Menu

Szkoła

 • Gimnazjum Specjalne nr 21 w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii, Bielsko-Biała
 • Nauczyciel

Odwiedziny

 • Stronę odwiedzono: 12711 razy

Informuj o wpisach


© 2012 BlogName - All rights reserved.

Firstyme WordPress Theme.
Designed by Charlie Asemota.

Góra Żar – SKKT ” Granit” – aktywna sobota

19 grudnia 2015 - Author: MARIO S - 1 komentarz

 pf_1411197045Kolejna aktywna sobota i kolejna wycieczka w beskidzie góry zorganizowana przez Szkolne Koło Krajoznawczo- Turystyczne ” Granit”. W dniu 19 grudnia wybraliśmy się zapoznać z „Górą Żar” ( 761m n.p.m ).

22  11  55  77

GÓRA ŻAR to  szczyt w Beskidzie Andrychowskim (wschodnia część Beskidu Małego), znajdujący się nad Jeziorem Międzybrodzkim. W roku 1935 z inicjatywy Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej u podnóża góry powstało lotnisko szybowcowe. Działa tam Górska Szkoła Szybowcowa „Żar” i uprawiane jest paralotniarstwo. Na szczycie góry znajduje się zbiornik wodny elektrowni szczytowo-pompowej (Elektrownia Porąbka-Żar) w kształcie deltoidu, oddany do użytku w 1979 roku, który całkowicie zmienił jej wygląd. Ma on 650 m długości oraz 250 m szerokości w najszerszym miejscu i mieści 2 310 000 m³ wody, której maksymalna głębokość wynosi 28 m. Zbiornik jest uszczelniony kilkoma warstwami asfaltu, przełożonymi żelbetem. Obwałowania mają ponad 30 m wysokości. Od 1979 roku na górę można było wjechać drogą asfaltową, jednak aktualnie jest to zakazane. Wjazd na szczyt możliwy jest uruchomioną w 2004 roku koleją linowo-terenową z Międzybrodzia Żywieckiego. Ze szczytu góry rozciąga się panorama na Jezioro Żywieckie, pasmo Magurki Wilkowickiej i Hrobaczą Łąkę.

44  33  88

Poprzez wycieczki górskie, wędrówki i obcowanie z przyrodą chcemy aby młodzież nabyła umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, kształtowała odwagę, zaradność i wytrwałość a także rozwijała koleżeńskość, współodpowiedzialność i obowiązkowość. 

66   99  111

Turystykę traktujemy jako jedno z narzędzi oddziaływania na młodzież w naszej placówce, która sumuje w sobie cele i zadania: poznawcze, kształcące i wychowawcze i rekreacyjno – sportowe.  Bliskość kontaktu pomiędzy wychowawcą a młodzieżą  oraz między poszczególnymi wychowankami ułatwia kształtowanie ich postaw. Stają się one trwałymi składnikami osobowości uczniów

Categories: Bez kategorii

Discussion (1 komentarz)

 1. by Izabela Pakuła
  Odpowiedz

  Witajcie w Nowym Roku,
  z przyjemnością oglądam zdjęcia z Waszych wycieczek górskich, które dodajecie do wpisu. Uwielbiam Beskidy, w miejsca które odwiedzacie sama miałam okazje zwiedzić.

  Zazdroszczę widoków i górskiego powietrza…

  Z przyjemnością odwiedzam Waszego bloga, pozdrawiam serdecznie
  Izabela Pakuła, Lokalny Lider WF z Klasą
  SP23 Bytom, http://blogiceo.nq.pl/aktywnisp23bytom/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php