Zespół Szkolno-Przedszkolny w Spytkowicach (Szkoła Podstawowa)

Europa potrzebuje Polski, Polska potrzebuje EuropyPierwszym działaniem podjętym w ramach projektu „Młodzi Aktywiści Prezydencji” był zorganizowany w dniu 22 marca 2011 r. apel pod hasłem: Europa potrzebuje Polski, Polska potrzebuje Europy”. Apel poświęcony był tematyce polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Szkolny Klub Europejski przybliżył uczniom wiedzę na temat Unii Europejskiej oraz Polskiej Prezydencji. Wykorzystując prezentację zwróciliśmy uwagę na priorytety Prezydencji Polski w UE oraz jak mój kraj przygotowuje się do Prezydencji. Ponadto zapoznaliśmy z trio Prezydencji: Danią i Cyprem ukazując walory przyrodnicze i turystyczne krajów współprzewodniczących. W dalszej części apelu przedstawiliśmy znaczenie polskiego przewodnictwa w UE, aby młodzież zrozumiała rangę tego wydarzenia dla kraju i społeczności lokalnej. Na zakończenie zachęciliśmy uczniów i nauczycieli do włączenia się w proponowane przez nas działania promujące Polską Prezydencję.

Grecja

W kolejną podróż po Europie świetliczaki wybrały sie do Grecji. Na początku zapoznały się z położeniem, flagą  oraz wysłuchały kilku ciekawostek o tym kraju. Niektórzy nawet opowiedzieli i pokazali zdjęcia i pamiątki z wakacji w Grecji. Dzieciom bardzo spodobała się też legenda o koniu trojańskim. Po zbudowaniu Parthenonu z puzzli 3d, uczniowie przystąpili do nauki tańca Zorby. Najwięcej emocji jednak było podczas mini olimpiady, w czasie której mali sportowcy dzielnie walczyli o jak najlepsze wyniki, m. in. w rzucie dyskiem, przeciąganiu liny, skoku w dal, sztafecie i biegu w workach. Na koniec dzieci kolorowały charakterystyczne elementy architektury greckiej, flagę, konia trojańskiego, grecką wazę, wojownika spartańskiego i greczynkę w chitonie.

Uczniowie z klas 1 – 3 SP na zajęciach w świetlicy zwiedzają różne kraje Europy. Odwiedzili już Włochy, Francję Wielką Brytanię, Grecję i nadal planują podróżować.

w zakładce Włochy zdjęcia z zajęć

w zakładce Francja zdjęcia z zajęć

w zakładce Wielka Brytania zdjęcia z zajęć
Dzięki tyym zajęciom dzieci potrafią wskazać dany kraj na mapie Europy, znają stolice, wiedzą jak wyglądają flagi państw, potrafią wskazać najważniejsze zabytki. Wykorzystując różnorodne metody tj. mini wykład, pogadankę, pokaz, zabawę tematyczną, kolorowani i inne, dzieci w łatwy sposób przyswajają sobie szereg wiadomości i ciekawostek o Europie. Rozbudziło to ich ciekawość, poczucie przynależności do Europy i szacunek do przedstawicieli innych narodowości.

Francja

Podczas podróży we Francji odwiedzili Wersal, zobaczyli wieżę Eiffla, Łuk Triumfalny, przygotowali wspaniały pokaz mody, oto tylko niektóre z kreacji, rywalizowali w grupach, kto zbuduje wyższą wieżę z klocków, z rebusów poznali kulinarne upodobania francuzów, kolorowali m. in. Mona Lisę, Dzwonnika z Notre Dame, poskładali wieżę Eiffla z puzzli 3d, a na koniec zrobili duży plakat z naszych prac.

Wielka Brytania

W podróż do Wielkiej Brytanii zaprosił dzieci Kubuś Puchatek, który napisał do list do świetliczaków ze Spytkowic i opowiedział im bardzo dużo ciekawych rzeczy o swojej ojczyźnie. Potem bawili się w kruki z zamku Tower, zabawę: „Król i królowa”,  jeździli też piętrowym czerwonym autobusem, budowali czerwona budkę telefoniczną oraz Big Bena z dużych klocków, pili angielską herbatkę i wykorzystali komputerową grę, w której m. in. posyłali pocztówki z Anglii, szukali potwora z Loch Ness, i odczytywali czas na Big Benie – oczywiście po angielsku.  Na koniec kolorowali i stworzyli wspólnie duży plakat z tej podróży.

Włochy


Na zajęciach o Włoszech oprócz pokazu zdjęć zabytków i wysłuchania opowieści o tym pięknym kraju, dzieci mogły same ułożyć Coloseum i  Krzywą Wieżę w Pizie z puzzli , poza uczestniczyli w zawodach jedzenia makaronu spaghetti na czas , budowali Coloseum z dużych form i  klocków, kolorowali kontur i flagę Włoch, wysłuchali bajki o Pinokiu, przymierzali maski weneckie, wysłuchali arii „O sole mio”, rozwiązywali łamigłówki i plątaninki związane tematycznie z zajęciami, kolorowali, a nawet nauczyli się kilku słów po włosku. Oto plakat, który zawisł na korytarzu po zajęciach

Logo Polskiej Prezydencji

W szkole podstawowej  odbył się konkurs na logo “Polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej“. Wygrała praca wykonana przez Paulinę Tokarczyk- uczennicę klasy trzeciej.

Lekcja europejska

Uczniowie klasy trzeciej szkoły podstawowej wzięli udział w lekcji europejskiej.

Laureaci konkursu plastycznego

W dniu 7 kwietnia zostały rozstrzygnięte dwa konkursy plastyczne dla klas I-III szkoły podstawowej: „Pokaż Europie twoją małą Ojczyznę” , „Zwiedzamy Europę” Konkurs został zrealizowany w ramach edukacyjnego programu: „Młodzi Aktywiści Prezydencji”
Celem konkursu było wzmocnienie poczucia szacunku i więzi z miejscowością w której mieszkamy. Pogłębienie wiedzy na temat kultury i dziedzictwa narodowego. Zainteresowanie tematyka europejską i rozwijanie wrażliwości artystycznej.

W konkursach wzięło udział 75 uczniów, którzy oprócz zdolności plastycznych pokazali, że miejscowość w której mieszkają bogata jest w piękno i zabytki lecz i bliska jest im również Europa.

Prace plastyczne uczniów wyróżnionych