Festiwal Nauki

Koniec roku szkolnego 2015/2016 tuż, tuż , a wraz z nim zakończenie projektów edukacyjnych, w których nasza szkoła brała udział. Jednym z nich była „Szkoła z Klasą 2.0”.

Aby mógł odbyć się festiwal musieliśmy się do niego przygotować. Na samym początku odbyło się spotkanie koordynatora „Programu Szkoły z Klasą”  z nauczycielami w celu omówienia programu uroczystości i  przydziału  obowiązków dla uczniów. Gdy  stworzyliśmy wstępny plan festiwalu i uzgodniliśmy termin to mogliśmy zabrać się do pracy. Wszyscy stwierdzili, że będzie to dzień wolny od zajęć dydaktycznych i festiwal będzie połączony z dniem rodziny. Kiedy mieliśmy już wszystko ustalone przygotowaliśmy zaproszenia, rozpowszechniliśmy datę i program uroczystości poprzez zamieszczenie informacji na stronie internetowej szkoły.

I tak nadszedł dzień Festiwalu Nauki, który miał miejsce w  środę 1 czerwca 2016r. w naszej szkole o godzinie 1100.  Pierwsza część odbyła się na korytarzu w szkole, a druga  na boisku i placu zabaw. Już przed wyznaczoną godziną przybyli wszyscy uczniowie wraz ze swoimi rodzinami  i nauczyciele, którzy byli zaangażowani w działania programu Szkoły z Klasą 2.0.

Uroczystość  otworzyła  Dyrektor Szkoły Podstawowej w Leszkowicach Pani Barbara Kleszcz – Kaliszewska, która przywitała wszystkich bardzo serdecznie.  Na samym początku grupa uczniów z klasy piątej pod kierunkiem nauczyciela historii zaprezentowała nam projekt historyczny w którym wzięli udział. Następnie na ekranie projekcyjnym obejrzeliśmy wszystkie zdjęcia i  plakaty, które zostały zamieszczone na blogu Szkoły z Klasą.  Festiwal 2.0 pokazał jak uczestnicy, czyli grupa 36 osób, pracowała metodą projektu, odwróconej lekcji lub uczymy innych, przy wykorzystaniu technik TIK. Uczniowie z klasy VI  w ramach zadania Uczymy innych opowiedzieli o lekcji przyrody, którą przeprowadzili  pt. ”Pustynie gorące i sawanny”. Przygotowali także swoje pomoce dydaktyczne, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. W dalszej części uczennice z klasy VI zaprezentowały wycieczkę opracowaną w ramach akcji Tour de Blogi. Okazało się, że mamy w naszej okolicy piękne miejsca.

Klasa V  przygotowała dla przedszkolaków w pracowni komputerowej ciekawą lekcję matematyki w ramach zadania  Uczymy innych. Były to dla nich zajęcia wyjątkowe, w których poznali interesujące strony z programami edukacyjnymi.

Podczas spotkania można było   zobaczyć modę szkolną zaprezentowaną przez uczniów klasy piątej,  a także obejrzeć przedstawienie pod tytułem „Słuchowisko” w którym uczniowie recytowali w bardzo ciekawy sposób wiersze Wandy Chotomskiej „Ptasie radio” czy „Lokomotywa” Juliana Tuwima.

 

Uczennice kl. VI opowiedziały o swojej pracy związanej z prowadzeniem szkolnego bloga  i zachęciły do odwiedzania.  Następnie przenieśliśmy się na boisko szkolne, gdzie odbyły się konkurencje sportowe.  Cała uroczystość rejestrował w postaci zdjęć i filmików koordynator programu, a także wspierali inni nauczyciele.

Pani Dyrektor na obecny rok zaplanowała szkolenie z dysków zewnętrznych - „Szkoła w chmurze”. W ramach tego zadania zakładaliśmy konta One Drive. Dzięki temu wspólnie tworzyliśmy dokumenty szkolne, ustalaliśmy terminy w kalendarzach, komunikowaliśmy się  i współpracowaliśmy. Wykorzystywaliśmy ankiety on-line oraz różne aplikacje umożliwiające tworzenie ciekawych, często interaktywnych materiałów edukacyjnych. Coraz lepiej zaznajomieni z narzędziami korzystaliśmy z nich wraz z uczniami na zajęciach.

Po naszym festiwalu odbyło się spotkanie poprowadzone przez koordynatora  podsumowujące  całoroczna pracę. Cieszymy się, że udało nam się tak wiele osiągnąć i wprowadzić nowe ciekawsze rozwiązania w pracę szkoły. A także udało się wdrożyć  wniosek z pierwszego semestru i znaleźć czas na twórcze współdziałanie.

Pomysły Szkoły z Klasą 2.0 realizowane były  z zasobników. Stwierdzamy, że każde zadanie, którego się podjęliśmy było wykonane, ale największymi osiągnięciami są przyznane odznaki, które widnieją na naszym blogu: pierwsza odznaka za zaliczenie I semestru, II odznaka za  Szkołę naszych marzeń, III  to Ferie z CC natomiast IV udział w akcji Tour de Blogi. Należy wspomnieć o utworzonym przez naszych uczniów Kodeksie 2.0.  Zasady które zapisaliśmy w nim świadczą o tym, że uczniowie wiedzą kiedy mogą korzystać z Internetu i  telefonu komórkowego. Przeprowadzone rozmowy z uczestnikami programu uświadomiły, że wykorzystywanie technologii informacyjnej prawie na wszystkich zajęciach  jest ciekawym  pomysłem na uatrakcyjnioną lekcję. Stwierdziliśmy, że uczniowie bardziej byli  zaangażowani  w prace promocyjne naszej placówki między innymi tworzyli  galerie zdjęć, umieszczali informacje na stronie internetowej szkoły, a tym samym osiągali sukcesy w różnych konkursach.

Na przyszły roku szkolny 2016/2017 zaplanowaliśmy rozszerzenie sieci WIFI w całej szkole i wzbogacimy bibliotekę szkolną o nowy zestaw komputerowy z dostępem do Internetu.  Cieszy nas, że bardzo angażują się w każde zadanie i  szybko uczą się nowych oprogramowań.

Edyta Zdunek – koordynator programu „Szkoła z Klasą 2.0”

DSCF8981  DSCF8980 DSCF8978 DSCF8965 DSCF8964 DSCF8962 DSCF8961 DSCF8960 DSCF8959 DSCF8958 DSCF8957 DSCF8956 DSCF8944 DSCF8943 DSCF8942 DSCF8941 DSCF8940 DSCF8939 DSCF8980 DSCF8972

Posted in Bez kategorii | Leave a comment

Konkurs na najpiękniejszy list dla Ziemi – oddaj głos na Nikodema

Zachęcamy wszystkich  oglądających naszego bloga o oddanie głosu na Nikodema Łukasiewicza, który zakwalifikował się do dalszego etapu w konkursie zorganizowanym przez Fundację Ekologiczną ARKA, na najpiękniejszy list do Ziemi.

http://listydlaziemi.pl/konkurs-2016

Uzupełniamy pola uczeń: Nikodem Łukasiewicz miasto: Ostrówek

Nikodem

Posted in Bez kategorii, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2015/16 | Leave a comment

Lekcja przyrody

W ramach projektu Szkoła z Klasą uczniowie naszej szkoły z klasy VI poprowadzili samodzielnie dla swoich kolegów i koleżanek lekcje przyrody. Odbyły się trzy godziny lekcyjne dotyczące pustyń gorących oraz sawann. Uczniowie poznali w jaki sposób każdy nauczyciel przygotowuje swoje zajecia. Wraz z nauczycielem przeanalizowali podstawę programową, zapoznali się z wymaganiami na poszczególne oceny oraz etapami zajęć lekcyjnych. Każda grupa przygotowała swoje pomoce dydaktyczne, były to najczęściej prezentacje multimedialne, ale również własne karty pracy. Po odbytych zajęciach odbyło się wspólne omówienie przeprowadzonych lekcji. „Młodzi nauczyciele” zgodnie stwierdzili, że inaczej odbierają lekcje jako słuchacze , a o wiele trudniej być nauczycielem i odpowiednio przekazać swoją wiedzę uczniom. Jednak wszyscy uczestnicy tej formy zajęć zgodzili się, że bardzo takie lekcje są atrakcyjne.

Posted in Bez kategorii | Leave a comment

Tour de blogi

Wycieczka naszych marzeń

Jesteśmy uczniami klasy VI Szkoły Podstawowej w Leszkowicach. W naszej klasie jest 14 osób – 6 dziewczyn i 8 chłopców. Mamy 13 lat. Ponieważ na co dzień mieszkamy na wsi, chętnie zwiedzilibyśmy krajobraz górski. Marzy nam się spędzenie czasu na łonie natury. Jesteśmy klasą sportową, więc spacery po górach są nam nie straszne. Będziemy bardzo szczęśliwi, jeżeli ktoś byłby zainteresowany przygotowaniem dla nas takiej wycieczki.

 Tour de blogi – plan wycieczki

 

Hej! Postanowiliśmy wziąć udział w akcji ,,Tour de blogi” i zaplanować wycieczkę dla odwiedzających naszą okolice. Na podstawie wpisu dotyczącego wymarzonej wycieczki uczniów Szkoły Podstawowej z Leszkowic i zamieszczonego na blogu ,,Otwieramy Szkołę z Klasą 2.0” przygotowaliśmy taki plac wycieczki po naszej miejscowości.

1

Przede wszystkim możecie udać się do kościoła, który urzeknie Was swoim pięknem! Kościół jest drewniany. Ostatnimi latami nastąpiło wiele zmian w architekturze naszego kościoła. Będziecie mogli oglądać go zarówno w środku jaki i na zewnątrz.

2

Kolejna propozycją jest zrobienie wyprawy rowerowej wzdłuż rzeki Wieprz. Zobaczycie wiele ciekawych roślin i krzewów.

3

Świetnym miejscem odpoczynku jest na pewno park. Możecie spędzić tam czas wolny. Jest dużo ławek więc na pewno dla każdego znajdzie się miejsce.

 

 

 

To by było na tyle! Mamy nadzieję, że wśród naszych propozycji atrakcji w Leszkowicach znajdziecie coś co Wam się spodoba i być może i w przyszłości wybierzecie się w nasze strony :) .

Posted in Bez kategorii | Leave a comment

Życzenia

życzenia

Posted in Bez kategorii | Leave a comment

Ferie z CC

Pomimo, że nie było śniegu wspaniale spędziliśmy nasze ferie. Uczniowie klas IV- VI wykonali rysunki dotyczące ferii, które postanowili umieścić w sieci. Chcieli stworzyć bazę otwartych zasobów edukacyjnych, z których każdy mógłby korzystać.

Ich wymarzone ferie to oczywiście jazda na sankach, nartach i łyżwach, lepienie bałwanów i gra w piłkę nożną.

Uczniowie poznali zasady udostępniania prac na zasadach Creative Commons, a także nauczyli się oznaczać nimi swoje dzieła i udostępniać prace w sieci w sposób legalny i bezpieczny.  Postanowili udostępnić w pełni swoje prace, czyli że każdy  może je kopiować, zmieniać umieszczać w miejscach publicznych pod warunkiem, że obok prac poda dane autorów oraz licencje, na jakiej prace są udostępniane.

Posted in Bez kategorii | Leave a comment

MOST

Międzysemestralne Otwarte Spotkanie TIKowe

Międzysemestralne Otwarte Spotkanie TIK-owe w naszej szkole odbyło się  9 II 2016 r. i trwało ok. godziny.  Spotkanie zostało poprowadzone przez koordynatora projektu – p. Edytę, a w spotkaniu udział wzięli  nauczyciele oraz wszyscy uczniowie naszej szkoły.

Samo spotkanie MOST- owe poprzedziły działania przygotowawcze, takie jak: zapoznanie się z formami realizacji MOST-u w innych szkołach przedstawionych na stronach CEO, wybranie własnej formy spotkania i omówienie pomysłu, przygotowanie materiałów, które będą potrzebne podczas ustalania Kodeksu i prezentowania realizowanych ścieżek, poproszenie o pomoc i ustalenie zadań dla wybranych nauczycieli i uczniów (nauczyciele uczestniczący w spotkaniu zostali poproszeni o pomoc i koordynowanie pracy poszczególnych grup klasowych.

Spotkanie rozpoczęliśmy od krótkiego przypomnienia na czym polega Projekt Szkoła z klasą 2.0, przedstawienia głównego celu spotkania (opracowanie szkolnego Kodeksu 2.0)  i krótkiego omówienia Ścieżek, które były realizowane w I semestrze w ramach tego Projektu.

