Noc bibliotek

3 czerwca odbyła się w naszej szkole Noc Bibliotek pt. ”Czytanie porusza”. My jako grupa kl VI dzień wcześniej przygotowaliśmy różne gry i zabawy np. ślimak czy kalambury. O godz. 19:00 zebraliśmy się w szkole. Po przemówieniu pani dyrektor i powitaniu uczestników Nocy rozpoczęliśmy czytanie książki pt ” Kubuś Puchatek i przyjaciele „. Tę książkę za zadanie miała przeczytać kl I m.in Piotruś Bożek i Ala Stafiej. Następnie zaczęliśmy bawić się w ślimaka i kalambury. W ślimaka wygrała Ada Pańtak w grupie z tatą. Nagrody fundowała Rada Rodziców. Wszyscy otrzymali zakładki jako pamiątkę po tej właśnie nocy. Podczas tego szkolnego święta Rada Rodziców przygotowała dla nas poczęstunek składający się z ciastek i soczków. Noc bibliotek zakończyła się o 21:30. Noc bibliotek była ok.

Wystawa interaktywna i kino.

Dnia 5maja 2017r. pojechaliśmy na wycieczkę do Rzeszowa. Wzięliśmy udział w wystawie organizowanej przez Uniwersytet Rzeszowski i Stowarzyszenie Explores. Zobaczyliśmy wiele ciekawych wynalazków, które mogliśmy przetestować. Jeżeli ktoś był bardzo aktywny i rozwiązywał wiele łamigłówek, miał szansę dostać od Pani Ani Mac (nauczycielki matematyki) bardzo dobre oceny, które nauczycielka chętnie dawała aktywnym uczniom.Po obejrzeniu wystawy pojechaliśmy do kina na film pt. „Dzieciak rządzi”. Gdy weszliśmy na salę, okazało się, że będziemy jedynymi widzami (ucieszyliśmy się z tego powodu). Film był bardzo fajny i każdy z zaciekawieniem go oglądał. Gdy wyszliśmy z kina, wsiedliśmy do busa i ruszyliśmy w drogę powrotną do szkoły. Każdy był zadowolony z tej wycieczki.

Konkurs-Bliska Gmina Białobrzegi

W dniu 31.03.2017r. o godz. 9:00 w naszej szkole odbył się konkurs pt. „Bliska Gmina Białobrzegi” pod patronatem wójta gminy. Po przywitaniu uczestników konkursu przez naszą Panią dyrektor o godz. 9:15 zaczęliśmy pisać test. Składał się z 45 pytań, na rozwiązanie ich mieliśmy 45 minut po napisaniu testu komisja rozpoczęła ich ocenianie. W tym czasie uczestnicy konkursu, czyli my-uczniowie, tworzyliśmy plakaty pt. „Gmina naszych marzeń”. Pomysły nasze były rożne np. basen, kino. Zostaliśmy zaproszeni do biblioteki na ogłoszenie wyników. Drużyna z naszej szkoły-Emilia i Julia-zajęła 1 miejsce. A nagrody super-encyklopedie.

Warto było wziąć udział w tym konkursie, ponieważ tak wiele dowiedzieliśmy się o naszej miejscowości oraz całej gminie.

 

Wywiad z Panią sołtys

6 marca

Przeprowadziliśmy wywiad z Panią sołtys.

- Czym zajmuje się sołtys?

- Sołtysi w każdej wiosce zajmują się naprawą dróg gminnych, podcinaniem gałęzi, które zwisają nad drogami, bezdomnymi zwierzętami,  leśnymi zwierzętami, czyli wzywają odpowiednie służby do zwierząt błąkających się, odwiezieniem ich  do schronisk, a zabite do utylizacji.Sołtysi roznoszą nakazy podatkowe, pobierają podatek rolny. Uczestniczą w sesjach rady gminy, w rozprawach sądowych dotyczących np. zasiedzenia dróg lub spraw spornych mieszkańców. Załatwiają potrzebne inwestycje,które mieszkańcom są niezbędne np.chodniki przy drogach, drogi asfaltowe, remonty obiektów Domu Kultury, którymi się opiekują. Organizują zebrania wiejskie oraz imprezy takie jak Dzień Seniora, zabawy i inne.

