Podsumowanie o programie i blogach

Wczoraj pożegnaliśmy mury szkoły na czas wakacji. Ten rok był dla każdego z nas pełen wrażeń i doświadczeń. Dla mnie był szczególny i niezwykły. Po raz pierwszy moja szkoła stała się uczestnikiem programu Szkola z klasą 2.0. To, że miałem szczęście aktywnie uczestniczyć w nim jako nauczyciel i koordynator, znacząco wpłynęło na pełnioną przeze mnie rolę zawodową. Chcę, jeszcze na gorącą, podzielić się z Wami swoimi refleksjami.

Pierwszą wartością jaką wynoszę jest rozwój swoich kompetencji w zakresie współpracy z zespołem nauczycieli. Doświadczenie wzajemnego wsparcia, uczenia się, motywowania, projektowania i realizowania pokazało mi jak bardzo ważne jest, aby wprowadzaniu zmian towarzyszył zorientowany na cel zespół. Wspólna praca pozwoliła przezwyciężyć wiele trudności i zrealizować nowe pomysły. Wartością dodatnią są możliwości i plany na przyszły rok szkolny, które wyłoniły się z rocznej pracy.

Kolejnym ważnym elementem było rekonstruowanie własnych metod pracy z uczniami. Możliwość przełamania schematów, praca metodą projektu, debaty to wszystko pokazuje w jaką stronę powinny zmierzać nasze szkolne działanie z uczniami. Bardzo mocno chcę podkreślić, że pomimo widocznej roli TIK, moim zdaniem w programie najważniejsze są relacje. Jakość naszego codziennego kontaktu, dzielenie się swoimi oczekiwaniami i obawami, stawianie przed sobą zadań i uczciwe z nich rozliczanie to obszar mojej ustawicznej nauki.

Od dawna jestem zwolennikiem nowych technologii w szkole. Uczestnictwo w programie przyczyniło się do wzrostu moich umiejętności również w tym zakresie. Platforma prezi, glogster i wiele innych świetnych zastosowań, poznanych dzięki dzieleniu się wiedzą przez uczestników programu, stało się elementem mojej codziennej pracy.

Osobnym elementem w tym zakresie jest prowadzenie blogu. Dla wszystkich niezdecydowanych – naprawdę gorąco polecam. Obsługa jest intuicyjna, możliwości bardzo duże. Po pierwsze jest szansa na skupienie wokół blogów społeczności szkolnej. Moim największym zaskoczeniem było otwarte komunikowania się uczniów w ramach komentarzy. Ich szczere opinie, naładowane emocjami i zaanażowaniem zrobiły na mnie największe wrażenie. Po drugie blog daje szansę na bardzo szybkie zaprezentowane swojej pracy i jej wyników innym osobą. Film na youtubie, zdjęcia w galerii, prezentacja w prezi i już wszyscy zainteresowani mogą zobaczyć co się u nas działo, co przeżyliśmy, czego się nauczyliśmy. Warto też podglądać co dzieje się u innych. Sam śledziłem kilka blogów nauczycielskich i znalazłem sporo inspiracji.Powyższe myśli, pisane są na gorąco, proszę przyjąć jako wielkie podziękowanie za rok obfitujący w bogate doświadczenia.

Dziękuję organizatorom, dziękuję swojej społeczności szkolnej. Do zobaczenia w przyszłym roku!

Festiwal 2.0

Chcę się z Wami podzielić swoją radością związaną z Festiwalem 2.0. Udało nam się w atrakcyjny sposób pokazać naszą roczną pracę, nasze projekty, zaangażowanie i autentyczność. I zrobiliśmy to w sposób inny, wykorzystaliśmy narzędzia TIK, był dialog z publicznością, był happening ……

Zacznijmy jednak od początku. Oto zwiastun, który rozpoczął nasze TIK-owe święto:
YouTube Preview Image

W czasie naszego spotkania przypomnieliśmy sobie nasz Kodeks 2.0, nasze działania edukacyjne, mieliśmy konkursy związane z zasobami internetowymi. Dzięki specjalnym ekspozycjom każdy mógł jeszcze raz zobaczyć i przeżyć nasze roczne działania. Na sali gimnastycznej mieliśmy dwa rzutniki więc było bardzo multimedialnie. Prezentowaliśmy pokazy zdjęć dokumentujące naszą roczną pracę, prezentacje, fotocasty, filmy…

YouTube Preview Image

Najważniejszą częścią Festiwalu 2.0 była prezentacja pracy czterech zespołów projektowych. Uczniowie wraz z opiekunami prezentowali swoje projekty. Wszyscy mogliśmy zobaczyć efekty ich pracy oraz uczestniczyć w konkursach na ich temat. Dziękuję zespołowi koła o Szczecinie zajmującemu się  portalem kula.gov.pl, zespołowi koła fotograficznemu zajmującemu się bezpieczeństwem w internecie, zespołowi koła informatycznego klas starszych tworzącemu multimedialną kronikę szkoły oraz zespołowi koła informatycznego i ekologicznego zajmującego się wyprawą Marka Kamińskiego i Jasia Meli. Bardzo dziękuję Zespołowi 2.0. Opiekunki poszczególnych projektów: p. Anna Malinowska, p. Anna Rosa, p. Lidia Kasprzycka wykonały olbrzymią pracę. Wszyscy daliście z siebie to co najlepsze i to dzięki Wam ten Festiwal miał taką energię !

Na zakończenie naszego Festiwalowego spotkania wszystkich czekała niespodzianka. W czasie jego trwania, z użyciem IPada oraz IMovie, montowany był krótki film. Na koniec wszyscy uczestnicy Festiwalu mogli rozpoznać siebie w filmowych ujęciach.

YouTube Preview Image YouTube Preview Image

Naprawdę cieszę się, że udało nam się stworzyć tak wielobarwne wydarzenie. Jeszcze raz dziękuję. Mam nadzieję, że w przyszłym roku znowu czymś zaskoczymy …

Koniec projektu, ale my idziemy dalej

Wył.

Ukończyliśmy realizację projektu edukacyjnego. Gratuluję wszystkim uczestnikom wytrwałości, zaangażowania i olbrzymiej wrażliwości. To wspaniałe być świadkiem zdobywania nowych umiejętności i zmiany. Cieszę się, że mogłem tego doświadczyć. Mam nadzieje, że 22 czerwca uda nam się przedstawić nasze działania na Festiwalu Projektów w Warszawie. Czwórka z uczestnistników projektu, wspólnie ze mną, będzie mogła zaprezentować swoją pracę pośród innych projektów z całej Polski. Dodatkową atrakcją jest możliwość zwiedzania Centrum Nauki Kopernik. Nadchodzące dni będą w tym temacie decydujące. Trzymajcie kciuki.

 

Pomimo, że realizacja projektu się zakończyła, w naszych głowach już powstają pomysłu dotyczące następnych działań…

Przygotowania do Festiwalu 2.0

Dużym krokami zbliża się 22 maja. W tym dniu zaprezentujemy nasze działania w ramach Programu Szkoła z klasą 2.0. Czeka nas wszystkich bardzo dużo niespodzianek. Jestem w środku przygotowań i z satysfakcją obserwuję zaangażowanie uczniów i nauczycieli. Spoglądając do tyłu widzę ile zostało zrobione i ile dróg otwiera się przed nami. Już teraz zapraszamy na Wielki Finał, który odbędzie się na sali gimnastycznej. Dla klas I-III od godziny 10.45 – 11.30 oraz dla klas IV – VI od godziny 11.40 – 12.25. Przy wejściu każdy uczestnik dostanie karteczki w dwóch kolorach, dzięki nim będziecie mogli brać aktywny udział w naszym wspólnym spotkaniu. Mamy nadzieję, że będziecie pozytywnie zaskoczeni.
Oczywiście całość przedsięwzięcia będzie rejestrowana kamerą cyfrową oraz aparaty fotograficzne.

Cieszę się, że udało nam się dotrzeć do szkolnej społeczności i pojawiły się wpisy na blogach. Na naszym finale przedstawimy laureatów najlepszych wpisów. Pamiętajcie – nagrodą są indywidualne zajęcia z użyciem IPad-a !

DBI

Tym razem gościnnie na blogu opowieść o DBI. Zapraszam do czytania:

Niedawno w naszej szkole obchodziliśmy DNI BEZPIECZNEGO INTERNETU. Koordynatorem akcji była pani Anna Rosa-Haruń oraz uczniowie uczestniczący w zajęciach Koła Fotograficznego.
Był to cykl zajęć, zabaw oraz konkursów, spotkań i wystaw zwracających uwagę, na to, że wirtualny świat może być odkrywany wspólnie przez najmłodszych oraz ich rodziców czy dziadków. Tematem przewodnim międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu był Internet jako łącznik między pokoleniami.
Wszystkie działania były realizowane pod hasłem „Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat! Bezpiecznie!”.

 

 

Inicjatywa organizowana w Szkole Podstawowej nr 41 w Szczecinie była skierowana do uczniów, rodziców oraz nauczycieli.

• Podczas lekcji informatyki zostały przeprowadzone zajęcia wykorzystujące scenariusze udostępnione na stronie WWW.dbi.saferinternet.pl.
• Uczniowie Koła Fotograficznego zorganizowali konkursu plastyczno-informatyczny pod hasłem: „STOP cyberprzemocy”.
• Klasy IV-V odbyły spotkanie ze strażą miejską, dotyczące form dbania o bezpieczeństwo w Internecie oraz form pomocy osobom pokrzywdzonym.
• W bibliotece szkolnej uczniowie mogli oglądać filmy dostępne na stronach: WWW.dbi.saferinternet.pl; WWW.dzieckowsieci.fdn.pl; WWW.321internet.pl.
• Chętni uczniowie wykonali plakaty dotyczące ochrony prywatności w Internecie.
• Koło Fotograficzne zorganizowało wystawy:
- Wystawa informująca o obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu 7 lutego, poruszająca sens DBI (problematyka bezpieczeństwa dzieci w Internecie).
- Wystawa dotycząca historii Internetu.
- Wystawa prac konkursu „STOP cyberprzemocy”.
- Wystawa plakatów dotyczących ochrony prywatności w Internecie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim,
którzy zechcieli wziąć udział w obchodach DBI.
Uczniowie Koła Fotograficznego oraz p. Anna Rosa-Haruń

Mapa – kolejne etapy wędrówki zaliczone !

Wył.

BIAŁO-CZERWONA NA BIAŁYM

Zblizają się majowe święta dlatego zapraszam na  stronę. To ciekawy projekt-wystawa, do którego zaproszono wielu interesujących osobowości. Wśród nich nie zabrakło Jasia Meli i Marka Kamińskiego.

Kraina Antarktydy

Wył.

Zapraszam uczestników projektu do odkrywania tajemnic Antarktydy na stronie internetowej. Możecie ją wykorzystać przy realizacji waszych zadań.

Kolejna odsłona naszej mapy

Wył.

Brawo blogiści !

Na blogu głównym Szkoły z klasą 2.0 poświęcono akapit na temat bloga chłopców z IVa. Gratulacje ! Zobacz tutaj.

css.php