I na początku uczniowie z klasy V odczytali zasady Kodeksu 2.0, który został stworzony przez klasy II – VI.  Wszystkie punkty zostały omówione, a przy każdym  chętni uczniowie zabierali głos. Wspólnie zastanowiono się nad mocnymi i słabymi stronami w wykorzystywaniu nowoczesnych technologii.  Zadaniem uczniów było  wyrażenie  swoich opinii dotyczących technologii informacyjno – komunikacyjnej, które funkcjonują w naszej szkole.  Okazało się, że nie było to dla uczniów trudne zadanie. Swoje wypowiedzi zaprezentowali na kartkach, które zostały przyczepione do gazetki ściennej. Spośród wyeksponowanych  informacji została przeprowadzona debata mająca na celu ukazanie bezpiecznego sposobu  korzystania z TIK . Po zakończeniu debaty, koordynatorka programu  przedstawiła w  postaci prezentacji multimedialnej wszystkie działania szkoły  w pierwszym semestrze.

Następnym punktem było głosowanie uczniów  poprzez podniesienie ręki. W pierwszej kolejności głosowali Ci,  którzy byli  za przyjęciem zasad, następnie Ci, którzy byli  przeciwni i na końcu jeżeli się wstrzymali od głosu. Po glosowaniu ustalono, że Kodeks z Klasą 2.0 Szkoły Podstawowej im. Dywizjonu 301 w Leszkowicach został przyjęty w podanej formie.

Kolejnym punktem MOST-u było zaprezentowanie działań w programie za pomocą przygotowanej prezentacji multimedialnej, która zawierała:

Przęsło 1.: Tworzenie Kodeksu 2.0 –

W ramach uczestnictwa w programie Szkoła z Klasą w kilku klasach odbyły się debaty związane z opracowaniem Kodeksu 2.0, który określałby zasady bezpiecznego i umiejętnego korzystania z TIK, czyli technologii informacyjno – komunikacyjnych. Uczniowie klas II oraz IV-VI dyskutowali na temat zasad posługiwania się komputerem i nowoczesnymi urządzeniami mobilnymi, ich przydatności w nauce, a także zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu. Wynikiem tych klasowych debat były Klasowe Kodeksy 2.0. Ich opracowanie przyczyniło się z pewnością do zwiększenia świadomości uczniów i poszerzenia ich wiedzy na temat TIK. Kolejnym krokiem związanym z realizacją programu Szkoła z Klasą będzie debata szkolna, podczas której wypracowany zostanie Szkolny Kodeks 2.0.

Wnioski i spostrzeżenia sformułowane w postaci zasad dołączymy do szkolnego Kodeksu 2.0. 

 

Konkurs „Międzyszkolne Potyczki matematyczne klas piątych” odbył się 10 grudnia w Szkole Podstawowej im. Dywizjonu 301 w Leszkowicach. Celem konkursu było wdrażanie uczniów do pracy zespołowej i zdrowej rywalizacji, przekonanie uczniów, iż matematyka nie musi być nudna. Wzięły w nim udział drużyny ze szkół podstawowych z terenu gminy Ostrówek: Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Monte Cassino w Ostrówku przygotowywana przez Panią Małgorzatę Janasz i  Pana Wojciecha Borka, Szkoła Podstawowa im. Dywizjonu 301 w Leszkowicach – opiekun Edyta Zdunek. Konkurs składał się z kilku etapów, m.in. Prawda/fałsz, Wybierz prawidłową odpowiedź, Rebusy matematyczne, Rymowanki czy Łamigłówki. Po podliczeniu punktów zebranych we wszystkich konkurencjach wyłoniono zwycięzców:

I miejsce – Szkoła Podstawowa im. Dywizjonu 301 w Leszkowicach

II miejsce – Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Monte Cassino w Ostrówku.

Dla zwycięzców czekały nagrody rzeczowe, a  dla pozostałych matematyczne upominki. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.

 

Przęsło 2.Uczymy innych

Wielkie zainteresowanie wzbudziła lekcja przeprowadzona 3 uczniów klasy piątej – Martyna Zabielska, Nikodem Łukasiewicz i Dawid Rybak. (o projekcie czytaj TUTAJ).

Przęsło 3. Szkoła marzeń

Szkoła marzeń uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Dywizjonu 301 w Leszkowicach cieszyła się ogromnym zainteresowaniem  (o projekcie czytaj TUTAJ).

Przęsło 4. Bryła bombka

Tuż przed przerwą świąteczną został rozstrzygnięty  konkurs matematyczny na „BRYŁĘ BOMBKĘ ŚWIĄTECZNĄ”. ( czytaj TUTAJ).

Przęsło 5.  Pogadanka dla rodziców  - Sepsa i Dopalacze oraz Rodzicielski Kodeks Bezpiecznego Korzystania z Internetu.

Zostały stworzone zakładki dla rodziców z ważnymi informacjami.

Dyrektorskie zadanie – wyzwanie to w tym roku „Szkoła w chmurze”. Dzięki temu wspólnie tworzymy dokumenty szkolne, ustalamy terminy w kalendarzach, komunikujemy się się i współpracujemy. Wykorzystujemy ankiety on- line oraz różne aplikacje umożliwiające tworzenie ciekawych, często interaktywnych materiałów edukacyjnych. Coraz lepiej zaznajomieni z narzędziami korzystamy z nich wraz z uczniami na zajęciach. Mieliśmy w szkole warsztaty TIK, wielu z nas korzysta też ze szkoleń zewnętrznych, a na co dzień wymieniamy się doświadczeniami oraz swoimi pasjami.

Kolejne planowane kroki w realizacji naszego Kodeksu to wprowadzanie zmian takich jak:

pogadanki dla  rodziców na temat korzyści płynących  z wykorzystania komputer i Internetu  do nauki przez zabawę.

zostanie stworzony kącik z informacjami dla rodziców o zagrożeniach płynących z sieci.

Na większości lekcji będziemy wykorzystywać  tablicę interaktywną, która sprawia, że lekcja jest o wiele ciekawsza i  pobudza do aktywności.

Powyżej prezentujemy nasze wnioski z dotychczasowej pracy i plany na kolejny semestr.

Po pierwszym semestrze możemy stwierdzić, że  ważnym czynnikiem, który wpływa na sukces w realizowaniu Programu Szkoły z Klasą 2.0 jest dobra  współpraca całego zespołu. Jednak stwierdzamy, że nie zawsze znajdujemy czasu na twórcze współdziałanie. Ale będziemy starali się w miarę możliwości  przeskakiwać to ograniczenie.

 

Posted in Bez kategorii | Leave a comment

Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu to akcja rozpoczęta przez Komisję Europejską, mająca na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce akcja DBI organizowana jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK). 

Tematem przewodnim międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu jest zwrócenie uwagi na to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym – hasło tegorocznej edycji to: Lepszy Internet zależy od Ciebie!.

Dnia 9 lutego w naszej szkole z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu odbył się  apel z udziałem uczniów klasy V i VI podczas którego zostały podsumowane konkursy. Za najciekawsze prace plastyczne pt. „Lepszy Internet zależy od Ciebie!” nagrodzeni zostali: I msc. Oliwia Koziej kl. V,II msc. Olivia Preihs kl. VI i Aleksandra Dzięcioł kl. IV, III msc.  Kinga Misiarz kl V i Martyna Zabielska kl. V  oraz wyróżniona została praca Kingi Supryn z kl. IV. Został podsumowany również konkurs „Mistrz zagadki matematycznej”, w  którym zwycięzcami są następujące osoby: I msc. Martyna Sulej kl. VI, II msc.  Olivia Preihs kl. VI i III msc. Dawid Rybak kl. V. Akcję związaną z Dniem Bezpiecznego Internetu w naszej szkole koordynuje Edyta Zdunek.

Posted in Bez kategorii | Leave a comment

Matematyczna bombka

Tuż przed przerwą świąteczną został rozstrzygnięty  konkurs matematyczny na „BRYŁĘ BOMBKĘ ŚWIĄTECZNĄ”. Wyniki konkursu przedstawiały się następująco:

I miejsca: Olivia Preihs, Bartek Grzeszczak, Jakub Kozak

II miejsce: Oliwia Koziej

III miejsca: Martyna Sulej i Milena Kozłowska

Wyróżnienie – Nikodem Łukasiewicz

Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie otrzymali drobne upominki z rąk organizatorki konkursu Edyty Zdunek.

IMG_20151221_100456IMG_20151222_084623(2) IMG_20151221_100448

IMG_20151221_100444

IMG_20151221_100440

IMG_20151221_100436IMG_20151221_100425IMG_20151221_100415IMG_20151221_100402IMG_20151221_100357IMG_20151221_100410IMG_20151221_100353

Posted in Bez kategorii | 2 Comments

Pogadanka dla rodziców – Sepsa i Dopalacze

28 stycznia odbyło się zebranie z rodzicami na którym pani Ilona Bocian przedstawiła prezentacje pt. „Sepsa” a następnie pani Edyta Zdunek poinformowała o zakładce na szkolnej stronie - Szkoła i rodzice przeciwko dopalaczom i zaprezentowała film, który oparty był na faktach autentycznych.

Posted in Bez kategorii | Leave a comment