sportowy okrągły stół

W dniu 6 listopada 2014 r. w naszej szkole odbyła się debata na temat udoskonalania lekcji wychowania fizycznego oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych w szkole pn. „Sportowy Okrągły Stół” (SOS) w ramach Ogólnopolskie Akcji Edukacyjnej „WF z klasą”.

Wychowawcy klas IV – VI wytypowali ze swoich zespołów uczniów, którzy otrzymali zaproszenia wraz z zagadnieniami debaty i informacją o głównych założenia projektu, które pozwoliły im przygotować się do dyskusji.

Grupa uczennic klasy szóstej pod kierunkiem koordynatora programu Pani Elżbiety Majchrzak, przygotowała salę, wzięła na siebie obowiązki związane z prowadzeniem zapisu przebiegu debaty i prowadzeniem dokumentacji fotograficznej. Debata odbyła się w sali audiowizualnej, której wyposażenie pozwoliło nam uatrakcyjnić spotkanie.

W debacie uczestniczyli nauczyciele wychowania fizycznego oraz delegacje uczniów reprezentujących wszystkie klasy z naszej szkoły. Niestety obowiązki nie pozwoliły na udział    w całej debacie przedstawicieli dyrekcji szkoły, ale informacje i wnioski ze spotkania zostaną  przekazane przez koordynatora programu na najbliższej Radzie Pedagogicznej.

Debatę prowadził Pan Jarosław Majchrzak nauczyciel wychowania fizycznego w naszej szkole. Rozpoczął ją od wprowadzenia w założenia projektu i określenia celów „Sportowego Okrągłego Stołu” z zaakcentowaniem i podkreśleniem roli samych uczniów i ich opinii w tym spotkaniu. Dla uporządkowania dyskusji wyznaczono obszary zagadnień związanych z lekcjami wychowania fizycznego (baza sanitarna, baza sportowa, organizacja zajęć w planie, formy zajęć, frekwencja, ocenianie, atrakcyjność lekcji itd.).

Następnie przedstawiciele poszczególnych klas, uwzględniając specyfikę swojego zespołu (klasy sportowe, klasy integracyjne) przedstawili opinie na postawione pytania: Jak wyglądają lekcje w-f ?,  jakie są plusy i minusy? Co konkretnie chcemy poprawić?,                Co możemy zrobić, aby było lepiej?, Jakiego wsparcia potrzebujemy?, Co można zrobić własnymi siłami?, Co potrzebne jest z zewnątrz?

Przedstawione oceny i opinie były na bieżąco rejestrowane i zapisywane w komputerze i prezentowane wszystkim uczestnikom debaty na ekranie. Głos w sprawach przedstawionych    w dyskusji zabierali obecni nauczyciele wychowania fizycznego oraz sami uczniowie, którzy proponowali konkretne rozwiązania pojawiających się problemów.

Dużym plusem naszej szkoły jest odpowiednia baza sportowa i jej stan techniczny, zaplecze socjalne, odpowiedni układ zajęć sportowych w planie lekcji oraz brak problemów z nieuzasadnionymi zwolnieniami z zajęć wychowania fizycznego. W bazie sportowej do pełni szczęścia brakuję nam boiska sportowego. Korzystamy z pobliskiego placu osiedlowego, ale nie czujemy się tam komfortowo. To zdanie zarówno nauczycieli jak i uczniów.

W trakcie dyskusji uczniowie zgłosili zapotrzebowanie na nowe formy ruchu, które wpłyną na uatrakcyjnienie zajęć (fitness, ścianka wspinaczkowa, łyżwy, basen, rozgrzewki przy muzyce, częstsze wyjścia i zajęcia w terenie), zorganizowanie zawodów wewnątrzszkolnych oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych, które pozwolą podnieść ich umiejętności techniczno-taktyczne w ramach trenowanych dyscyplin sportowych (głos uczniów klas sportowych). Ważną dla uczniów była też kwestia ruchu na przerwach w okresie jesienno-zimowym, kiedy nie ma możliwości korzystania z terenu dziedzińca szkolnego.

Część rozwiązań zaproponowali nauczyciele wychowania fizycznego a niektóre zgłoszone problemy wymagają konsultacji z dyrekcją (zakup sprzętu do odtwarzania muzyki na lekcjach, zgłoszenie zapotrzebowania na korzystanie z pobliskich obiektów sportowych prze uczniów naszej szkoły) i organem prowadzącym (budowa boiska na terenach przyległych do szkoły)

W trakcie spotkania poruszono również kwestię, co możemy poprawić we własnym zakresie oraz w czym potrzebna jest pomoc nauczycieli, dyrekcji i organu prowadzącego. Wspólnie stwierdzono, że własnymi siłami można: zadbać o czystość pomieszczenia, zadbać  o higienę osobistą, zadbać o dyscyplinę podczas zajęć, zadbać o odpowiednie stroje i obuwie. Wypracowane rozwiązania będą sukcesywnie wprowadzane w życie przez uczniów, nauczycieli i dyrekcję szkoły.

W ramach zadania dodatkowego podjęliśmy decyzję, że dla uatrakcyjnienia zajęć wychowania fizycznego i skompensowania braku boiska sportowego powinniśmy wprowadzić w życie lekcje poza szkołą. W ramach tego zadania będziemy organizować zajęcia w terenie, na siłowni plenerowej, basenie, lodowisku (w okresie zimowym) i na pobliskim stadionie Dzielnicowego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Podsumowania debaty dokonał Pan Jarosław Majchrzak, który podkreślił ważność podejmowanych tematów i ciekawą formę dyskusji, podziękował za aktywność uczniów i ich szczere i nieskrępowane wypowiedzi oraz zachęcał uczestników do kontynuowania tej debaty na blogu szkolnym lub częstszego spotykania się w takiej formule.

 

 

100_0317 100_0316 100_0315 100_0314 100_0313 100_0312 100_0311 100_0310 100_0309 100_0308 100_0307 100_0306 100_0305 100_0304 100_0303 100_0302 100_0301 100_0300 100_0299 100_0298 100_0297 100_0296 100_0295 100_0294 100_0293 100_0292 100_0291 100_0290 100_0289

 

One thought on “sportowy okrągły stół

 1. Dzień dobry,

  Gratuluję Wam szczegółowej i rzetelnej relacji ze Sportowego Okrągłego Stołu. Świetnie przygotowaliście się do debaty i zaangażowaliście zarówno nauczycieli, jak i uczniów. Podczas SOS-u padły ciekawe propozycje dotyczące poprawy WF-u w Waszej placówce. Podoba mi się, że dzieci zwróciły uwagę na ruch na przerwach w okresie jesienno-zimowym. Cieszę się, że otwarcie rozmawialiście o potrzebach uczniów i o tym, co możecie zrobić we własnym zakresie, aby usprawnić zajęcia. Teraz już wiecie co należy zmienić. Doceniam, że podczas debaty nauczyciele zaproponowali konkretne rozwiązania. Czytając Wasz wpis odniosłam wrażenie, że jesteście zgraną drużyną, której zależy na poprawie WF-u w szkole. Tak trzymać! Na zdjęciach widać, że uczniowie byli aktywni podczas debaty. Może moglibyście zamieścić kilka cyatatów uczestników spotkania?

  Przesyłam Wam link do scenariuszy zajęć związanych z dziedzinami, o których wspominali uczniowie. Może zainspirują Was do dalszego działania?
  http://www.ceo.org.pl/pl/wf/materialy/scenariusze-lekcji

  Trzymam kciuki za kolejne wydarzenia w Waszej szkole,
  Pozdrawiam Was serdecznie,
  Magda
  magdalena.jarockaceo.org.pl ostatnio opublikował…Czytamy i odkrywamy!My Profile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge