Recenzja filmu,, Gorejący krzew” Agnieszki Holland

Młodzież naszego liceum po obejrzeniu filmu Agnieszki Holland pt. „Gorejący Krzew” (serial) stwierdziła, iż była to dobra lekcja historii. Akcja tego trzyczęściowego filmu rozpoczyna się na  Placu Wacława w Pradze 16 stycznia 1969 roku. Historia opowiada o Janie Palachu- studencie  wydziału filozofii praskiego uniwersytetu, oblał się on benzyną, a następnie podpalił. Zostawił po sobie spuściznę w postaci listu, w którym wyjaśnił, że uczynił to w akcie protestu przeciwko ograniczeniu swobód obywatelskich i jako formę walki z okupacją. Można zauważyć jak bardzo ten czyn odbił się na życiu i działalności innych. Obserwujemy zmagania rodziny Jana z tragedią i komunistyczną propagandą. Widzimy studentów, dla których Jan stał się symbolem, i prawników walczących o sprawiedliwość i dobre imię Palachów przed wymiarem sprawiedliwości, który ze sprawiedliwością ma niewiele wspólnego. Agnieszka Holland jako dobra reżyserka  miała do wykorzystania bardzo wiele wątków tym bardziej, iż historia w jakiś sposób dotyczyła jej osobiście. Reżyserka ułożyła całą historię w spójną całość tworzącą niezwykle interesujący film.  Na szczególną uwagę widzów zasługuje pierwsza część  filmu. Holland  misternie splata tok wydarzeń, grając na uczuciach odbiorców.
Po całkowitej analizie filmu stwierdzamy, iż reżyserka zasługuje na wybitne wyróżnienie. Nie można zapomnieć także o całej ekipie filmowej, to właśnie scenografia i muzyka filmowa przeważyła nad sukcesem filmu. Sceneria filmu w przejrzysty sposób odwzorowuje realia owych czasów co pozwala widzowi zrozumieć film. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge