Jasełka 2014

Granatowe niebo z misternie wykonanymi śnieżynkami, delikatnie oświetlone choinki wywołały wspomnienie świętej Nocy, w której na świat przyszedł Jezus.

jasełka 1Gości, powoli zasiadających na widowni, wyciszyła nastrojowa muzyka Zbigniewa Preisnera, przygotowując do kolejnego przeżycia opowieści o narodzinach Zbawiciela.

Dnia 12 stycznia 2014 r. na scenie wystąpiło 117 uczniów  klas O-VI, prezentując widowisko „Pasterze mili, coście widzieli?”. Rozpoczął je uroczysty polonez „Bóg się rodzi” w wykonaniu tancerzy z regionalnego zespołu tanecznego prowadzonego przez pana Marka Harbaczewskiego.

Następne sceny ukazywały niepokój ludzi zdążających do stajenki i pragnących oddać pokłon narodzonemu Dzieciątku. Pasterze przynieśli jagniątko, kożuszek i mleko, zaś górale pięknie zagrali na fletach i zatańczyli góralskiego. Nad stajenką chór aniołów nucił radosną pieśń.Jasełka 2

Przybyły też różne zwierzątka, aby wybrać spośród siebie najodpowiedniejsze do służby Jezuskowi przy żłóbku.

Wszyscy do domów wracali z sercami przepełnionymi wdzięcznością i miłością. Jedynie dla okrutnego Heroda nie było ratunku.Jasełka 3

Przez całą wieczność musi czyścić podłogę w piekle na rozkaz Lucyfera w towarzystwie nieznośnych diablików. Dobro zatriumfowało!!!

W scenie finałowej Maryja przypomina wszystkim zebranym, że tak naprawdę małe Dzieciątko narodziło się w sercu każdego z nas.

Otwarcie izby regionalnej.

 

W naszej szkole powstała izba regionalna, która posiada już swoją historię. Zaczęło się od skromnego kącika regionalnego urządzonego w jednej z sal lekcyjnych. W miarę pozyskiwania eksponatów w roku 2010 udało się zorganizować wystawę prezentującą elementy izby białej oraz prace uczniów będące przykładem etnodizajnu. Z powodu rozbudowy szkoły i remontu starej części wystawę przenieśliśmy do Gminnej Biblioteki Publicznej w Mogilanach. Tam – dzięki uprzejmości pani Grażyny Kuc i Katarzyny Jakubowskiej – wielu mieszkańcu naszej gminy mogło ja oglądać, o czym świadczą wpisy do Księgi Pamiątkowej. We wrześniu 2012 r. eksponaty powróciły do naszej szkoły i rozpoczęły się prace nad urządzeniem izby regionalnej w oddzielnym pomieszczeniu. Wyodrębniliśmy izbę białą, część gospodarczą i elementy kuchni z II połowy XX w. Odnawianiem starych mebli zajęli się uczniowie i pracownicy szkoły pod kierunkiem miejscowego stolarza pana Józefa Papieża. Zaś ludowy wystrój zawdzięczamy członkom koła zręczne ręce i uczniom kl. III. Gorąco zapraszamy do zwiedzania !

„Skąd jestem?”

Istotną rolę w życiu każdego człowieka odgrywa miejsce urodzenia czyli ta „mała Ojczyzna”. Pytanie o nasze korzenie nabrało mocy w związku z przygotowaniem do kolejnych obchodów Dnia Patrona Szkoły Oskara Kolberga połączonych z jubileuszem 60-lecia pracy duszpasterskiej wybitnego bukowianina ks. profesora Adama Kubisia, dla którego szczególnie ważne są dwa miejsca Buków i Kraków. Z tej okazji 13.06.2013 r. zorganizowaliśmy wystawę „Czym się Panu odpłacę za wszystko…” ukazującą drogę wiejskiego chłopca z Bukowa do zaszczytnych funkcji profesora Wydziału Teologii Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Wśród zaproszonych gości byli księża, profesorowie PAT-u, przyjaciele i rodzina zacnego Jubilata, wójt gminy Mogilany, sołtysi Bukowa i Kulerzowa wraz z Radami Sołeckimi, radna powiatu krakowskiego pani Małgorzata Madeja, ksiądz proboszcz Tadeusz Targosz, dyrektor GOK-u pani Agata Mrowiec, Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej pani Grażyna Kuc, pracownik Muzeum Etnograficznego w Krakowie pani Alicja Małeta, przedstawiciele OSP w Bukowie oraz mieszkańcy Bukowa i Kulerzowa. Padło wiele ciepłych słów, były łzy wzruszenia i osobiste wspomnienia dostojnego Jubilata. Ksiądz Józef Morawa zapoznał zebranych z najcenniejszymi dziełami ks. prof. Adama Kubisia, które znajdują się w szkolnej bibliotece. Wystawa spotkała się z dużym zainteresowaniem starszych mieszkańców Bukowa, ponieważ na prezentowanych zdjęciach mogli odnaleźć siebie lub członków rodziny. Aby uświetnić uroczystość, uczniowie przedstawili scenkę obrzędową pt. „Na krakowskim Rynku”. Poprzez nastrojowe piosenki, zabawne przyśpiewki i żywiołowe tańce ludowe udowodnili, że Kraków to magiczne miejsce. Urocze kwiaciarki wirowały w tańcu i wręczały kwiaty zaproszonym gościom. Były też świeże, krakowskie obwarzanki. Barwne, pełne ruchu widowisko publiczność nagrodziła brawami.

Wybitny bukowianin ks. Adam Kubiś.

Żadnej pracy się nie boimy.

Image

Już od lutego bieżącego roku rozpoczęliśmy prace nad renowacją mebli pozyskanych   od mieszkańców Kulerzowa: łóżka, kredensu i dwóch szafek pochodzących z połowy ubiegłego stulecia. Najpierw instrukcji udzielił nam miejscowy stolarz. Pokazał nam jak czyścić meble, zabezpieczać je przed zepsuciem i pokrywać lakierem. Papier ścierny, pędzle i farby poszły w ruch. Pracowaliśmy miesiąc w pocie czoła, ale praca fizyczna dawała nam wiele radości.

W kwietniu do dzieła przystąpią członkowie koła „zręczne ręce”  i zajmą się ozdobieniem mebli na ludowo. W maju planujemy uroczyste otwarcie izby regionalnej z elementami etnodizajnu. Ciągle też „tropimy” stare przedmioty, którymi posługiwali się nasi przodkowie. W Kulerzowie, miejscowości sąsiadującej z Bukowem, dawniej istniał warsztat rymarski. Do dnia dzisiejszego jeden z potomków rymarza zszywa lejce i pasy przy pomocy tzw. „konia rymarskiego”. Udało się nam dotrzeć do właściciela i wypożyczyć na kilka dni to urządzenie. Koleżanka opowiedziała nam do czego służy koń rymarski, a potem dokładnie obejrzeliśmy go.

Stwierdziliśmy, że tak proste w konstrukcji urządzenie bardzo ułatwiało pracę rymarza, usztywniając szyty przedmiot. Zauważyliśmy też, że na odróżnienie ludzi noszących to samo nazwisko, zaczęto osoby z rodziny rzemieślnika określać mianem: od rymarza. Dzisiaj warsztat rymarski już nie funkcjonuje jak dawniej, ale nadal w mowie potocznej można usłyszeć:  „a to ten, ta od rymarza”. Oczywiście, pamiętamy o podtrzymywaniu wielkanocnych tradycji. Dużo mówiliśmy o palmach wielkanocnych i wielu z nas nawet takie palmy wiło. Jak co roku odbył się konkurs na najpiękniejszą palmę w piątek poprzedzający Niedzielę Palmową zwaną też Wierzbną lub Kotną.

W niedzielę zgromadziliśmy się z palmami przed kaplicą, aby je poświęcić i wnieść w uroczystej procesji. Następnego dnia palmy wróciły do szkoły i w przyszłości będą zdobiły wnętrze izby regionalnej. Zadbaliśmy też o świąteczny wystrój naszej szkoły, a dziewczyny z koła „zręczne ręce” zorganizowały kiermasz ozdób wielkanocnych.

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wiosennego nastroju na przekór kapryśnej pogodzie.

 

w świątecznym nastroju.

Przed świętami pracujemy aż skry lecą!

Koło zręczne ręce zorganizowało w niedzielę po Mszy Św. kiermasz

kartek świątecznych i dekoracji bożonarodzeniowej, a koło śladowiczów

przygotowało zajęcia dla klasy IV na temat zwyczajów bożonarodzeniowych.

Czwartaki rozwiązywały krzyżówki z hasłem i odpowiadały na trudne pytania.

W nagrodę otrzymały kawałek pysznego ciasta (upieczonego przez

śladowiczkę-weterankę z klasy VI) i możliwość zapisania się do koła

śladowiczów w II semestrze. We wszystkich klasach zorganizowano klasowe

Wigilie, na których królował barszcz czerwony z uszkami. Wszędzie słychać

było śpiew kolęd. Na korytarzu pojawił się świąteczny stragan i dwie żywe

choinki przybrane własnoręcznie wykonanymi ozdobami. Największą – aż do

sufitu udekorowały niestrudzone pierwszaki  wraz z wychowawczynią.

Wigilia pierwszoklasistów.

   

Duma pierwszoklasistów – największa w szkole choinka.

 

Świąteczne dekoracje wykonane przez uczniów należących do koła ” Zręczne ręce”.

 

Pozdrawiamy wszystkich Tropicieli bożonarodzeniowych zwyczajów, a w

trosce o Wasze bezpieczeństwo zamieszczamy „Niezbędnik wigilijny”.

Radzimy z niego skorzystać!

Jak być zdrowym, szczęśliwym i nie szkodzić sobie w Nowym Roku?

-niezbędnik wigilijny

1.Wstań wcześnie rano prawą nogą, która jest zawsze lepsza od lewej.

2.Kichnij na zdrowie.

3.Umyj się w zimnej wodzie.

4.Po porannej modlitwie potrzyj zęby czosnkiem.

5.Zjedz surowe jabłko.

6.Bądź grzeczny i unikaj lania od rodziców.

7.Zadbaj o odpowiedni wystrój domu.

8.Nie kładź się spać podczas dnia.

9.Nie pożyczaj nic od sąsiadów.

10.Okazuj rodzinie życzliwość.

 11.Jeżeli jesteś dziewczyną, koniecznie ucieraj mak do ciasta…

W przeciwnym razie grozi Ci staropanieństwo.

12.Jeżeli jesteś mężczyzną, zadbaj, aby w lodówce nie zabrakło mięsa.

13.Prace zakończ przed pojawieniem się pierwszej gwiazdki.

 14.Zostaw jedno miejsce przy stole.

15.Podziel się opłatkiem i złóż życzenia najbliższym.

16.Spróbuj każdej potrawy.

17.Śpiewaj kolędy.

18.Idź na pasterkę.

Poświęcenie kapliczki św. Rozalii w Kulerzowie

Dnia 10 listopada mieszkańcy Kulerzowa i sąsiednich wsi zgromadzili się w szczególnym miejscu, wokół kapliczki św. Rozalii w Kulerzowie. Figurka powstała w 1831 r. na miejscu cmentarza cholerycznego. Uczniowie naszej szkoły zainteresowali się zniszczonym obiektem od 2004 roku,  a w 2009 roku – poprzez akt uroczystej adopcji – wzięli ją pod opiekę.

Kolejne roczniki uczniów podejmowały różne działania mające na celu odnowę zabytku.  Przełomowym momentem było zebranie 870 zł przez grupę uczennic . Wtedy nasze działanie wsparł  sołtys Kulerzowa pan Józef Jurek: pozyskał kolejnych sponsorów i nawiązał  kontakt z kamieniarzem, który w czerwcu 2012 roku rozpoczął odnowę kapliczki. Pan sołtys cały czas nadzorował przebieg prac, a przed uroczystością poświęcania figurki zorganizował przycięcie lip przez strażaków z Mogilan. Ostateczne zakończenie praz renowacyjnych miało miejsce na początku listopada 2012 r. Odnowiona kapliczka przybrała żywy, woskowy kolor , a uczniowie ozdobili ją kwiatami i zapalili znicze.  Pan aktualnie o godz. 14:00 przybyli księża, którzy dokonali poświęcenia obiektu. Później wspólnie odmówiliśmy różaniec  prowadzony przez gimnazjalistów i uczniów naszej szkoły . Śpiewaliśmy też pieśni maryjne przy akompaniamencie Konrada Ożoga. Spotkanie upłynęło w modlitewnym nastroju i nawet silny wiatr nie przeszkodził nam w dokończeniu tak ważnego dzieła. Wspólnie udało się ocalić od zapomnienia przydrożną kapliczkę – niemego świadka historycznych wydarzeń na naszych terenach

 

 

Kilka słów o nas

Jesteśmy uczniami małej szkoły w podkrakowskiej miejscowości – Buków. Tworzymy piętnstoosobową grupę, która od 2004r. prowadzi działalność etnograficzną wzorem naszego patrona Oskara Kolberga. Dwa razy w ciągu roku przygotowujemy widowiska obrzędowe dla miejscowej społeczności. W cyklu „Rok obrzędowy” zagłębiamy wiedzę na temat zwyczajów naszych przodków.
W tym roku przenosimy izbę regionalną do nowego pomieszczenia i mamy zamiar przygotować wystawę „Skarby w izbie malowanej z elementami etnodizajnu” cz. II.
Kolejny projekt, w którym uczestniczy nasza szkoła to „Szlakiem przydrożnych kapliczek w naszych miejscowościach”.
W tym roku udało nam się odnowić kapliczkę św. Rozalii, a kolejna grupa pracuje nad przygotowaniem renowacji kapliczki Chrystusa Frasobliwego.
Zgłębiamy też wiedzę na temat wigilijnych zwyczajów. Już opracowaliśmy „Niezbędnik wigilijny”, a w grudniu przeprowadzimy lekcję dla młodszych kolegów.