Kolejne zadanie TIK za nami

Efektem naszej ponad miesięcznej pracy nad kolejnym zadaniem TIK w ramach projektu „Szkoła z klasą 2.0” było stworzenie prezentacji multimedialnej pod tytułem „Spacer po parkach Ostrowa Wielkopolskiego”. Przed przystąpieniem do realizacji tego zadania wraz z całą klasą dnia 12 marca odbyliśmy wycieczkę do Parku Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Za przewodnika posłużył nam Paweł Dolata – lider Południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Celem naszej wyprawy było przypomnienie poznanych już wcześniej gatunków drzew i ptaków, rozpoznawanie ptaków w ich naturalnym środowisku, odnalezienie występujących w parku pomników przyrody. Zajęcie  odbyło się na zasadzie rywalizacji dwóch drużyn – dziewczynek i chłopców. Po powrocie do szkoły nastąpiło omówienie – wykonaliśmy notatkę, w której wymieniliśmy spotkane gatunki ptaków, rozpoznane przez dzieci gatunki drzew, w tym dwa drzewa uznane za pomniki przyrody. Zwróciliśmy też uwagę na wąskotorową lokomotywkę spalinową, która od kilku lat jest ozdobą naszego parku. Dzieci wykonały również rysunki Parku Miejskiego w programie graficznym Paint.Następnie uczniowie otrzymali ode mnie kartę zadań, którą mieli zrealizować w ramach pracy domowej, korzystając z pomocy swoich rodziców. Podzielenie zostali na trzy grupy zadaniowe. Jedna z nich miała za zadanie pójść raz jeszcze do Parku Miejskiego i sfotografować napotkane w nim ptaki oraz  korzystając z różnych źródeł informacji sporządzić krótką notatkę na ich temat.

Grupa kolejna miała odnaleźć i wykonać zdjęcia pomników przyrody oraz innych ciekawych drzew tam rosnących, po czym podobnie jak grupa poprzednia przygotować notatkę. Grupa trzecia miała odwiedzić Park im. Karola Marcinkowskiego i Park im. Emilii Sczanieckiej, które znajdują się w sąsiedztwie Parku Miejskiego. Musieli odnaleźć znajdujący się w nim pomnik z tablicą upamiętniającą doktora Huberta Beckhausa i dowiedzieć się kim był, a także sfotografować rosnące w nim drzewa oraz napotkane ptaki i sporządzić krótką notatkę. Na wykonanie tego zadania dzieci miały miesiąc.

Moja rola polegała na kierowaniu i koordynowaniu pracą dzieci, udzielaniu wskazówek, podawaniu źródeł informacji, z których mogą korzystać podczas sporządzania notatek, pomoc w rozpoznawaniu niektórych gatunków ptaków, a także współpraca z rodzicami. Efektem końcowym było wykonanie prezentacji multimedialnej, która jest „spacerem” po Parku Miejskim, Parku im. Karola Marcinkowskiego i Parku im. Emilii Sczanieckiej w Ostrowie Wielkopolskim, z którą można się zapoznać na stronie http://sp5.osw.pl/szkola-z-klasa-2-0/.

Zakończeniem zadań w ramach projektu była wycieczka z cyklu „Wielkanoc z przyrodą”, która miała miejsce 1 kwietnia 2014r.

 

 

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Bez kategorii. Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge