Ściana myśli – jak to zrobić?

Publikujemy dobrą praktykę z Gimnazjum nr 25 w Zabrzu. Autorka pomysłu: Bernadetta Białek.

W Gimnazjum nr 25 w Zabrzu uczniowie zaangażowali przechodniów i lokalną społeczność we wspominanie KOR-u. Uczniowie przygotowali ścianę myśli, na której każdy uczeń szkoły mógł umieścić swoje przemyślenia i złote myśli inspirowane historią Komitetu Obrony Robotników. 12 maja, tworzyli ścianę na terenie szkoły, gdyż padał deszcz, a w poniedziałek, 15 maja, przenieśli instalację przed budynek gimnazjum i nakłaniali przechodniów, by dopisali swoje przemyślenia do idei KOR. Na całością czuwał Kuba.

 Jak to zrobić?

Na początek trzeba się zastanowić, czego ma dotyczyć ściana myśli i czemu służyć? My wybraliśmy ciekawe sentencje, przemyślenia działaczy KOR lub współpracowników, by w ten sposób uczcić 40. rocznicę powstania KOR. Nie chcieliśmy się odwoływać jedynie do historii, a celem było znalezienie pomostu między historią a współczesnością. „Złote myśli” wybrane z broszury rozdawanej podczas spotkania z nauczycielami okazały się pretekstem do zastanowienia się, czy ówczesne idee są nadal ważne? Czy są wciąż aktualne? Jeśli tak, to w jakim kontekście i dlaczego?
„Złote myśli” wydrukowaliśmy w formacie A4, zalaminowaliśmy i podziurkowaliśmy kartki, by można je było do siebie wiązać. Wszystko to przyczepiliśmy do sztalugi. Przygotowaliśmy puste podziurkowane białe kartki dla uczniów i przechodniów, by dopisali własne refleksje zainspirowane ideami KOR uwidocznionymi na instalacji. W ten sposób powstała „ściana myśli” odwołująca się zarówno do historii jak i wydarzeń bieżących. Przygotowując „ścianę myśli” trzeba pomyśleć nad sposobem przyczepiania kartek: my dziurkowaliśmy i wiązaliśmy je ze sobą, co dało ciekawy efekt. Można też przyczepiać klamerkami do sznurka lub przyklejać, jeśli jest taka możliwość.
Zabrze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php