Młodzieżowe Mistrzostwa w Pływaniu Drużynowym i Sztafetowym

„ SPORT ZAWSZE DOBRY WYBÓR „ – to hasło często towarzyszy nam przy organizacji

i uczestnictwie w sporcie.  Nasza szkoła już po raz trzeci przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce – Leszczynach była organizatorem  Młodzieżowych Mistrzostw w Pływaniu Drużynowym i Sztafetowym Szkół Gimnazjalnych G i M Czerwionka – Leszczyny , które odbyły się 29 maja 2015r. na krytej pływalni MOSIR Czerwionka – Leszczyny. Każda szkoła do zawodów wystawia drużynę składającą się z 12 zawodników ( 2 dziewczyny do stylu klasycznego , 2 dziewczyny do stylu dowolnego , 2 dziewczyny do stylu grzbietowego  na dystansie 25  metrów oraz  2 chłopców do stylu klasycznego , 2 chłopców do stylu dowolnego , 2 chłopców do stylu grzbietowego na dystansie 50  metrów), zaś do sztafety 6 x 25  metrów szkoła wystawia trzy dziewczyny i trzech chłopaków. Jak każdego roku nasi pływacy walczyli o najlepsze trofea. W klasyfikacji drużynowej nasza drużyna zdobyła I miejsce i odebrała puchar z rąk Burmistrza G i M Czerwionka – Leszczyny zaś w rywalizacji sztafetowej zajęliśmy II miejsce. Większość naszych pływaków wróciło z zawodów z medalem na szyi  – złotym , srebrnym lub brązowym.

Igrzyska Młodzieży Szkolnej

20150611_140050     Igrzyska Młodzieży Szkolnej Szkół Gimnazjalnych G i M Czerwionka – Leszczyny , to kolejna duża impreza sportowa w naszej gminie , w której „ najlepsi z najlepszych ” z każdej ze szkół mogą rywalizować ze sobą w zawodach lekkoatletycznych. Królowa sportu jaką jest lekkoatletyka rozwija wszechstronnie młodego sportowca , kształtuje charakter oraz postawę prospołeczną tak ważną w dzisiejszym świecie.

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły  , po zaciętej walce z rywalami oraz ze swoimi słabościami zajmowali  wysokie miejsca jednocześnie zdobywając punkty do klasyfikacji drużynowej.

Oto nasi sportowcy:  KLAUDIA WIENCEK –  I miejsce w biegu na 60  m.

WOJCIECH  BUCHTA – II miejsce w biegu na 60  m

JULIA WOŹNIAK – III miejsce w biegu na 200  m

MARTYNA ŁAKOTA – III miejsce w skoku w dal

SZYMON MUSIOLIK – II miejsce w pchnięciu kulą

WERONIKA RUDOL – III miejsce w biegu na 600  m

MAGDALENA WYSŁUCH – VI miejsce w pchnięciu kulą

KAROL GOLBIK – VI miejsce w biegu na 1000  m

KAMIL SALAMON – VII miejsce w skoku w dal

I miejsce – sztafeta 4 x200 m dziewcząt ( K. Wiencek , M. Łakota ,

J. Woźniak , M. Wilim)

IV miejsce – sztafeta 4 x 200 m  chłopców ( W . Buchta , K. Golbik ,

K. Salamon , S. Gralak)

Nasz kolejny sprinter – SEBASTIAN BAJURA , był o krok od zdobycia srebrnego medalu na dystansie 200  m , podczas zaciętej walki sportowej 2  metry przed metą,  nasz zawodnik , nieszczęśliwie się przewrócił. Żal był ogromny ale z godnością i wspaniała postawą przyjął tą porażkę. Wszystkie te wyniki sportowe zdecydowały o zajęciu przez naszą drużynę

w klasyfikacji końcowej miejsca na podium – III i z dumą dźwigaliśmy PUCHAR!!!

G4 kręci kółka – podsumowanie

Od 1 września realizujemy projekt G4 Kręci Kółka, którego pomysłodawcą jest p. Marcin Gorzawski. Projektowi temu patronuje Samorząd Uczniowski Gimnazjum nr 4, który przygotował już niespodzianki dla uczestników.

W ramach projektu uczniowie mogą pokonywać trasy kręcąc na swoich stalowych rumakach, niezależnie od tego czy to rower górski, czy typowy rower kolarski, czy też zwyczajny składak. Potwierdzeniem przejechanych kilometrów jest przesłany plik z aplikacji Endomondo do odpowieniej rywalizacji.

Na dzień dzisiejszy wszystkich 10 zapisanych do projektu uczestników wykręciło 5214 km, spaliło 152.174 kalorie:
g4_kreci_kolka_obraz_endo2

Rywalizacja trwa dalej bo do 30 czerwca, więc liczymy na kolejne kilometry. Cieszy również fakt, że do rywalizacji podłączyli się absolwenci G4 i mamy nadzieję, że przyłączą się również w przyszłym roku szkolnym.

Stan rywalizacji na dzień 19 czerwca 2015r.:

g4_kreci_kolka_obraz_endo1Mamy nadzieję, że okres wakacyjny jeszcze bardziej będzie sprzyjał pokonywaniu nie tylko długich, ale co najważniejsze ciekawych tras.

„ŚWIĘTO ROWERU”

23 maja 2015r.  nasza szkoła  wzięła udział w XXVI Rajdzie Rowerowym „ ŚWIĘTO ROWERU” organizowanym przez PTTK Radlin. W ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym  wraz z PTTK „RAMŻA” Czerwionka – Leszczyny oraz z MOSiR w Czerwionce – Leszczynach zorganizowaliśmy się i wyruszyliśmy na rajd rowerowy pokonując trasę  ścieżkami rowerowymi powiatu rybnickiego: Czerwionka – Leszczyny – Przepędza – Rybnik Ligota – Popielów – MOSiR Radlin i z powrotem : Radlin – Rybnik – Kamień – Leszczyny – Stanowice – Czerwionka.  W Radlinie  , na mecie rajdu  , otrzymaliśmy pamiątkowe plakietki , wzięliśmy udział indywidualnych  konkursach rajdowych zajmując IV m w łucznictwie , II m w rowerowym torze przeszkód oraz drużynowo III miejsce na najliczniejszą drużynę rajdową o Puchar Burmistrza Radlina i otrzymaliśmy puchar.

Według endomondo pokonaliśmy 52,12 km w czasie 4:57:52 i spaliliśmy 1856 kcal

Zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w rajdach rowerowych , które dają wiele pozytywnych emocji , radości , przebywania w grupie , pokonywania swoich słabości podczas jazdy pod górkę , współpracy i wzajemnej pomocy , poznawania pięknych krajobrazów , roślinności i przede wszystkim szlaków rowerowych naszej gminy i  powiatu rybnickiego.

Quest spacerowy – Familoki tour

19 maj 2015r.  nasze gimnazjum obchodziło dziesiątą  rocznicę nadania im. Henryka Sienkiewicza i  w związku z powyższym oprócz uroczystej akademii odbył się Quest spacerowy – Familoki tour – to nietypowy sposób zwiedzania zabytkowego osiedla patronackiego kopalni „Dębieńsko”.

Quest to rodzaj gry miejskiej, opracowanej przez społeczność szkolną Zespołu Szkół nr 3 w porozumieniu z pracownikami Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Materiał został wydany w formie kieszonkowej ulotki, z którą można zwiedzać zabytkowe osiedle.

Na trasie questu znajduje się dziewięć przystanków, zwiedzający muszą więc odpowiedzieć na dziewięć pytań, dotyczących osiedla, przygotowano także zadania dodatkowe dla dociekliwych. Dzięki urozmaiconej formie poleceń, zwiedzanie familoków jest sporą atrakcją, także dla młodzieży. Rymowane zagadki stanowią także frajdę dla maluchów i ich opiekunów.

„Quest pozwala w nietypowy sposób odkryć urodę czerwieńskich familoków, dzięki nim zdobywamy wiedzę o historii tego miejsca, znanych mieszkańcach familoków, przyglądamy się detalom architektonicznym i obserwujemy zmiany, które aktualnie mają miejsce na tym terenie – odpoczywamy przy fontannie, ćwiczymy na siłowni pod chmurką” – wyjaśniają uczniowie ZS 3.

Jednym z przystanków na trasie jest także nowy Punkt Informacji Turystycznej.

„Nasza szkoła przyłączyła się do projektu rewitalizacji osiedla – wyjaśniała dyrektor szkoły Małgorzata Marciniak. – Jednym z pomysłów było utworzenie questu. Cieszymy się, że opracowany przez naszych nauczycieli i uczniów spacer, został tak pięknie wydany i wydrukowany w formie ulotki. Spacer trasą osiedla to nie lada frajda, o czym mogliśmy się przekonać na mecie, ileż zapewnił emocji w odkrywaniu na nowo naszych familoków”.

karta_pracy

Więcej zdjęć na stronie szkoły >>

Trzem najlepszym drużynom : I miejsce – Ia .II miejsce – IIa . III miejsce – IIIa , słodkie upominki, wręczył Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski

Burmistrz złożył także podziękowania na ręce dyrektor szkoły M. Marciniak za aktywne włączanie się placówki w życie społeczności lokalnej i szereg podejmowanych inicjatyw integrujących społeczność.

Ruch rzeźbi ciało i umysł

„ Ruch rzeźbi ciało i umysł „  , ta myśl przewodnia towarzyszyła nam podczas zajęć sportowo – rekreacyjnych w ramach wychowania fizycznego , w których  każdy uczeń znalazł coś dla siebie. Odbywały się marsze , marszo – biegi , biegi  w terenie  , na „ TAMIE ”, na stadionie. Oprócz tego odbywała się nauka jazdy na rolkach , deskorolkach na naszym nowym skateparku oraz pokazy naszych talentów jazdy na rolkach a także ćwiczenia na siłowni „ pod chmurką”. .Podczas tych wszystkich zajęć uczniowie korzystali z aplikacji endomondo i w ten sposób mogli się dowiedzieć o takich parametrach , jak : ile spalili kalorii podczas danej aktywności ruchowej w określonym czasie , jaki dystans pokonali .

Uczniowie dowiedzieli się , że forma aktywności jaką poznali , tzn. REKREACJĘ RUCHOWĄ , może podejmować każdy ,  dobrowolnie , w wolnej chwili ,  bez względu na wiek , dla własnej przyjemności i w miarę własnych możliwości , indywidualnie , grupowo , rodzinnie oraz uczestnicząc w takich zajęciach poznali miejsca i obiekty w naszej miejscowości stosowne do podejmowania tych aktywności ruchowych.

Oto , między innymi ,  nasz wkład w aktywność ruchową ( tabelka) :

tabelka

 

 

 

 

Więcej zdjęć w galerii:

G4 KRĘCI KÓŁKA

9 kwiecień 2015r. w naszej szkole  , dla gimnazjalistów , odbyła się prezentacja  multimedialna  dotycząca aplikacji endomondo przeprowadzona przez  P. Marcina Gorzawskiego , nauczyciela informatyki .  Uczniowie  zostali zapoznani krok po kroku jak ściągnąć tą aplikację na telefon komórkowy , w jaki sposób można z niej korzystać , i w jakim celu.

Nasza szkoła bierze udział w projekcie : G4 KRĘCI KÓŁKA >>

OGÓLNOSZKOLNY PROJEKT EDUKACYJNY NA RZECZ PROMOCJI KOMUNIKACJI ROWEROWEJ

Podstawowymi celami projektu są: promocja codziennej jazdy rowerem wraz z praktyczną podpowiedzią jak to robić bezpiecznie oraz zainicjowanie i wsparcie zmian w szkole, aby stała się ona bardziej przyjazna rowerzystom.

 

WF w G4 – kolejne działania, LAS

G4 kręci kółkaWitam! Już najwyższy czas na złożenie deklaracji, jakie nasza szkoła wybrała kolejne zadania do realizacji w ramach akcji WF z KLASĄ oraz jaką Lokalną Akcję Sportową przeprowadzimy.

27 lutego 2015r. na wspólnym apelu z sympatią wróciliśmy wstecz wspomnieniami do wspaniałej rywalizacji  , która miała miejsce podczas meczy siatkarskich , kibicowania , do chwili spotkania z pierwszo i drugo ligowymi drużynami siatkarskimi,  z siatkarzami oraz do podniosłej chwili wręczenia medali przez siatkarzy naszym najlepszym drużynom klasowym. To wszystko mogliśmy sobie przypomnieć oglądając zdjęcia z całej akcji. Dodatkowo na apelu zostały wręczone przez P. Dyrektor zaświadczenia zaliczenia  projektu edukacyjnego przez uczniów klas II.

Na apelu zostało omówione  zadanie do realizacji w drugim półroczu. W wyniku przeprowadzonej debaty z WF, jednym z postulatów naszych uczniów było wprowadzenie więcej zajęć rekreacyjnych w ramach lekcji WF. Uwzględniając propozycję naszych uczniów postanowiliśmy prowadzić zajęcia rekreacyjno – ruchowe pod nazwą: „ Ruch rzeźbi ciało i umysł”,  korzystając z obiektów znajdujących się w naszej okolicy: obiekt spacerowy „TAMA”, stadion MOSiR Czerwionka – Leszczyny,  „ORLIK”, nowo powstały SKATEPARK, siłownia na powietrzu  z wykorzystaniem rowerów, rolek, deskorolek, oraz marszów i biegania. Zajęcia te łączyć będą dwa wyznaczone zadania z listy: WF dla mniej wysportowanych ( dla każdego ) i  interdyscyplinarność na WF-ie.

Dodatkowo na tych zajęciach uczniowie będą korzystali z aplikacji endomondo by sprawdzić ile km pokonują podczas wybranych zajęć ruchowych i ile można spalić kalorii. W związku z powyższym, przed przystąpieniem do zajęć  ruchowych uczniowie będą zapoznani z zasadami korzystania z aplikacji endomondo przez  nauczyciela  informatyka.

Nasze zadanie:

  1. „ Ruch rzeźbi ciało i umysł” – zajęcia rekreacyjno – ruchowe (  WF dla mniej wysportowanych ( dla każdego ) i  interdyscyplinarność na WF-ie. ( WF, informatyka, biologia)
  1. Formy prowadzenia zajęć: jazda na rowerze , jazda na rolkach , jazda na deskorolce ,marsze ,  marszo – biegi , biegi.
  1. Uczestnicy: uczniowie wszystkich klas G4
  2. Opiekunowie: nauczyciel WF – Ewa Ingot , nauczyciel informatyki – Marcin Gorzawski, nauczyciel biologii – Ewa szopa
  1. Czas realizacji: 25 marzec – 25 maj
  2. Sposób monitorowania przebiegu zajęć : systematyczne zapisywanie danych z endomondo po zajęciach każdej z klas.

Przeprowadzenie  LAS :

1. Zorganizowanie Rajdu Rowerowego dla uczniów , nauczycieli i rodziców naszego gimnazjum połączonego z piknikiem oraz grami i zabawami ruchowymi w terenie – termin realizacji – koniec kwietnia 2015r.

2. Zorganizowanie podchodów „Quest – Familoki Tour” – akcja lokalna , zorganizowana w ramach działań gminnych „Rewitalizacji zabytkowego osiedla patronackiego kopalni Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach” – akcja interdyscyplinarna , która łączy ze sobą wychowanie fizyczne ( marsze na orientację , gry i zabawy ruchowe ) , historię , język polski , przyrodę , sztukę w jedną całość.

Miejsce przeprowadzenia podchodów: osiedle  familoków

Uczestnicy : uczniowie G4 , nauczyciele , rodzice , społeczność lokalna

Termin : maj 2015r.

