Interaktywna oś czasu – ciekawe narzędzie na lekcji historii

Kto z nas nie musiał na lekcjach historii rysować w zeszycie osi czasu i zaznaczać na nich kolejnych wydarzeń historycznych? Sama praca z osią czasu z pewnością jest dla nauczycieli historii metodą starą jak świat. Pozwala uporządkować wiedzę historyczną i tłumaczyć uczniom procesy dziejowe. Warto jednak zastanowić się, jak można uatrakcyjnić pracę z osią czasu – przydatne mogą być aplikacje internetowe. Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na ich wykorzystanie:

Historiography – timeline of history

logo_animated-4

To internetowa aplikacja wykorzystująca dane z Wikipedii – pozwala zobaczyć na osi czasu globalne wydarzenia, a także współwystępowanie rożnych zjawisk. Można wykorzystać ją do pokazywania uczniom kontekstu historycznego omawianych wydarzeń, a także zachęcić ich do samodzielnych poszukiwań. Ponieważ strona jest dostępna w języku angielskim, może być również narzędziem przydatnym podczas lekcji tego języka.

Vizzlo – Timeline chart

To z kolei narzędzie, dzięki któremu stworzycie własne osie czasu i nadacie im atrakcyjną oprawę graficzną. Podstawowa wersja aplikacji dostępna jest za darmo. Wymaga podstawowej znajomości języka angielskiego.

Timetoast.com

Również interaktywne narzędzie to tworzenia osi czasu on-line. Dostępne za darmo (w podstawowej, ograniczonej wersji) i w języku angielskim. Tutaj znajdziecie opis po polsku pokazujący, jak korzystać ze strony.

 

Oczywiście zawsze możecie stworzyć swoje osi czasu w bardziej tradycyjny sposób – za pomocą kartonu/flipchartu, markerów, kolorowych karteczek, kredek i wszystkiego innego, co przyjdzie Wam do głowy :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php