Czy zdążymy?

Maj 21st, 2011 by Aleksander Sikora

Nad projektem p.t. „Unikalne właściwości wody” pracuje 12 uczniów naszej klasy.

Po wybraniu tematu projektu podzieliliśmy się na trzy zespoły, między którymi podzieliliśmy wszystkie zadania. Zaplanowaliśmy bardzo dużo zadań i może się zdarzyć, że nie wszystkie będą zrealizowane. Okazuje się, że temat naszego projektu jest bardzo obszerny i pracy starczyłoby dla całej klasy.

Do tej pory przygotowaliśmy prezentację na temat zasobów wody na Ziemi. Zbadaliśmy napięcie powierzchniowe wody. Wyznaczyliśmy gęstość wody z kranu i wody destylowanej. Wyznaczyliśmy ciepło właściwe wody i lodu. Wyhodowaliśmy kwiatki podlewane wodą z lodu i zwykłą wodą. Zbadaliśmy zjawisko konwekcji w wodzie. Część naszej pracy zaprezentowaliśmy podczas Szkolnego Festiwalu Nauki. Wykorzystaliśmy też wyniki naszej pracy w konkursie „Młodzi fizycy” organizowanym co roku w naszym mieście dla gimnazjalistów i zdobyliśmy II miejsce.

Zgłosiliśmy się do udziału w Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych i jesteśmy tym bardzo podekscytowani. Mamy teraz dużo pracy, bo chcemy się jak najlepiej zaprezentować

Olek Sikora

Blog naszego gimnazjum

Maj 9th, 2011 by Aleksander Sikora

Witam wszystkich na blogu uczniów Gimnazjum Nr 10 z Oddziałami Dwujęzycznymi, należącego do Zespołu Szkół Nr 1 w Tychach. Tytuł naszego bloga oznacza, że trafiliśmy do bardzo dobrego gimnazjum, w którym możemy rozwijać swoje zainteresowania podczas licznych zajęć dodatkowych i podczas organizacji wielu imprez szkolnych.  Cieszymy się, że chodzimy do Szkoły Odkrywców Talentów.

Cała nasza klasa już drugi rok należy do Akademii uczniowskiej. Podczas zajęć Szkolnego Koła Naukowego zrealizowaliśmy już kilka projektów pod kierunkiem naszego nauczyciela fizyki – Pani Barbary Zegrodnik.

Naszym największym sukcesem jest prezentacja doświadczeń podczas Pikniku Naukowego w Warszawie, w czerwcu 2010 r.

Obecnie pracujemy nad projektem Unikalne właściwości wody.

O pracy nad tym projektem oraz o Szkolnym Kole Naukowym z fizyki będziemy pisać na naszym blogu.

Olek