DEBATA

debata_01W październiku 2014r. nasza szkoła – Gimnazjum nr 4 w Czerwionce – Leszczynach – została przyjęta w poczet szkół biorących udział w Ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „ WF z klasą ”. W związku z tym został powołany zespół koordynujący działania w składzie:

dyrektor szkoły: mgr Małgorzata Marciniak

koordynator:  mgr  Ewa Inglot

sekretarz: mgr  Marcin Gorzawski

nauczyciele wspomagający: mgr Ewa Szopa , mgr Piotr Kucharzewski

Do pierwszego zadania , jakim była debata na temat wychowania fizycznego w naszej szkole uczniowie byli wcześniej przygotowani. Na zebraniu Samorządu Uczniowskiego G4 koordynator  programu „ WF z klasą ”– P. Ewa Inglot zapoznała  trójki klasowe z celem i zasadami organizacji i przeprowadzenia debaty , jednocześnie uczniowie otrzymali wcześniej przygotowane pytania pomocnicze do przeanalizowania i opracowania przez każdą z klas. Każda klasa miała wytypować czterech rzeczników do udziału w debacie.

20 października 2014r.  w naszej szkole na sali gimnastycznej odbyła się ogólnoszkolna debata na temat udoskonalenia zajęć sportowych i rekreacyjnych w naszej szkole – SPORTOWY OKRĄGŁY STÓŁ ( SOS). W debacie wzięli udział uczniowie wszystkich klas G4  , cale grono pedagogiczne oraz dyrektor szkoły. Wytypowani przedstawiciele każdej z klas (czteroosobowe zespoły) zasiadali przy stolikach ustawionych w kole. Debata prowadzona była przez przedstawicieli SU G4 w składzie: prowadzący debatę: uczeń kl. II a – Kamil Salamon, sekretarze: uczennica kl. II a – Weronika Rudol,  uczennica kl. III b – Emilia Gosiewska, sekretarz – protokolant: uczennica kl. III a – Monika Dubec, fotoreporter: uczeń  kl.I a – Karol Bociek  pod nadzorem koordynatora – p. Ewy Inglot.

Na początku uczniowie zostali  przywitani przez Panią Dyrektor mgr Małgorzatę Marciniak oraz  koordynatora  po czym zapoznali się  z prezentacją „WF z klasą” oraz z głównymi celami tej akcji. Debata przebiegała w spokojnym, dojrzałym tonie,  z dużym zainteresowaniem uczniów. Na debacie usłyszeliśmy wiele propozycji  co do realizacji wychowania fizycznego w naszej szkole ze strony uczniów, kilka deklaracji ze strony uczniów jak i nauczycieli wychowania fizycznego oraz dyrektora szkoły. Debata ta pozwoliła na wspólne wypracowanie konstruktywnych wniosków do pracy z uczniami, nauczycielami, rodzicami i środowiskiem lokalnym.

Oto kilka naszych wniosków:

1. Nauczyciele słuchają propozycji uczniów dotyczących WF .

2. Uczniowie deklarują się  systematycznie uczestniczyć w zajęciach  WF ( poprawienie frekwencji i mniej zwolnień z lekcji WF ). Sumienność ucznia ma być dodatkowo nagradzana dodatnimi punktami do oceny z  zachowania .

3. Organizowanie  zajęć rekreacyjnych :marsze na orientację ,  rowery , rolki , zajęcia na basenie …

4. Organizowanie zajęć związanych z rywalizacją międzyklasową .

5. Potrzeba modernizacji bazy sportowej.

6. Pozyskiwanie sponsorów, pomoc ze strony rodziców, uczniów w organizowaniu zbiórek  funduszy na sprzęt sportowy.

Podsumowaniem debaty były filmy motywujące do aktywności ruchowej:  „ STOP zwolnieniom z WF – u” , „ Jak zostałem MISTRZEM”.

Deklaracja zadania do wyboru w I semestrze –  z  powyższych wniosków wynika, że uczniowie chcą więcej zajęć  związanych z rywalizacją międzyklasową. Z inicjatywy uczniów zrodził się pomysł realizacji projektu edukacyjnego „ SPORT ZAWSZE DOBRY WYBÓR” – Mistrzostwa Świata w Siatkówce w G4, który jest już realizowany w naszej szkole.

Koordynator: Ewa Inglot

One thought on “DEBATA

 1. Dziękuję za wpis o Sportowym Okrągłym Stole. Świetnie, że uczniowie mogli przygotować się do uczestniczenia w debacie, dzięki temu ich postulaty były przemyślane i dużo wniosły do dyskusji. Szkoda, że tylko wybrane osoby mogły wypowiadać się podczas SOSu, czy „obserwatorzy” również zabierali głos?

  Jestem bardzo ciekawa jakie propozycje zmian zgłaszali uczniowie. Jakie są ich zdaniem, plusy a jakie minusy lekcji WF?
  Realizowanie projektu to duże i ambitne wyzwanie. Chętnie dowiem się jaki macie plan działania. Będę wdzięczna jak podzielicie się nim w kolejnym wpisie.

  Pozdrawiam i życzę powodzenia w realizacji,
  Edyta
  WF z Klasą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge