„Mam bzika na punkcie Sikornika…” czyli relacja z Festynu Osiedlowego

Co roku, gdy tylko dni stają się dłuższe i cieplejsze nasza placówka organizuje festyn, podczas którego bawią się całe rodziny naszych uczniów. W tym roku festyn miał jednak bardziej rozbudowaną formę. Wszystkie placówki naszego osiedla już od października planowały wspólną wiosenną imprezę –  I Festyn Osiedlowy.

Festyn organizowało 5 placówek – SP nr 23, SP nr 41, PM nr 29, PM nr 41 oraz ZSO nr 5. I Festyn Osiedlowy pod przewrotnym tytułem „Mam bzika na punkcie Sikornika” odbył się więc 30 maja na terenie ZSO nr 5. Pomimo obaw organizatorów pogoda dopisała, a uczniowie naszych gliwickich placówek mogli korzystać w wielu atrakcji.

Za punkt centralny wydarzenia można uznać scenę, na której odbywały się prezentacje placówek, występy uczniów w ramach finału konkursu „Mam Talent”, występy zaproszonych zespołów, pokazy. Na terenie Zespołu Szkół  stanęło również wiele stoisk umożliwiających atrakcyjne spędzenie czasu np. malowanie okolicznościowego plakatu, plecenie warkoczyków, tworzenie figurek z balonów, składanie origami…

Dodatkowo uczniowie gliwickiej Sikorki mogli korzystać z dmuchanych zamków, młodsze klasy mogły brać udział w zawodach sportowych, starsi uczniowie naszej szkoły mogli rywalizować podczas meczów piłki nożnej. Wiele atrakcyjnych nagród w konkursach zapewniła Rada Dzielnicy.

Festiwal Szkoła 2.0 w Sikorce

28 maja w naszej Sikorce odbyło się fantastyczne wydarzenie podsumowujące udział naszej szkoły  w tegorocznej edycji Szkoły 2.0. Festiwal 2.0 okazał się nie tylko wspaniałą zabawą, ale również kopalnią wiedzy, możliwością współpracy między uczniami, oraz okazją do celebrowania i dzielenia się tym co uczniowie wypracowali przez cały rok.

Tego dnia sala gimnastyczna naszej gliwickiej Sikorki zamieniała się w wystawę jakiej zapewne nie powstydziłoby się Centrum Nauki Kopernik. Każda grupa uczniów wraz ze swoim opiekunem przygotowali stanowisko wystawowe, miejsca do eksperymentów, lub prezentacje multimedialne. Społeczność szkolna w tym dniu mogła podziwiać dzieła tworzone przez uczniów wraz z opiekunami przez ostatnie pół roku.

Klasy wraz z nauczycielami odwiedzały po kolei stanowiska między innymi: wystawę prezentującą kulturę Chin, wystawę promującą zdrowe żywienie, przedstawienie teatralne, prezentację mitycznych potworów, komiks w języku angielskim, eksperymenty przyrodnicze i wiele wiele więcej. Nie zabrakło również czegoś dla ciała – na boiskach szkolnych odbywał się „Dzień Sportu”, który był uśmiechem i miłym prezentem dyrekcji i nauczycieli dla uczniów z okazji nadchodzącego Dnia Dziecka.

Dzień Otwartych Drzwi i Serc

09 marca 2015 w naszej szkole po raz kolejny odbył się Dzień Otwarty. Był on okazją do przekonania się i zobaczenia jakie warunki proponuje nasza placówka swoim przyszłym uczniom –  6-latkom. Była to również okazja do zapoznania się rodziców oraz kandydatów z dyrekcją, nauczycielami i infrastrukturą szkoły.

Dzień Otwarty rozpoczęło przywitanie wszystkich przybyłych gości przez panią Dyrektor Małgorzatę Nikiel-Czyż. Następnie widownia mogła podziwiać talenty uczniów klasy 4a, którzy uczestniczyli w spektaklu „Królewna Śnieżka”. Muzycznych doznań dostarczył taniec towarzyski prezentowany przez uczniów klas V.

Po części artystycznej, odwiedzające szkołę dzieci wyruszyły wraz z nauczycielami na zwiedzanie budynku szkoły, jak również uczestniczyły w krótkich lekcjach pokazowych prowadzonych przez nauczycieli. Wśród atrakcji tego dnia dzieci mogły wykonać zwierzątka z baloników, przebiec tor przeszkód w szkolnej Sali Zabaw, przeprowadzić eksperymenty przyrodnicze, pobawić się w języku angielskim, czy podglądnąć prawdziwy trening piłkarski. W tym samym czasie, rodzice mieli okazję zadać pytania, podzielić się swoimi opiniami i obawami z dyrekcją szkoły podczas spotkania w świetlicy szkolnej, która w tym dniu zamieniła się w kawiarenkę.

