Nasze miasto – Krosno

Krosno, zwane dawno temu „małym Krakowem” do dzisiaj zatrzymało swoje prześliczne, stare kamienice i średniowieczne kościoły.  Znane z przemysłu szklanego i naftowego. Położone jest w południowej części województwa podkarpackiego, przy ujściu Lubatówki do Wisłoka. Założone przez króla Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku, jednak najstarsze ślady sięgają nawet do X i XI wieku.

Krosno znane jest na całym świecie z wyrobów hutniczych. W mieście i okolicy funkcjonuje ponad 20 firm zajmujących się produkcją i zdobieniem wyrobów szkła. Istnieje także tzw. CDS (Centrum Dziedzictwa Szkła), huta bardzo znana i ceniona, jest taką wizytówką Krosna.

Nie tylko szkło jest w tej okolicy znane. Około 14 km od Krosna znajduje się Bóbrka, miasteczko bardzo malutkie, lecz z wielkim osiągnięciem. Tu w 1854 r. otwarto pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej.

Inne branże rozwinięte w Krośnie to przemysł meblarski, lotniczy, budownictwo.

Krosno nie jest dużym miastem, nie jest też takie małe, liczy ok. 50 000 mieszkańców. Właśnie ci mieszkańcy, to dzięki nim, dobrym i złym, Krosno to Krosno, jest oryginalne, to dzięki firmom mniejszym i większym, Krosno jest znane na całym świecie. Chyba każdy krośnianin kocha swoje miasto i bez względu na to kto w nim mieszka.

Ciekawe miejsca do odwiedzenia:

Dosyć dużo przykładów, ale naprawdę warto je zwiedzić. Krosno już czeka! Zapraszamy!!!

Poniższe zdjęcia zrobił Filip z VI b.

kościół oo. Kapucynów

fot. Filip, CC BY 3.0

Rynek

fot. Filip, CC BY 3.0

Dzwonnica przy Kościele Farnym

fot. Filip, CC BY 3.0

Dzwonnica przy Kościele Farnym

fot. Filip, CC BY 3.0

Przepiękne zdjęcia naszego miasta na prawach Creative Commons znalezione na flickr:

Fontanna

fot. X Why and Z, flickr, CC BY-NC-SA 2.0

Wieża Kościoła Farnego

fot. X Why and Z, flickr, CC BY-NC-SA 2.0

 

3 Responses to Nasze miasto – Krosno

 1. Szkoła z klasą 2.0 powiedział:

  Jestem pod ogromnym wrażeniem Waszej pracy :) Filip piękne zdjęcia! Niemal każde nadaje się na pocztówkę :) Moje ulubione – Wieża kościoła Farnego :) WSPA-NIA-ŁE! :)

  Cała zakładka Krosno-ludki jest niezwykła. Ale co tu się dziwić skoro blogerzy to niezwykła ekipa… :)

  Szacun!!!
  Magda
  SzK 2.0
  Szkoła z klasą 2.0 ostatnio opublikował…Trzecia Akcja 2.0: Poszukiwany-PoszukiwanaMy Profile

 2. klasa 5 b powiedział:

  Jasło wita sąsiadów:), podglądając Wasze dzieła zaczynamy i na naszym blogu publikować info na temat Jasła, dziękujemy za inspirację, jeśli chcecie zaglądnąć i udzielić wskazówek – będzie nam miło:) – http://blogiceo.nq.pl/kingola/2014/01/17/yeaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa/#comment-29

 3. phil powiedział:

  Świetne pomysły i prezentacja Waszej okolicy. Pozazdrościliśmy Wam i też się bierzemy za promocję naszej małej ojczyzny, chociaż nie mamy wprawdzie tak ciekawych i imponujących miejsc to jednak postaramy się pokazać to co jest najfajniejsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>