Część scenariusza lekcji o pomocy rozwojowej – całość można pobrać tutaj. W ramach tego bloku uczniowie poznają polskie działania realizowane w ramach pomocy rozwojowej, a także argumenty za i przeciw zaangażowaniu Polski w tego typu wsparcie.
- Praca z tekstem (10 min.)
Rozdaj uczniom materiał pomocniczy nr 2 (artykuł z „Tygodnika Powszechnego). Poproś ich o zapoznanie się z tekstem i wypisanie z niego przedstawianych przez autora argumentów za angażowaniem się Polski w pomoc rozwojową. - Wymiana w parach i dyskusja (15 min.)
Podziel uczniów na pary i poproś o wymienienie się znalezionymi przez siebie argumentami. Następnie poproś uczniów o wyrażenie własnego zdania na ten temat. Możesz użyć pytań pomocniczych:Dlaczego Ukraina (i inne kraje) potrzebuje teraz pomocy rozwojowej?
Jaka jest różnica między sytuacją Polski a tych państw?
Jak dziedzictwo polskiej „Solidarności” wpływa na nasze zobowiązania wobec państw potrzebujących pomocy?
Jakie działania są podejmowane?
Jaka pomoc jest najskuteczniejsza?
W jakie projekty powinniśmy się angażować?Podsumuj dyskusję. Zwróć uwagę uczniów na najważniejsze argumenty, które się w niej pojawiły.
- Analiza działań (15 min.)
Podziel uczniów na 5-osobowe grupy i rozdaj im materiał pomocniczy nr 3. Poproś o zidentyfikowanie działań Polski w ramach pomocy rozwojowej, które opisuje w swoim artykule Andrzej Brzezicki (pierwsza kolumna tabeli). Następnie zachęć do dyskusji nad tymi rozwiązaniami i poproś o wskazanie najważniejszych korzyści i zagrożeń wynikających z takiego działania.
- Prezentacja (5 min)
Poproś każdą z grup o krótkie zaprezentowanie na forum klasy jednego z analizowanych rozwiązań i znalezionych przez nich korzyści i zagrożeń. W razie potrzeby uzupełnij wypowiedzi uczniów własnym komentarzem. - Podsumuj lekcję. Zachęć uczniów do samodzielnego szukania artykułów i materiałów poświęconych pomocy rozwojowej. Przykłady stron internetowych, które możesz polecić uczniom:
- „Tygodnik Powszechny”, dodatek Właśnie Polska: https://www.tygodnikpowszechny.pl/wlasniepolska
- Polski Instytut Spraw Międzynarodowych: http://www.pism.pl/Tematy/Pomoc- rozwojowa
- Polska Akcja Humanitarna: http://www.pah.org.pl/
- Europejski Rok na rzecz Rozwoju: https://europa.eu/eyd2015/pl
- Akcja i konkurs „Rozwój ma wiele twarzy”: http://www.ceo.org.pl/pl/koss/rozwojmawieletwarzy
- Grupa Zagranica: http://zagranica.org.pl/
Do pobrania: materialy_pomocnicze_-_blok_ii