Wsparcie dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej

Od kilku lat nasza szkoła realizuje zadania związane z programem „Mały Mistrz”, podczas którego nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej współpracują w określonych zadaniach z nauczycielami wychowania fizycznego z naszej szkoły i nie tylko ….

Działania z w/w programu połączyliśmy z zadaniem semestralnym programu „WF z Klasą” tj. wsparcie dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Postanowiliśmy pomagać nauczycielom uczącym w klasach I-III w następujący sposób:

- nauczyciele pływania z klas I-III prowadzą lekcje wf we współpracy z chętnymi nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej, którzy proszą o pomoc w przeprowadzeniu (np. sprawdzianów biegowych, testów sprawnościowych). Nauczyciele pływania służą pomocą w realizacji tych zadań , zastępując lekcje pływania zajęciami z LA we współpracy z nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej

- dla potrzeb szkoły zapraszany jest trener z Lekkiej Atletyki , który cyklicznie prowadzi lekcje wychowania fizycznego z udziałem nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej. Na zajęciach wykorzystywane są takie przybory i przyrządy jak: płotki, piłeczki palantowe, piłki lekarskie, mini oszczep. Uczniowie mają również okazję skakać w dal czy  wzwyż.

- dodatkowo raz w roku zapraszany jest trener z piłki nożnej, który prowadzi typowe zajęcia z gier zespołowych z udziałem nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej

Zwieńczeniem naszych wspólnych działań są:

  • rambit sportowo-wiedzowy

Polega on na tym, że pod koniec roku szkolnego nauczyciele wychowania fizycznego zapraszają na salę gimnastyczną klasy I-III wraz ze swoimi wychowawcami do wspólnej zabawy i sportowej rywalizacji. Uczniowie startują w konkurencjach tj. biegi na wesoło, zadania z piłką itp oraz odpowiadają na pytania dotyczące zdrowego stylu życia. Uczniowie wraz z wychowawcami przygotowują jednolite stroje sportowe, okrzyki i hasła sportowe, wybierają uczniów do konkurencji sprawnościowych i wiedzowych

  • Mistrzostwa Szkoły w Lekkiej Atletyce, podczas których nasi uczniowie startują w takich konkurencjach jak:

klasy I- biegi krótkie(na 50m) oraz rzut piłeczką palantową

klasy II -bieg na 120m i rzut oszczepem

klasy III -bieb na 240m i rzut piłką lekarską 2kg

Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej przygotowują uczniów w swoich klasach do tych zawodów, wyłaniają reprezentację klasy wśród dziewczynek i chłopców a póżniej we współpracy z nauczycielami wf organizują w/w zawody LA.

Miłą niespodzianką dla startujących uczniów jest fakt,że osoby z najlepszymi wynikami startują w corocznych Mistrzostwach Głogowa w Lekkiej Atletyce, które odbywają się w pobliskiej Szkole Podstawowej nr 6.

Śmiało można stwierdzić, że całoroczna współpraca nauczycieli wf z nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej przynosi pozytywne efekty. Zaszczepia to w uczniach potrzebę ruchu i zainteresowania dyscypliną, która jest królową sportu czyli LA. Można również zaobserwować, że coraz więcej uczniów z klas młodszych korzysta z bieżni LA czy skacze w dal, niejodnokrotnie dopytując o dodatkowe zajęcia z tej dyscypliny. Uczniowie naszej szkoły zauważyli, że istnieją różne dyscypliny i konkurencje sportowe, które można uprawiać nawet na obiektach sportowych naszej szkoły i  nie wymagają one użycia specjalistycznego sprzętu. Chętnie biorą udział w zajęciach sportowych pod okiem trenerów i nauczycieli wf, z ogromną radością przystępują do zawodów sportowych klas I-III, które jeszcze przed paroma laty nie miały miejsca w naszej szkole. Trudnością jaką zauważamy jest to,że  godziny pracy nauczycieli wf i nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej są diametralnie różne( jesteśmy dużą szkołą i mamy aż 19 oddziałów wśród klas I-III i niewiele mniej w klasach IV-VI)i z tego względu z niektórymi klasami się nie widujemy. Na szczęście nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej może sam decydowć o tym, kiedy będzie miał lekcję wf i to ułatwia nam w znacznej mierze współpracę.

 

This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge