KIM BYŁ PATRON SZKOŁY?

Kim był patron szkoły?

Eugeniusz Kolanko urodził się w Krościenku Wyżnym w roku 1919. Był utalentowanym poetą konspiracyjnym i satyrykiem. Bogata jest twórczość literacka tego żołnierza – poety, organizatora Szarych Szeregów, współpracownika czasopism konspiracyjnych i czynnego członka grupy młodzieży akowskiej. „Bard” – bo taki był pseudonim Kolanki – dał się poznać jako dywersant, walczący piórem o wolność i szczęście przyszłej Polski.

Do szkoły podstawowej uczęszczał w Krośnie. Ukończył Liceum Administracyjno – Handlowe we Lwowie, a potem studiował na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Lwowskiego. Przed wojną publikował wiersze w prasie lwowskiej.

Po napadzie Niemców na ZSRR, walczył w szeregach Armii Radzieckiej, a po ucieczce z niewoli, przeszedł do pracy w konspiracji w AK. Często zmieniał miejsce pobytu (Lwów, Lublin, Warszawa, Kraków, Krosno).

Był współpracownikiem czasopism konspiracyjnych i aktywnym członkiem grupy młodzieży AK, która wydawała prasę podziemną w latach okupacji w Krakowie.

W utworach przemycał patriotyczne treści, podtrzymywał nadzieje niepodległościowe. Swoje wiersze drukował w czasopismach konspiracyjnych (Czuwaj, Przegląd Polski, Watra, Na ucho) oraz podstępnie w gadzinowej prasie niemieckiej. Był autorem dwu antologii poezji z lat 1939-44 „Krwawe i zielone” i „Dysonanse”.

Ścigany przez gestapo, został aresztowany 4 maja 1944r., a 27 maja bestialsko rozstrzelany w egzekucji przy ulicy Botanicznej w Krakowie.

Tekst i grafika: Strona szkoły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>