Widowisko podsumowujące projekt „Obrzęd ścinania kani”.

Posted by szkolapodstawowanr82 in All | Leave a comment

 

W sobotę 8 czerwca 2013 roku, w trakcie festynu w naszej szkole, zaprezentowaliśmy widowisko podsumowujące nasz projekt.
„Obrzęd ścinania kani” spotkał się z ogromnym zainteresowaniem publiczności. Wszystkim bardzo podobała się kania – i ta żywa, i ta papierowa ;-) . A najlepszą częścią było oczywiście oskarżanie kani o wszystkie nasze złe poczynania.

SP82

Warsztaty regionalne w SP82

Posted by szkolapodstawowanr82 in All, EtnoLog - semestr II | Leave a comment

Dnia 11 kwietnia 2013 roku odbyły się w naszej szkole warsztaty regionalne.
Uczniowie klasy III jako pierwsi mieli okazję sprawdzić się w malarstwie na szkle i w hafcie.
W przyszłym tygodniu w warsztatach uczestniczyć będą uczniowie klasy II i klas IV – VI.
Warsztaty to nasza coroczna tradycja, która sprawia ogromną radość wszystkim uczestnikom.
A wszystko dzięki Twórcom Ludowym zaprzyjaźnionym z naszą szkołą.

Wojewódzki Konkurs „Baśnie i Legendy Kaszubskie” w naszej szkole.

Posted by szkolapodstawowanr82 in All, EtnoLog - semestr II | Leave a comment

21 marca 2013 roku w naszej szkole odbył się Wojewódzki Konkurs ” Baśnie i Legendy Kaszubskie”. Oczywiście nas – uczestniczek projektu Etno Log nie mogło na nim  zabraknąć. Zosia zajęła I miejsce. Marianka i Patrycja II a Ola w w kategorii plastycznej otrzymała wyróżnienie. Bardzo się cieszymy, że nasze zainteresowanie regionalizmem tak procentuje. :)

SP82

Gwiózdka – kaszubskie kolędowanie

Posted by szkolapodstawowanr82 in All, EtnoLog - semestr I | 13 Comments

 Gwiózdka – kaszubskie kolędowanie

Jest to obyczaj obchodzony w okresie świąt Bożego Narodzenia. Gwiózdki obchodzą domy już od początku Adwentu. Pośród gwiazdkowych kolędników zawsze są: baran, bocian, diabeł , kominiarz , garbaty górbócz, anioł. Zabawa polega na pantonimie , żeby nikt nie mógł odgadnąć , kto się za maskami kryje. Dopiero w wieczór wigilijny grono powiększa się o dziada i babę, którzy prowadzą improwizowane dialogi a teatr ludowy wzbogacają kolędy. My wprowadziliśmy wszystkie postaci trochę wcześniej a to z tego powodu, że w wieczór wigilijny nie ma nas w szkole. Kolędowaliśmy w szkole ( budząc strach zwłaszcza wśród niektórych osób z młodszych klas) oraz w okolicznych domach. Najczęściej spotykaliśmy się z dowodami sympatii a mieszkańcy chętnie nas przyjmowali.. Szczególnie serdecznie byliśmy witani w Domu Seniora „Zacisze”, gdzie od rana nas wyczekiwano.

SP82

Wesołych Świąt

Posted by szkolapodstawowanr82 in EtnoLog - semestr I | 1 Comment

Hura! Wszystkie zadania wykonane. Teraz można oddać się przygotowaniom świątecznym.

Wszystkim „blogowiczom”, koleżankom i kolegom realizującym projekt Etno Log oraz pracownikom CEO życzymy rodzinnych, wypełnionych tradycją i miłością Świąt Bożego Narodzenia.

SP 82 w Gdańsku

Inne blogi

Posted by szkolapodstawowanr82 in EtnoLog - semestr I | 1 Comment

Odwiedziłyśmy bloga uczniów ze szkoły w Purdzie.

http://blogiceo.nq.pl/purda/

Bardzo zainteresował nas i zaintrygował artykuł o zmorach. Tym bardziej, że o takich historiach słyszałyśmy też w opowieściach naszych prababć. Ciekawe, dlaczego zmory dziś nie nękają nas (wcale nie chciałybyśmy) tak jak naszych przodków. Czyżbyśmy były dla nich mniej interesujące ?:) Inne opowieści o duchach są nie mniej  fascynujące.

SP 82

Prezenty

Posted by szkolapodstawowanr82 in EtnoLog - semestr I | 3 Comments

Legenda o Mikołaju

Prawdziwy Mikołaj nie nosił czerwonego kubraka, nie miał czapy z pomponem ani też nie mieszkał z reniferami w zimnej i odległej Laponii ;-) . Urodził się około 270 roku i jak dorósł, został biskupem Myry. Myra leży w dzisiejszej Turcji (czyli nad ciepłym Morzem Środziemnym ;-) ).

