Podsumowanie naszych działań w III edycji „Wf z Klasą”

 Po przeprowadzeniu zaplanowanych działań  jesteśmy przekonani, że duża grupa rodziców aktywnie spędza czas z swoimi pociechami pokazując im właściwe wzorce i alternatywę do „gry na komputerze”.  Jak się okazało, rozruszanie rodziców wcale nie było tak trudne! Ku naszemu zaskoczeniu  byli też tacy, którzy dopytywali się  o możliwość kolejnego  udziału w tego typu zajęciach.  Rodzice – jesteśmy z Was dumni!

Lokalna Akcja Sportowa

Postaw na rodzinę – rodzinny festyn sportowy!

Rodzinny Piknik Sportowy – tak w tym roku zorganizowaliśmy „LAS”.  Był on  zwieńczeniem  naszych działań a jednocześnie podsumowaniem Projektu „WF z Klasą”. Celem spotkania była popularyzacja zdrowego trybu życia, integrowanie rodziców ze swoimi dziećmi.  Zorganizowaliśmy festyn rodzinny, na który zaprosiliśmy społeczność lokalną by wspólnie promować aktywność fizyczną. Wdrażanie do aktywnego wypoczynku przez ruch, podniesienie wiary we własne siły były motywem przewodnim naszej akcji.

W imprezie zorganizowanej na sali gimnastyczne w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie udział wzięli uczniowie naszej szkoły, ich rodzeństwo, rodzice, znajomi i nauczyciele. Podczas festynu, na którym wszyscy wesoło się bawili, można było wziąć udział w konkurencjach sportowych, zespołowych i indywidualnych. Nie zabrakło takich atrakcji,  jak: biegi, zabawy z chustą, wyścig sztafet, przeciąganie liny, tańce, zabawy z piłkami. Nie zawiedli i rodzice, którzy jak zwykle, gdy zachodzi potrzeba, chętnie służą pomocą, za co serdecznie im dziękujemy. Wszyscy, którzy tego dnia przyjęli nasze zaproszenie odczuwali radość i satysfakcję z podjętych działań. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie interesującego. Atrakcje  zorganizowane dla dzieci i rodziców promowały właściwy sposób spędzania wolnego czasu.

Zabawy ruchowe Zabawa przy muzyce Rywalizacja Rywalizacja

Otwarta lekcja wychowania fizycznego. – czyli, czym skorupka za młodu…

W ramach zadania „Rozruszaj rodziców”

Nie od dzisiaj wiadomo, że w dzieciństwie naśladujemy swoich  rodziców. Odnosi się to do przekazywanych wartości i wzorów zachowania. Zasada ta znajduje swoje odzwierciedlenie również w jednej dziedzinie, z  której często nie zdajemy sobie sprawy. Jest to aktywność ruchowa. Najmłodsi widząc swoich rodziców jadących rowerami, grających w piłkę lub pływających, chcieliby naśladować ich zachowania. Zdając sobie sprawę, jak ważnym jest to aspektem w kształtowaniu osobowości młodego człowieka, nauczyciel wychowania fizycznego Piotr Jabłoński  zaprosił do wspólnych zajęć rodziców, nauczycieli i uczniów klasy V c do sportowej zabawy. Zajęcia odbyły się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie. Uczestnicy zajęć wykonywali ćwiczenia doskonalące umiejętności techniczne potrzebne podczas gry w piłkę ręczną. Zajęcia przebiegały w miłej i radosnej atmosferze, a przeprowadzone zabawy całkowicie  angażowały  uczestników. Można stwierdzić, że była to bardzo wartościowa lekcja. Dzieci i rodzice  przekonali się,  jak wiele mogą się od siebie nauczyć, a jednocześnie zobaczyć, że wspólnie, aktywnie  spędzony czas pozytywnie wpływa na budowanie więzi rodzinnych.

Lekcja otwartaLekcja otwartaLekcja otwartaLekcja otwarta

Integracyjne popołudnie najmłodszych. Aktywnie, sportowo, rodzinnie.

 W ramach zadania „Rozruszaj rodziców”

We wtorek 31.05.2016 r. na Stadionie Miejskim w Golinie odbył się Piknik Rodzinny. Tego dnia uczniowie klas pierwszych,  po zajęciach lekcyjnych, wraz z rodzicami, rodzeństwem i najbliższymi przybyli na stadion, by aktywnie i radośnie spędzić wspólne chwile.  Mimo natłoku zajęć każdy z rodziców znalazł czas, aby to słoneczne popołudnie spędzić razem ze swoją rodziną, a szczególnie z najmłodszymi. Pierwszoklasiści byli zachwyceni  swobodą i specjalnie zorganizowanymi dla nich i ich rodziców atrakcjami.  Uczniowie  ze swoimi  najbliższymi rywalizowali w takich konkurencjach jak: przeciąganie liny, skakanie w workach, rzucanie woreczkami, wyścigu sztafet.  Pierwszaki z  radością włączyły się w zabawy z chustą animacyjną. Takiego typu imprezy z pewnością doskonale wpływają na wzmocnienie więzi rodzinnych oraz integrują rodziców ze szkołą i nauczycielami.  Niechęć powrotu dzieci do domów świadczyła  o tym, że spotkanie należało do udanych.

Zabawy IMG_0152b IMG_0176b IMG_0229b

Na dwóch kółkach

W ramach zadania ”Rozruszaj rodziców”

Moda na dwa kółka zagościła również u nas. Nauczycielki ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie postanowiły włączyć nie tylko rodziców, ale również członków Golińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku do wspólnej zabawy z najmłodszymi. Rowerowy rajd  zgromadził ponad 40 uczestników.

Na dwóch kólkachNa wyznaczonym miejscu czekała moc atrakcji. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu ze strony rodziców na mecie rajdu w miejscowości Kolno przygotowano dla wszystkich posiłek i coś słodkiego. Integrowaliśmy się poprzez  podchody, zabawy z chustą animacyjną oraz gry na świeżym powietrzu. Rodzice i nasi goście chętnie brali udział w zadaniach, aktywnie angażując się w różne konkurencje. Seniorzy pokazali uczniom, że każdy wiek jest dobry na aktywność fizyczną.

Na rajdzieZabawy

Ścigali się o Puchar Dyrektora Gimnazjum

W ramach zadania „Rozruszaj rodziców”

1 czerwca 2016 r. zgrany team Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie pod kierunkiem Piotra Jabłońskiego rywalizował o Puchar Dyrektora Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Golinie. W zawodach rozgrywanych na miejscowym „Orliku”, nasi młodzi sportowcy okazali się bezkonkurencyjni. Dziękujemy rodzicom, którzy pomogli w przygotowaniu naszej drużyny do zawodów.

ZawodyUczestnicy

Turniej piłki nożnej

W ramach zadania „Rozruszaj rodziców”

Kolejną odsłoną zmagań sportowych, mających na celu zaktywizowanie rodziców, był Turniej Piłki Nożnej dla klas I-VI. Wzięło w nim udział ponad 100 młodych sportowców oraz licznie zgromadzeni rodzice z gminy Golina. „Areną” rywalizacji stał się Stadion Miejski LZS „Polonia” w Golinie.

TurniejW rozgrywkach wzięły udział placówki oświatowe z terenu naszej gminy. Były to:
* Szkoła Podstawowa im. Stanisława Wyspiańskiego w Kawnicach,
* Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Radolinie,
* Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej – Curie w Przyjmie,
* Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Golinie.

Całość rywalizacji przebiegała w miłej i koleżeńskiej atmosferze. Ilość zdobywanych goli świadczyła o wysokim poziomie sportowym tych rozgrywek, a to podobało się zgromadzonym rodzicom, którzy emocjonalnie reagowali na piłkarskie „wyczyny” swoich pociech. Uczniów golińskiej podstawówki przygotowali i prowadzili nauczyciele wychowania fizycznego : Tomasz Borowski i Piotr Jabłoński.

Turniej

Biegi ulicami Goliny

W ramach zadania ,,Rozruszaj rodziców”

Jedną z nich była organizacja biegu ulicami naszego miasta. Maraton, w którym wzięli udział uczniowie klas IV-VI wraz z rodzicami oraz nauczyciele, rozpoczął się od przemarszu z transparentami, na których widniały sportowe hasła. Później przyszedł czas na część właściwą przedsięwzięcia. Uczestnicy stanęli na linii startu. Trasa biegu wiodła ulicami: Marii Konopnickiej, Mikołaja Kopernika i Okólną. Cieszy fakt, że przedsięwzięcie mające na celu zaangażowanie rodziców w sportowe życie szkoły, przyczyniło się do integracji dzieci i rodziców oraz ruchu na świeżym powietrzu. W tym przedsięwzięciu nie chodziło przecież o wygraną, tylko o pokazanie, że „biegać każdy może”.

Bieg ulicamiBieg

O początkach realizacji zadania ,,Rozruszaj rodziców”

Przed przystąpieniem do realizacji zadania „Rozruszaj rodziców”  nauczyciele biorący udział w projekcie przeprowadzili wiele rozmów dotyczących aktywności fizycznej swoich uczniów i ich rodziców w czasie wolnym od zajęć szkolnych. Jak się okazało, duża grupa dorosłych bardzo chętnie i systematycznie pokazuje właściwe wzorce aktywnego spędzania wolnego czasu swoim dzieciom. Wielu z nich wyraziło także chęć współpracy
z nauczycielami, by wspólnie uświadomić najmłodszym, jak ważny i przyjemny jest wspólny aktywny wypoczynek. Postanowiliśmy zrealizować szereg różnorodnych działań tak, aby przedstawić jak najszerszą ofertę sportu powszechnego. Każdorazowo nasze działania dostosowaliśmy do warunków pogodowych i przede wszystkim wolnego czasu rodziców naszych wychowanków. W każdych przygotowanych przez nas zajęciach uczestniczyło od kilku do kilkunastu adresatów naszego zadania, którzy swoim zaangażowaniem bardzo pomagali nam w przeprowadzeniu kolejnych etapów projektu. Początkowo obawialiśmy się, że uczniowie nie do końca zechcą współpracować z rodzicami – jak się okazało nasze obawy były zupełnie nieuzasadnione. Współpraca na linii dzieci – rodzice okazała się godna naśladowania! Dzieci chętnie zapraszały rodziców do współpracy, wspierały ich i mobilizowały. Z przyjemnością obserwowaliśmy, jak to dzieci pokazują i uczą swoich rodziców wykonywania poszczególnych, czasami niełatwych, ćwiczeń. Podczas realizacji naszych działań nie spotkaliśmy się z większymi trudnościami, wręcz przeciwnie wszystko poszło zgodnie z planem. Nauczycielom, którzy w przyszłości chcieliby zaprosić do współpracy rodziców, możemy podpowiedzieć, iż: słuchajcie swoich uczniów – oni zasugerują Wam najlepiej, jak sportowo zachęcić rodziców do wspólnych aktywności, nie obawiajcie się zapraszać rodziców, wbrew pozorom oni bardzo chętnie przypomną sobie dziecięce szkolne lata i ulubione zajęcia wychowania fizycznego.

W II semestrze roku szkolnego 2015/2016 uczniowie, rodzice  i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego  w Golinie podjęli się szeregu ciekawych, sportowych inicjatyw, które wpisały się w realizację zadania „Rozruszaj rodziców” w ramach projektu WF z Klasą. W następnych artykułach zaprezentujemy kilka wybranych przez nas akcji, w które włączyli się rodzice.

 

Lokalna Akcja Sportowa

W ramach Lokalnej Akcji Sportowej zorganizujemy festyn rodzinny, w którym połączymy integrację społeczności lokalnej, a jednocześnie zachęcimy do wspólnej aktywności fizycznej. Zaproponujemy wiele atrakcji sportowych, wśród których będą tańce, konkurencje rekreacyjne i sportowe. W organizacje przedsięwzięcia zaangażujemy całą społeczność szkolną, rodziców i mieszkańców gminy.

W semestrze letnim wybraliśmy zadanie „Rozruszaj rodziców