Podsumowania czas zacząć

Optymistycznie zakończył się projekt „WF z klasą”. Z dumą musimy przyznać, że w pełni udało nam się zrealizować założone cele i zadania wynikające z projektu, dzięki zaangażowaniu zarówno nauczycieli, jak i dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie. Zaproponowane nowe formy aktywności ruchowej wzbudziły zainteresowanie, a niekiedy nawet zachwyt zwłaszcza wśród uczniów,  którzy dotychczas nie wykazywali zamiłowania do sportu. Okazało się, że aktywność fizyczna może być miłym i przyjemnym akceptem spędzania wolnego czasu, a nie tylko męczącym przymusem. Udało się zwrócić uwagę uczniów na fakt iż ruch to samo zdrowie i włączyć ich do aktywnego uczestniczenia w turniejach, meczach i spotkaniach sportowych, na których mogli wykazać się swoją sprawnością, pomysłowością i umiejętnościami. Miejmy nadzieje, że czas wakacji i wypoczynku upłynie na szlifowaniu wypracowanej formy i kondycji oraz poszerzaniu sportowych horyzontów.

Lekcje poza szkołą

Lekcje wychowania fizycznego wcale nie muszą kojarzyć się z przebywaniem na sali gimnastycznej. Wiedząc o tym postanowiliśmy zrealizować  obszar, który pomoże zmienić ten sposób postrzegania lekcji zajęć  sportowych.  Wybierając go postawiliśmy
na różnorodność dyscyplin i konkurencji.  W trakcie jego realizacji  zachęcaliśmy naszych uczniów do rozwijania swoich zainteresowań i poznawania nowych form spędzania wolnego czasu.  Ku naszemu zaskoczeniu  uczniowie bardzo chętnie przystali na nasze propozycje.

Orlik

Wychodząc po za  szkołę uczyliśmy uczniów gry w palanta i badmintona, doskonaliliśmy grę w ringo i piłkę  nożną. W czasie lekcji zorganizowaliśmy także marsze  i biegi  w pobliskim parku. Korzystaliśmy także z kompleksu  boisk sportowych „ORLIK”, gdzie  uczniowie doskonalili swoje umiejętności w zespołowych grach sportowych.Gra w palanta

Szczególna forma lekcji po za terenem szkoły, było zorganizowanie przez nauczyciela matematyki pana  Mariusza  Witkowskiego  Zielonej Szkoły w Powidzu. W trakcje trzydniowego  wyjazdy piątoklasiści uczestniczyli w szeregu zajęć sportowych. Każdy dzień pobytu rozpoczynali od porannej gimnastyki, a następnie rozwijali swoje umiejętności skacząc, biegając  grając w piłkę siatkową i piłkę nożną.Lekcje_poza_szkola_zielona_1

To tylko niektóre z form aktywności na świeżym powietrzu, jakie zaproponowaliśmy dzieciom. Zabiegi jakie poczyniliśmy  na pewno wpłyną pozytywnie na zdrowie i hartowanie organizmów naszych uczniów, wskażą im drogę i możliwości  spędzania wolnego czasu w grupie rówieśników, odciągną od komputera i niewłaściwego towarzystwa.

Aktywnie, rekreacyjnie, integracyjnie

Tężyznę fizyczną można kształtować na wiele sposobów. Na pewno sprzyja temu niezwykle aktywny tryb życia, który można połączyć z czynną rekreacją w terenie na świeżym powietrzu. Z tego też właśnie doskonale zdają sobie sprawę uczniowie, którzy sukcesywnie biorą udział w cyklicznie organizowanych rajdach rowerowych po okolicznych miejscowościach. Dzięki nim, miłośnicy ruchu aktywnie spędzają czas, pokonują dla zdrowia kilkudziesięciokilometrowe trasy, a także poznają historię ciekawych zabytków. Do tej pory społeczność uczniowsko – nauczycielska ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie wzięła udział w wyjazdach Szlakiem Powstania Styczniowego (Nowa Wieś, Dobrosołowo) oraz do: Puszczy Bieniszewskiej, Kazimierza Biskupiego, Lądu, Lądku i Złotkowa.

Rajdy ***

Innym, bardzo atrakcyjnym w swojej formie sposobem aktywnego spędzania czasu był  wyjazd do parku linowego „Leśny raj” znajdującego się w Ślesinie. Tam uczniowie pod opieką nauczycieli, przy zachowaniu zasad pełnego bezpieczeństwa skorzystali ze wszystkich możliwych i przewidzianych atrakcji tzw. średniej trudności toru. Uczestnicy wycieczki wraz z opiekunami nie wahali się wspinać, zjeżdżać po linie, stąpać po zawieszonych na znacznej wysokości drewnianych platformach. Wszystkim udzieliła się przy tym moc dobrego humoru oraz odrobina adrenaliny.

Park linowy

Rok szkoły w ruchu

Ruszajcie się!

Każdy tydzień w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie obfituje w ciekawe inicjatywy i ćwiczenia sprawnościowe.  U ich podłoża leżą przede wszystkim ruch, dbałość o zdrowy tryb życia i tężyznę fizyczną. Doskonale wpisują się one w realizację celów projektu edukacyjnego: „ROK SZKOŁY W RUCHU”, którego koordynatorem jest nauczyciel wychowania fizycznego – Piotr Jabłoński. Poniżej zamieszczamy relację z kilku przeprowadzonych przedsięwzięć.

• Konkurs plastyczny w bibliotece

 Ważność ruchu w życiu człowieka można ukazać na wiele sposobów, także i ten plastyczny. Stąd też konkurs na przygotowanie tematycznej ilustracji, której hasłem przewodnim były słowa: „Ćwiczyć każdy może”. Rywalizacja ta odbyła się w gmachu Biblioteki Publicznej w Golinie. Piątoklasiści ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego pod czujnym okiem nauczycieli – Piotra Jabłońskiego (pomysłodawca przedsięwzięcia) i Przemysława Ciesielskiego wykonali bardzo ciekawe prace. Za niezwykle oryginalne spojrzenie na wskazany wyżej problem wszyscy uczestnicy konkursu plastycznego otrzymali okolicznościowe dyplomy.

• Tematyczna miniwystawa pracWystawaPromować ruch wśród uczniów można także poprzez okolicznościowe wystawy. Taka minigaleria powstała z inicjatywy Piotra Jabłońskiego na pierwszym piętrze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie. Jej trzon stanowiły najciekaws ze prace plastyczne przygotowane przez piątoklasistów w ramach konkursu plastycznego „Ćwiczyć każdy może”.

•Jednośladem do Kazimierza Biskupiego

Rower27 marca 2014 r. grupa uczniów i nauczycieli (s. Laurencja Chodźko CSDP, Kinga Bąkowska, Magdalena Mielcarek – Mirek, Teresa Niemczynowicz, Piotr Jabłoński i Przemysław Ciesielski) ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowacki ego wybrała się na rajd rowerowy do Kazimierza Biskupiego. W oddalonej o 12 kilometrów od Goliny miejscowości, wycieczkowicze podziwiali zabytkową, romańską farę, w której znajdują się relikwie Pięciu Braci Męczenników. Na tamtejszym cmentarzu widzieli też zabytkowy kościołek św. Izaaka. Później zwiedzili pobernardyński klasztor, w którym mieści się siedziba Misjonarzy Świętej Rodziny. Zawitali także do minimuzeum ze zbiorami z różnych zagranicznych wypraw i posług zakonników. Rajd rowerowy do Kazimierza Biskupiego na pewno posłużył aktywnej rekreacji, atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu. Sprzyjał również integracji społeczności uczniowsko – nauczycielskiej. Przede wszystkim doskonale wpisał się w realizowany w golińskiej podstawówce ogólnopolski ministerialny program: „Rok Szkoły w Ruchu”, którego  koordynatorem jest nauczyciel wychowania fizycznego – Piotr Jabłoński.

• Popływali sobie

Na basenieStrzałem w dziesiątkę okazał się być wyjazd grupy uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie do Centrum Rekreacyjnego mieszczącego się w konińskiej hali „Rondo”.