WF z Klasą w G4 – podsumowanie projektu

podsumowanie_104W październiku 2014r. Gimnazjum nr 4 w Czerwionce – Leszczynach przystąpiło do programu CEO -  WF z Klasą. W ramach tego programu szkoła zorganizowała debatę – Sportowy Okrągły Stół – dotyczącą oczekiwań uczniów i nauczycieli oraz udoskonalenia zajęć sportowych i rekreacyjnych .  Głównym zadaniem , który szkoła realizowała był projekt edukacyjny pt. „ SPORT ZAWSZE  DOBRY WYBÓR – MISTRZOSTWA ŚWIATA W SIATKÓWCE W G 4”. Inicjatorami projektu  byli sami uczniowie. Uczniowie uważali ,że rywalizacja międzyklasowa jest ważnym elementem WF. W ramach tego projektu odbyły się rozgrywki międzyklasowe w barwach wylosowanych wcześniej krajów: Włoch , Francji , Polski , U.S.A. , Kamerunu , Brazylii , Niemiec. Uczniowie uczestniczyli w prelekcji na temat siatkówki , mogli się wykazać wiedzą w quizie „ Wiem wszystko o siatkówce” oraz przedstawiali opracowane przez każdą z klas prezentacje na temat : „ Wpływu  wysiłku fizycznego na funkcjonowanie organizmu ludzkiego ( na poszczególne układy) ”. Projekt ten pokazał , że ze sportu w szkole każdy może czerpać  przyjemność , nie trzeba być sportowcem by być zawodnikiem. Każdy uczeń znalazł coś dla siebie . Mogli wykazać się jako: zawodnik, organizator turnieju siatkarskiego, sędzia, kulturalny kibic, cheerlederka.

9 grudnia 2014r., gościnnie, na hali sportowej w Zespole Szkół w Czerwionce – Leszczynach odbyło się podsumowanie naszego projektu edukacyjnego, w którym uczestniczyli uczniowie , rodzice , nauczyciele i zaproszeni goście. Uczniowie Gimnazjum nr 4 w Czerwionce – Leszczynach – najlepsi siatkarze naszej szkoły uczestniczyli w profesjonalnym treningu prowadzonym przez polskiego siatkarza,  trenera  I ligi amatorskiej piłki siatkowej mężczyzn – ARTUS ŻORY  i absolwenta Szkoły Podstawowej nr 5 w Czerwionce – Leszczynach – Pana Dariusza Luksa,  potem pokazali całej społeczności szkolnej swoje umiejętności siatkarskie podczas meczu „ SZKOLNYCH GWIAZD” , uczennica kl. I A przeprowadziła wywiad z naszym gościem – P. Dariuszem Luksem, który radził nam jak zostać MISTRZEM ? , i przede wszystkim cała społeczność szkolna  kulturalnie kibicowała podczas meczu zawodowej siatkówki  I ligi amatorskiej piłki siatkowej mężczyzn – ARTUS ŻORY i II ligi piłki siatkowej mężczyzn JSW KOKS GÓRNIK RADLIN. Występ cheerlederek dodał barwnych emocji pomiędzy przerwami meczu. Uwieńczeniem akcji było uroczyste wręczenie przez siatkarzy medali i dyplomów zwycięskim drużynom MISTRZOSTW ŚWIATA  W SIATKÓWCE W G 4 oraz statuetek najlepszej siatkarce turnieju – uczennicy kl. III a -  Sandrze Gołąbek i najlepszemu siatkarzowi turnieju -  uczniowi kl. III B – Sebastianowi  Bajura.

Uczestnictwo w tym projekcie dało nam wszystkim wiele radości, zadowolenia i spełnienia .

Wszyscy uczniowie otrzymali pozytywną ocenę  z wychowania fizycznego za uczestnictwo w projekcie, każda klasa stosownie do zajętego miejsca w Mistrzostwach Świata w Siatkówce w G4 oraz do zajętego miejsca w quizie „Wiem wszystko o siatkówce” otrzymuje punkty do LIGII  KLAS prowadzonej w ramach SU oraz uczniowie wyróżniający się stosowną ilość punktów dodatnich do oceny z zachowania.

Z pewnością „Mistrzostwa Świata w Siatkówce w G4” wpiszą się na stałe w kalendarz sportowych imprez szkolnych.

Koordynator projektu :  Ewa Inglot – nauczyciel WF