- Ile lat trwa kadencja sołtysa?

- Kadencja sołtysa trwa 4 lata, jest wybierany przez mieszkańców danej wsi w wyborach.

- Jakie problemy mieszkańcy naszej miejscowości zgłaszają do Pani?

-Problemami mieszkańców są:brak oświetleń ulicznych,dziurawe drogi lub błoto na drogach,błąkające się psy , podczas wichur połamane drzewa lub gałęzie,niekiedy podtopienia domów podczas roztopów ,brak dostępu do internetu słaby zasięg telefonów komórkowych,  czasem różne spory sąsiedzkie, skutki klęsk żywiołowych jak  pożar,susza.

- Jak Pani ocenia pracę sołtysa ?

-Jest to praca społeczna wymagająca operatywności,całodobowa i często bardzo niewdzięczna. Nieraz jesteśmy krytykowani, szkalowani oraz wyśmiewani.

- Dziękujemy Pani za rozmowę.

Książki leczą

Image

Wycieczka do biblioteki na zajęcia biblioterapeutyczne, w których wzięliśmy udział, odbyły się w dniu 13.02.2017rw Gminnym Ośrodku Kultury i Czytelnictwa w Białobrzegach. Pani bibliotekarka pokazała nam teatrzyk kamishibai,który powstał w Chinach. Przedstawiła nam również historię tego teatrzyku. Wsłuchaliśmy się w opowieści snute przez
panią Agatę. Rozwiązywaliśmy również ćwiczenia na koncentrację, które wyszły nam na bardzo dobrze. Posłuchaliśmy bajek terapeutycznych, czytaliśmy książkę „Dręczyciel w klasie”. Teraz już wiemy, że książki „leczą”, tzn. udzielają porad, jak postępować w różnych sytuacjach. Uczą i wychowują. A więc jaki wniosek – czytajcie książki.

DSCN1753

DSCN1761

DSCN1763

DSCN1764

Nie dla hejtu!

13.02.2017

7 lutego – Dzień Bezpiecznego Internetu. Wzięliśmy udział w ciekawych zajęciach dotyczących „Hejtu”, rozmawialiśmy o przemocy w Internecie. Obejrzeliśmy krótki film na temat hejtowania w sieci pod tytułem „Dodaj znajomego”, dyskutowaliśmy o zachowaniu bohaterów, a wniosek – zamiast hejtować – zyskaj przyjaciela. Następnie w grupach układaliśmy zasady antyhejtowe z otrzymanej rozsypanki. Czas na zagadki – rozwiązywanie quizów czyli 4 misje. Ilustracją zjawiska hejtowania była piosenka „Przytul hejtera”. Poprzez aplikację SiecioMat losowaliśmy pytania testowe na temat bezpieczeństwa w sieci i zjawiska hejtowania. Wniosek – reaguj na hejt, nie hejtuj,więcej radości i uśmiechu życzmy sobie.hdimg2843673531b25e8de12380caebe0ba hdimge51ab491fd67f915c9fcd586cf42a1 hdimg93ee277495786b61a02913c917ac1d hdimg0dbf78e2c87016908b4a016b5b4d22

Szkolna impreza

02.02.2017r.

Nasza ”piątka medialna” była odpowiedzialna za obsługę sprzętu podczas bardzo ważnej imprezy w naszej szkole, jakim jest Dzień Babci i Dziadka. Już wcześniej zadbaliśmy o to, aby działały mikrofony, które czasem zawodzą. Pomagaliśmy nauczycielom i młodszym kolegom w przygotowaniu się do występu przed liczną publicznością.

Miło było patrzeć na uśmiechnięte twarze babci i dziadków wpatrzonych w swoje wnuki.