Miłośnicy ruchu i aktywnego spędzenia czasu pod opieką: Anny Neneman – Koprowskiej, Kornelii Topor – Pustelnik, Piotra Jabłońskiego (organizator wycieczki), Mariusza Witkowskiego i Przemysława Ciesielskiego skorzystali z atrakcji tamtejszego basenu i jacuzzi. Trzygodzinny pobyt w ruchu w wodzie był naprawdę godny zapamiętania.

•    Zbijali kręgle

Na kręgielniZnakomitym sposobem na rekreację i spędzenie wolnego czasu w ruchu była też niedawna wycieczka na kręgielnię,  mieszczącą się w hali „Rondo w Koninie. Czterdzieścioro czworo uczestników ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie pod kierunkiem: Kornelii Topor – Pustelnik, pomysłodawcy wyjazdu – Piotra Jabłońskiego, Mariusza Witkowskiego i Przemysława Ciesielskiego miała niezwykłą okazję wziąć udział w grupowej i indywidualnej grze. Dopisała przy tym wszystkim znakomita atmosfera, którą na pewno wzmacniał „duch walki” fair play.

Nagrodą za praca  i zaangażowanie społeczności szkolnej w realizację projektu  było przyznanie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej  tytułu Szkoły w Ruchu dla  Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie.

Drzwi otwarte

„Rodzice na start!”

Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego to nie tylko miejsce, w którym uczą się dzieci. To także miejsce integracji społeczeństwa lokalnego. Jedną z form takiej współpracy było zaproszenie rodziców wraz z najmłodszymi pociechami do wspólnej sportowej zabawy.

Drzwi otwartePod kierunkiem nauczycieli wychowania fizycznego Tomasz Borowskiego i Piotra Jabłońskiego oraz ucznia klasy VIb Klaudiusza Pałuckiego przygotowano sprawnościowe tory przeszkód, które pokonywali przybyli goście Zorganizowano także ćwiczenia i gry rekreacyjne. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem, o czym świadczyć może ilość zgromadzonych rodziców ze swoimi dziećmi.

Drzwi otwarte

Ćwiczyliśmy razem

Lokalna Akcja Sportowa „LAS” już za nami.

Uczniowie i nauczyciele wychowania fizycznego Tomasz Borowski i Piotr Jabłoński ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie przeprowadzili Lokalną Akcję Sportową „LAS” w ramach projektu „WF z klasą”.
Głównym celem tej akcji było zaangażowanie jak największej ilości uczniów
do czynnej aktywności ruchowej niezależnie od ich umiejętności, zdolności  czy predyspozycji sportowych. W tym celu postanowiliśmy zorganizować wiele spotkań, tak by każdy z uczniów mógł znaleźć coś dla siebie i wykazać się w swojej ulubionej dyscyplinie sportowej. Przeprowadziliśmy wiele zawodów sprawnościowych, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony amatorów sportowych. Strzałem w dziesiątkę okazały się turnieje gier zespołowych takich jak:
- turniej piłki nożnej
- turniej piłki siatkowej
- turniej piłki koszykowej
- turniej piłki ręcznej
Zorganizowaliśmy również zmagania młodych lekkoatletów, którzy mogli wykazać
się w konkurencjach biegowych.
Do udziału w Lokalnej Akcji Sportowej zaprosiliśmy zaprzyjaźnione szkoły z terenu gminy Golina. Były nimi:
- Szkoła Podstawowa im. Stanisława Wyspiańskiego z Kawnic z opiekunem
Dariuszem Kuszyńskim,
- Szkoła Podstawowa im.  Marii Curie-Skłodowskiej z Przyjmy z panem
Marcinem Ziemniczakiem,
- Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej z Radoliny z panem Michałem
Witkowskiem.
LAS przeprowadziliśmy na obiektach wielofunkcyjnych „ORLIK”, na stadionie miejskim „LZS Polonia Golina” oraz na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie. Dzięki temu zmagania młodych adeptów sportu mogli podziwiać
i dopingować licznie zgromadzeni kibice.
W dyscyplinach zespołowych wzięli udział uczniowie klas 4-6, natomiast konkurencje biegowe przygotowaliśmy dla wszystkich chętnych uczniów. Uwieńczeniem rywalizacji były pamiątkowe dyplomy i medale.
Za pomoc w organizacji Lokalnej Akcji Sportowej dziękujemy Mariuszowi Witkowski oraz gminnemu koordynatorowi sportu Robertowi Iwińskiemu.
LAS rozruszał nas!!!

BiegiNajlepsi biegaczeAktywność najmłodszychPiłka ręcznaUczestnicy zmagań

Nowe działania w drugim semestrze

W drugim semestrze realizujemy kolejne zadania w ramach projektu „WF z klasą”, przede wszystkim, tzw. Lokalne Akcje Sportowe, których celem jest włączenie w działania społeczności lokalnej: rodziców, sąsiadów, mieszkańców gminy, uczniów i nauczycieli.

Z grupy zadań do wyboru będziemy skupiać się przede wszystkim na lekcjach poza szkołą, które będą uatrakcyjnieniem nie tylko zajęć wychowania fizycznego.

Już w najbliższym czasie zamieścimy pierwsze wpisy z naszych przedsięwzięć.

Wyjazd na mecz koszykówki

Nasi uczniowie wraz z opiekunami wybrali się na mecz koszykówki między zespołami: MUSTANG Konin i RED DEVILS z Mieroszowa. Spotkanie zostało rozegrane w dniu 8.12.2013 r. w hali „Rondo” przed meczem Basket Ligi Kobiet MKS Konin. Informacje na ten temat można znaleźć w prasie: konin24.info, konin.naszemiasto.pl, tvkonin.pl.

Wspólne zdjęcieUczniowie wspaniale dopingowali przy pomocy przygotowanych transparentów, a  każde udane zagranie sportowców nagradzali gromkimi brawami. Po zakończeniu rozgrywek uczniowie wraz z opiekunami wybrali się na basen i kręgle. Niedzielny wyjazd spełnił wszelkie oczekiwania wszystkich uczestników wycieczki, co potwierdzali chęcią ponownego udziału w kolejnych takich przedsięwzięciach.

Dziękujemy pani Zuzannie Maciaszek, prezes fundacji „Podaj dalej”, za wsparcie w organizacji wyjazdu.

Podsumowanie

Od września do grudnia w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie, w klasach I-VI, pod opieką koordynatora Piotra Jabłońskiego, realizowano pilotażowy program „WF z klasą”.

Wyznaczone na początku projektu cele osiągnięto w pełni. W czasie trwania programu w naszej szkole zmieniło się nastawienie uczniów do zajęć wychowania fizycznego, wzrosło zaangażowanie dzieci, wcześniej wycofanych na lekcji, rywalizacja między uczniami nabrała nowego wymiaru. Spotkania z ciekawymi ludźmi związanymi ze sportem zwróciły uwagę dzieci na ważną rolę sportu, jako formy spędzania wolnego czasu, czy pokonywaniu własnych słabości.

Ukoronowaniem projektu będzie udział uczniów w meczu koszykówki w wykonaniu sportowców na wózkach ze Stowarzyszenia Sportowego MUSTANG. Uczniowie będą dopingowali zawodników przy pomocy wykonanych przez siebie plakatów.

Lekcja WF inna niż wszystkie

W Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego odbyły się niecodzienne zajęcia wychowania fizycznego.

Zaproszeni gościeUczestniczyli w nich wyjątkowi sportowcy Marek Bystrzycki i Przemysław Stelmasik,  koszykarze grający na wózkach inwalidzkich. Podopieczni Fundacji „Podaj Dalej”, reprezentujący Konińskie Stowarzyszenie Sportowe MUSTANG oraz grający w reprezentacji Polski, zachęcali najmłodszych do aktywności fizycznej, pokonywania własnych słabości i przekraczania barier. Przedstawili ogólne zasady obowiązujące w koszykówce na wózkach, a następnie dali pokaz swoich sportowych umiejętności. Spotkanie na pewno wpłynie na kształtowanie pozytywnych postaw wśród uczestników. Zwiększy to szacunek dla osób niepełnosprawnych, którzy mogą być dla nas wzorem w dążeniu do założonego celu.

Pomysłodawcami spotkania byli pani Zuzanna Maciaszek, a także nauczyciele Arleta Skibińska,  Mariusz Witkowski i Piotr Jabłoński.