Mikołaj z Myry został po śmierci uznany za świętego. Za życia znany był z pomagania biednym ludziom. Zostawiał im pieniądze, obdarowywał jedzeniem. Zawsze robił to dyskretnie, ponieważ nie chciał rozgłosu.

bibliografia – Paulina Szczucińska „Legenda o Mikołaju”, Odkrywca – National Geographic

Pochodzenie zdjęć – domowe archiwa

„Mikołaj” na Kaszubach

Po wieczerzy uczestnicy udawali się do izby, w której stała choinka, gdzie dzieci znajdowały przyniesione przez “Gwiôzdkę” prezenty. Najczęściej były to bardzo praktyczne upominki: rękawice, skarpety lub swetry z wełny, czasem nowe buty lub czapka, a nieraz przybory szkolne lub sprzęt sportowy na zimę. Czasem rodzice wręczanie prezentów powierzali “Gwiôzdce ”, co dodawało wieczerzy wigilijnej dramatyzmu. Oczekiwanie na odwiedziny “ Gwiôzdki ” upływało wśród wspólnego śpiewu kolęd i pastorałek.

W pielęgnujących tradycję kaszubskich domach dzieci nie znają św. Mikołaja. Prezenty przynosi im okutany w odwrócony na drugą stronę kożuch i przepasany słomianym pasem „Gwiazdor”. Atrybutem tej postaci są również – „korbacz”, czyli rodzaj bata, czapka „muca” i kalosze „skorznie”.  Aby najmłodsi mieszkańcy Kaszub nie rozpoznali wręczającego im podarunki, „Gwiazdor” zakłada na twarz maskę zwaną „larwą”, wykonaną z cielęcej skóry.

Według relacji pani Brygidy (pracownik naszej szkoły), dzieci na Kaszubach otrzymywały też prezenty 6 grudnia. Były to najczęściej pierniczki i jakieś drobne słodycze. Prezenty były zostawiane na parapecie okna- na dworze.

Z innych relacji, niegrzeczne dzieci oprócz rózgi mogły dostać zamiast jakiegoś prezentu surowe ziemniaki ( 1 ziemniak za zły uczynek- zachowanie).

 

A oto, czego dowiedziałyśmy się od naszych rodzin:

  • Kto przynosił prezenty, kiedy byli dziećmi i gdzie je zostawiał?

- Prezenty przynosił Św. Mikołaj i zostawiał je pod choinką (Mamy Oli, Marianki, Nicole, Justyny, Zosi); Dziadek Mróz ubrany w gruby kożuch (Mama pani Justyny, która urodziła się na Mazurach)

  • W którym momencie Świąt były one rozdawane?

- Po kolacji Wigilijnej (Mamy Oli, Marianki, Nicole, Justyny, Zosi)

  • Jakie prezenty były najpopularniejsze?

- Każde dziecko chciało dostać najnowsze modele zabawek (Mama Oli); nie było najpopularniejszych prezentów (Mama Marianki); pomarańcze i słodycze (Mama Nicole); słodycze, pomarańcze, orzechy, ubrania (Mama Weroniki); słodycze, rękawiczki i pomarańcze (Mama Justyny)

  • Co spotykało niegrzeczne dzieci?

- Rózga zamiast prezentu (Mamy Oli, Marianki, Nicole, Justyny, Zosi)

  • Jaki prezent najlepiej wspomina i dlaczego?

- Łyżwy – były piękne i mogłam nauczyć się jeździć (Mama Oli); drewniane klocki z oknami i czerwonymi szybkami w nich, mogłam się nimi bawić z rodzeństwem (Mama Marianki); laleczki na magnes, którymi uwielbiałam się bawić (Mama Nicole); sanki, które były popularne (Mama Justyny); góralska torebka, która była bardzo ładna i nikt takiej nie miał więc była oryginalna, poza tym była praktyczna i nosiłam ją przez wiele lat (Mama Zosi); lalka, która umiała płakać (prezent, który otrzymała Mama p.Justyny, jako 10latka)

  • Czy obchodzono Mikołajki? Jak je obchodzono?

- Tak, dzieci dostawały słodycze i drobne upominki (Mamy Oli i Zosi); Tak, drobne upominki były znajdywane w wypastowanych wcześniej butach (Mama Marianki); Tak, drobne upominki przynosił Gwiazdor (Mama Nicole); na Mazurach nie obchodzono Mikołajek (Mama p.Justyny)

 

SP82, Gdańsk