Spotkanie z rodzicami oraz kandydatami na uczniów naszej szkoły dostarczyło wiele emocji – dzieci musiały na chwilkę rozstać się z rodzicami i odejść wraz z nauczycielem, poznawały nowe zakątki budynku szkoły, uczestniczyły w lekcjach. Rodzice mogli również przekonać się, że w naszej szkole Dzień Otwartych Drzwi trwa przez cały rok, a otwarte na uczniów są również serca jej pracowników.

RYWALIZACJA TĘGICH GŁÓW czyli TYDZIEŃ MĄDRALI W NASZEJ SZKOLE

W tym roku szkolnym, tradycyjnie już zapraszamy na marcowy TYDZIEŃ MĄDRALI pod honorowym patronatem Dyrektora Delegatury oraz Prezydenta Miasta Gliwice. Będzie to zjazd (2-6 marca) tęgich umysłów uczniowskich z całych Gliwic i okolicy. Szykuje się zacięta walka na…zadania konkursowe.

W ciągu kolejnych dni tygodnia zostaną przeprowadzone konkursy z poszczególnych dziedzin. W poniedziałek spotkają się miłośnicy nauk przyrodniczych, badacze i odkrywcy tajemnic otaczającego nas świata. We wtorek, w szranki staną matematycy, nowe pokolenie podążające śladami Pitagorasa po utartych szlakach i bezdrożach arytmetyki i geometrii. Jako kolejni konkurować będą między sobą również pisarze biorący za wzór pióro J.Ch. Andersena. Motywom znanym z twórczości duńskiego baśniopisarza nadadzą nowy, współczesny, ale zanurzony głęboko w tradycji wyraz. W czwartek uczniowie będą mogli wykazać się także wiedzą na temat tradycji i dnia codziennego w USA i Kanadzie. W ostatnim dniu rywalizacji po raz pierwszy zmierzą się informatycy. Któż wie może to właśnie w naszej szkole zostanie odkryty talent na miarę Bill’a Gates’a?

Ponadto, część wywołująca najwięcej emocji odbędzie się 16 marca 2015. Będzie to uroczyste podsumowanie wszystkich rywalizacji oraz rozdanie nagród laureatom. Nie zabraknie również występów artystycznych utalentowanych uczniów naszej szkoły, okrzyków radości i dobrej zabawy.

POMAGAMY KONCERTOWO!

Teraz można już ogłosić rok 2015 za rozpoczęty! W Sikorce 9 stycznia odbył się nasz coroczny Koncert Noworoczny oraz aukcje na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jak już wspominałam w poprzednim wpisie, w Koncercie Noworocznym wzięły udział talenty wyselekcjonowane uprzednio w szkolnych „castingach”. Tak więc mogliśmy podziwiać uczniów śpiewających, tańczących, grających na instrumentach, jak również stepujących, czy nawet kręcących się w rytmach break dance… Rodzice, dziadkowie jak również dyrekcja oraz nauczyciele byli zachwyceni odwagą oraz powagą z jaką do swoich występów podeszli uczniowie. Całość występów uwieńczyły wyjątkowe, radosne Jasełka wystawiane przez klasę 3a.

Tuż po koncercie, zaprosiliśmy przybyłych gości do uczestnictwa w aukcjach na rzecz WOŚP. Dzięki zbiórce wśród uczniów, mogliśmy sprzedawać takie ciekawe przedmioty jak obrazy, książki, płyty czy nawet chleby lub ciasta. Kwesta oraz aukcje przyniosły konkretne efekty – do kasy Wielkiej Orkiestry trafiło ponad 1200 zł. Oczywiście świetna zabawa, uświadomienie uczniom, że warto pomagać i wspólnie spędzony czas też okazały się bezcenne

Galerię z tych wydarzeń można zobaczyć na stronie naszej szkoły:

http://www.sp23gliwice.pl/galeria-zdjec/koncert-noworoczny-oraz-aukcje-wosp-pl.html

Koncert Noworoczny oraz Finał WOŚP

Drodzy Czytelnicy,

Już pora odsapnąć po świątecznym nadmiarze jedzenia i rozpocząć Nowy Rok 2015 w wystrzałowy sposób – najlepiej pomagając innym! W naszej Sikorce już 9 stycznia o 17:00 odbędzie się coroczny Koncert Noworoczny połączony wraz z aukcjami i kwestą na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Od połowy grudnia, w szkole trwały przesłuchania (lub jak wolą dzieci „castingi”) naszych uczniów aby wyłonić najzdolniejszych uczestników koncertu. Emocje wcale nie ustępowały tym z najbardziej znanych telewizyjnych produkcji…

Uczniowie, pracownicy szkoły oraz rodzice nie oszczędzając się angażują się w aukcje piekąc na przykład ciasta, prowadząc stoiska ze smakołykami, czy też pomagając dzieciom w przygotowaniach do występów. Efekty i zdjęcia już niedługo…

Sportowo-świąteczne emocje w Sikorce

W grudniu w Sikorce dominowały zdecydowanie kolory biało-czerwone – mikołajkowe. Po raz trzeci w naszej placówce odbyła się wyjątkowa impreza „Mikołaj na sportowo”. Jest to szereg konkurencji sportowych rozgrywanych w miłej świątecznej atmosferze rywalizacji oraz ducha fair play. W ramach „Mikołaja…” 5 grudnia odbyły się konkurencje szkolne – dla klas 1-3 wyścigi rzędów, a dla klas 4-6 rozgrywki unihokeja.

Największe sportowo-świąteczne emocje czekały nas jednak 8 grudnia, kiedy to odbył się III Miejski Konkurs „Mikołaj na sportowo” pod honorowym patronatem Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach i Prezydenta Miasta Gliwice. Uczestniczyło w nim 14 zespołów klas 1-3 z gliwickich szkół podstawowych. Rywalizacja bezsprzecznie pozostawała w konwencji mikołajkowej o czy mogą świadczyć przeprowadzone konkurencje takie jak np. toczenie śniegowej kuli, wyścigi zaprzęgów z reniferem, rzuty śnieżkami do celu, czy ubieranie Mikołaja. W klasyfikacji ogólnej najlepsza okazała się Szkoła Podstawowa nr 14, drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 1, a na trzecim miejscu podium stanęli reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 18.

Pomimo tego, że w zawodach można było wyłonić tylko jednego zwycięzcę, wygrani byli wszyscy uczestniczy. Spędziliśmy przecież razem wspaniałe chwile, pełne emocji i świątecznego oczekiwania…

Okres przedświąteczny obfitował również w naszej Sikorce w wiele konkursów o tematyce związanej ze zbliżającymi się świętami. Odbyły się również przygotowane z wielkim rozmachem Jasełka, były kolędy, pastorałki i piękna dekoracja wprowadzająca nas w magię zbliżających się świąt…

Galeria zdjęć z tych wydarzeń :

http://www.sp23gliwice.pl/galeria-zdjec/mikolaj-na-sportowo-6.html

http://www.sp23gliwice.pl/galeria-zdjec/jaselka-2.html

TIK w Sikorce czas zacząć…

 

Od 10 listopada w klasach podczas godzin wychowawczych, na zajęciach komputerowych trwały debaty klasowe debaty dotyczące kodeksu 2.0. Okazuje się, że nasi uczniowie mają już całkiem spójną wizję na to jak powinien wyglądać Kodeks 2.0. Zobaczymy co z tego wyniknie podczas szkolnej debaty w styczniu…

Pani informatyczka i panie prowadzące zajęcia edukacji wczesnoszkolnej wprowadzają  naszych uczniów w arkana bezpiecznego Internetu korzystając ze szkoleń dostępnych na stronach Fundacji Dzieci Niczyje http://fdn.pl/kursy/  takich jak: Kurs dla uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej: „Poznaj bezpieczny Internet”, Kurs dla uczniów klas IV-VI Szkoły Podstawowej: „Bezpieczna przygoda z Internetem” i Kurs dla uczniów klas IV-VI Szkoły Podstawowej: „3..2..1.. Internet!”. Mamy nadzieję, że udział naszych uczniów w tych kursach zwiększy ich bezpieczeństwo w sieci.

Nie tylko uczniowie uczestniczyli w szkoleniach. Udział w nich wzięli również nauczyciele. Wszyscy szkoliliśmy się wykorzystując zasoby Internetu i uczestniczyliśmy w szkoleniach takich jak (dla chętnych podajemy linki):

1. Wykorzystywanie seksualne dzieci – teoria

2. Sprawcy wykorzystywania seksualnego

3. Symptomy wykorzystywania oraz jego konsekwencje

4. Wykorzystywanie dzieci w Internecie

5. Jak chronić swoje dziecko

http://fdn.pl/seksualne-i-komercyjne-wykorzystywanie-dzieci-profilaktyka-i-pomoc-e-learning

  1. Film Zamiast klapsa
  2. Film edukacyjny
  3. Dlaczego stosowanie wychowawczych klapsów jest złe?

http://fdn.pl/dobre-rodzicielstwo-e-learning

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie – e-learning

Kurs dla profesjonalistów

http://fdn.pl/bezpieczenstwo-dzieci-i-mlodziezy-w-internecie-e-learning

Podsumowanie listopada i aktywny grudzień

Przyszedł czas na podsumowanie bardzo aktywnie spędzonego listopada w naszej Sikorce. Aż trudno uwierzyć ile wydarzeń miało miejsce  zaledwie w ostatnim czasie… a miejsca starczy tylko na opis najważniejszych. Sam czytelniku odkryj ile się u nas dzieje.

Już na początku listopada w corocznym cyklu „Ocalić od zapomnienia” przypominaliśmy naszym uczniom o wadze i powadze miejsc pamięci narodowej. Następną uroczystością były obchody Dnia Niepodległości. Akademia z okazji tego święta wypadła niezwykle klimatycznie. Uczniowie siedzieli przy ognisku (tak-ognisku!), chór śpiewał piosenki patriotyczne ulubione przez pokolenia naszych babć i rodziców. Ułani przybywali pod okienko, Pierwsza Brygada rzucała swój los na stos. Dwie stałe konferansjerki z 6a tym razem zachowały pełną powagę i przypomniały, co zapisano na kartach historii naszego kraju. Uczniowie 4a i 5a zamknęli 123 lata zaborów w symbolicznych obrazach: żołnierz Kościuszki dzierżył kosę, legionista przypomniał powstanie Mazurka Dąbrowskiego, grotgerowska panna żegnała powstańca, żołnierz nawiązywał do czasów I wojny. Wszystko to udokumentowano na zdjęciach.

Kolejnym wielkim i cyklicznym wydarzeniem w naszej placówce  jest listopadowy „Tydzień Przeciw Przemocy”. Jest to cykl warsztatów podczas których przypominamy dzieciom o takich wartościach jak przyjaźń, równość, tolerancja, uczymy sposobów rozwiązywania konfliktów bez użycia agresji. Aby jeszcze bardziej zaangażować uczniów w tą działalność każdy z dni tygodnia ma przyporządkowany temat oraz kolor, który w tym dniu ma dominować w stroju dzieci oraz nauczycieli. Całość akcji kończy Międzyszkolny Konkurs „Stop Przemocy” angażując w naszą działalność inne gliwickie placówki.

Na dzień 24 listopada natomiast z wypiekami na twarzach czekali nasi najmłodsi uczniowie. Jak co roku, w tym właśnie dniu towarzyszył im w zajęciach ich pluszowy przyjaciel – a to wszystko z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Uczniowie mogli poznać również historię powstawania najsłynniejszych misiów – Kubusia Puchatka oraz Misia Uszatka. Umożliwiła im to prezentacja multimedialna oraz wystawa zorganizowana w bibliotece szkolnej.

Listopad zakończył się zdecydowanie najgłośniejszymi akcentami – zabawami tanecznymi. Dla młodszych klas wychowawcy i rodzice przygotowali  Bal Jesienny na który maluchy przebrały się w wyjątkowe stroje. W dniu tym dominowały kolory jesieni, liście, kasztany oraz dobra zabawa.

Natomiast Samorząd Uczniowski starszych klas zdecydował, że motywem przewodnim ich dyskoteki andrzejkowej będą neony. Tak więc 27 listopada miała miejsce neonowo-andrzejkowa dyskoteka przy rytmach dyktowanych przez klasę Va, dedykacjach oraz słodkim poczęstunku.

Są to tylko niektóre z licznych imprez, konkursów oraz akcji organizowanych w naszej Sikorce. Jak wyglądał listopad w Waszej placówce?

My – jako grono pedagogiczne – przygotowujemy się już do następnych wyzwań jakie stawia przed nami grudzień. Mogę tylko wspomnieć, że będzie to prawdziwie mikołajkowy miesiąc. Ale o tym co zaplanowaliśmy i zrealizowaliśmy napiszę dopiero tuż przed świętami.

Galeria zdjęć z tych wydarzeń:

http://www.sp23gliwice.pl/galeria-zdjec/iv-miejski-konkurs-plastyczny-stop-przemocy.html

http://www.sp23gliwice.pl/galeria-zdjec/jesienny-bal-dla-uczniow-klas-0-iii.html

Listopad 2014

Po ponad 50 latach istnienia nasza szkoła rozpoczyna przygodę z blogowaniem. Nie ukrywamy podniecenia oraz tremy – równej tej towarzyszącej naszym 6-latkom 1 września.
Z jednej strony, chcemy Was drodzy Czytelnicy zainteresować działalnością naszej placówki, chwalić się osiągnięciami naszych uczniów oraz nauczycieli, pokazać, że nasza szkoła to miejsce, które wychowuje a nie „przechowuje” dzieci.
Z drugiej strony natomiast, my – jako pierwszoroczniacy programu „Szkoła z Klasą 2.0”, chcemy dzielić się z naszymi Czytelnikami wyzwaniami, ale też trudnościami jakie stawia przed nami uczestnictwo, administracja i zadania programu.
Niech tytuł tegorocznej edycji „Czytamy i odkrywamy” będzie dotyczył też Ciebie nasz Czytelniku – czytaj nasze wpisy i odkrywaj naszą placówkę jako miejsce które jest więcej niż instytucją!