Mikołajkowe spotkanie z Waldemarem Wierzbą

IMG_0471We wtorek 4 grudnia 2014 r. do klasy Va przybył miły gość – pan Waldemar Wierzba – znawca gwary, wydawca i autor wielu książek, przedstawiciel grupy historycznej „Sarmacja” a także autor opowiadania gwarowego, na podstawie którego stworzyliśmy przedstawienie gwarowe pt. „Powrót Kundy do chaty zez lofrów”. Jest on także autorem pierwszej sceny scenariusza teatralnego pt. „Atrakcje spod wierzby”, do której członkowie szkolnego teatru Koszałki – Opałki dopisali ciąg dalszy i wystawili na scenie podczas przeglądu teatralnego. Spotkanie to było pierwszym zadaniem zrealizowanym w ramach Tygodnia Czytania w naszej szkole.Swym przybyciem pan Wierzba sprawił wielką radość całej klasie Va. Była to dla nas prawdziwa niespodzianka. Wprawdzie spodziewaliśmy się jego przyjazdu, ale nie znaliśmy dokładnego terminu. Nasza wychowawczyni – pani Majka Tomkowiak, też nam zrobiła niespodziankę – w sali nr 12 czekał na nas  pięknie zastawiony stół, na którym było mnóstwo owoców, ciastek i pierników, które ufundowała pani dyrektor. Wielką torbę pysznych, czekoladowych cukierków przywiózł dla nas także Pan Waldemar. Wszystkie słodycze  spałaszowaliśmy w mig z wielkim apetytem.

Dla naszego gościa mieliśmy piękną bombkę wykonaną własnoręcznie przez Michała i list napisany przez Roksanę. Pan Wierzba z radością przyjął te upominki, a później opowiadał nam o książkach, które wydał ostatnio i o swoich zainteresowaniach. Czytał nam fragment książki pt. „Wuja Czechu, ciotka Mania, Genas i drugie szpliny”. Mogliśmy obserwować tekst na tablicy interaktywnej i czytać razem z nim. Przy okazji dowiedzieliśmy się, co znaczą niektóre gwarowe słowa. Szukaliśmy ich w słowniku mowy gwarowej, który również wydał pan Wierzba. Następnie pan Waldemar wytłumaczył nam, na czym polega proces wydawania książki i jak wygląda przygotowanie tekstu do druku.

Bardzo zaciekawiła nas opowieść o grupie historycznej „Sarmacja”, do której pan Wierzba należy. Chłopcy dopytywali o szczegóły dotyczące broni, którą włada nasz gość, a dziewczyny ciekawe były, gdzie się kupuje stroje szlacheckie, w których toczy pojedynki. Na zdjęciach wyświetlanych za pomocą tablicy interaktywnej, prezentował się w sarmackich szatach bardzo okazale.

W klasie panowała serdeczna atmosfera, więc pani Majka zaproponowała zabawę integracyjną. Wręczyła nam kartki i poprosiła, byśmy napisali na dole strony swoje imię, a potem przekazali ją koleżance  lub koledze siedzącemu obok. Na wręczonej kartce każdy miał napisać coś miłego o osobie, której imię widniało na dole, zagiąć brzeg tak, aby nie było widać, co napisał i przekazać kartkę następnemu uczniowi.  Bardzo to nam się spodobało, tym bardziej, że pan Wierzba i nasza wychowawczyni także wzięli udział w zabawie. Dzięki tym wpisom polubiliśmy się i zżyliśmy jeszcze bardziej, a także dowiedzieliśmy się, co cenią w nas koleżanki i koledzy. Z zabawy wypłynął również wniosek: w każdym człowieku można znaleźć coś dobrego i warto o tych dobrych stronach mówić, bo wtedy ludziom jest ze sobą lepiej, a życie staje się łatwiejsze.

Spotkanie z panem Wierzbą zakończyły warsztaty teatralne. Koszałki – Opałki trenowały pod okiem specjalisty swoje nowe przedstawienie.

Dziękujemy panu Waldemarowi za przybycie do naszej szkoły, za poświęcony czas, jego mądre rady i ciekawe opowieści. Będziemy z niecierpliwością czekać na kolejne spotkanie.

Uczniowie klasy Va
z wychowawczynią Marią Tomkowiak

2 thoughts on “Mikołajkowe spotkanie z Waldemarem Wierzbą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge