Spacerem po Sokołowie

Jednym ze skutków postępu technicznego jest minimalizowanie aktywności ruchowej człowieka. Negatywnym efektem   tego obszaru rozwoju cywilizacyjnego jest ograniczanie naturalnej potrzeby ruchu szczególnie wśród ludzi młodych, która jest jednym z warunków prawidłowego rozwoju  organizmu. Dla starszych pokoleń takim uzupełnieniem proponowanych przez szkoły form aktywności  ruchowej było np. docieranie do szkoły pieszo. Teraz coraz powszechniejsze jest podwożenie uczniów przez rodziców. Coraz mniej popularnym sposobem spędzania czasu wolnego jest spacerowanie, ot tak sobie, żeby się przejść i przy tym  zażyć świeżego powietrza.

1329937931_by_alwaysalone_500W podstawie programowej wychowania fizycznego jedną z form zachęcania uczniów do aktywnego trybu życia  są marszobiegi. Postanowiliśmy, że tym sposobem poruszania się zwiedzimy dzielnicę, w której mieści się nasza szkoła i mieszka wielu jej uczniów. Trasę marszu wyznaczyły obiekty , które stanowią część nowo utworzonego Sokołowskiego Szlaku Historycznego.

Zaczęliśmy oczywiście od budynków byłej cukrowni, która przez wiele lat nierozerwalnie związana była z  naszą dzielnicą.  Konsekwencją odgrywania dużej roli w życiu mieszkańców  jest potoczna nazwa dzielnicy -  „Cukrownia”. Na terenach byłej fabryki  powstaje park przemysłowy.

DSC_4125DSC_3876

Ulicą Węgrowską idziemy „ w stronę miasta”. Dochodzimy do przejazdu kolejowego, skręcając w lewo kierujemy się do kolejnego ważnego punktu na szlaku naszej wędrówki. Dodać należy, że przy każdej stacji szlaku umiejscowione są tablice informujące o historii obiektów ważnych dla miasta. Nie wszyscy uczniowie wiedzą, że stoją przed budynkiem byłego  dworca kolejowego. Obecnie mieści się tu Miejska Biblioteka Publiczna.

DSC_4127DSC_3878

Rampą kolejową zmierzamy do ulicy Lipowej, następnie w lewo i po kilkuset metrach jesteśmy w parku. Patrząc jak „jesień idzie przez park” zmierzamy do dawnego Pałacu w „Przeździatce”, jak kiedyś określano ten rejon Sokołowa.

DSC_3879DSC_4133

DSC_4135DSC_3884

Z tablicy informacyjnej chłopcy dowiadują się, że kiedyś mieszkał tu właściciel Sokołowa książe Ogiński , później był  szpital, a teraz mieści się Dom Miłosierdzia. Dla obecnego pokolenia to historia, ale dla wielu z nas miejsce w jakiś sposób wyjątkowe. Tu przyszliśmy na świat, a  na studniówkach próbowaliśmy  wodzić poloneza skomponowanego przez księcia Kleofasa właśnie.

DSC_4138DSC_3887

Obok  malowniczego stawu przechodzimy do ulicy Oleksiaka – Wichury. Zatrzymujemy się przed  Sanktuarium  Miłosierdzia Bożego. To ostatnia stacja naszego szlaku . Wracamy do szkoły.

DSC_4143DSC_4144DSC_4137

Nasz  spacer zaplanowaliśmy na  jedną lekcję. Teraz wiemy, że podczas 45 minut możemy pokonać trasę i zapoznać się z  historią czterech obiektów leżących na Sokołowskim Szlaku Historycznym. W przypadku  bardziej wnikliwego zwiedzania należy poświecić więcej czasu. Chociaż trasę pokonywaliśmy dosyć szybko i ograniczyliśmy się do czytania informacji zamieszczonych na tablicach, to taka wycieczka ma  swoje walory edukacyjne. Uczniowie mogą się przekonać, że obiekty które z pozoru znają, kryją ciekawą, czasem kilkuwiekową przeszłość. Co bardzo ważne dla nas,  mieli oni okazję do poznawania  historii swojego miasta i  regionu w aktywnej ruchowo formie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php