Bardzo pozytywnie zakręceni

Dzisiejszym wpisem rozpoczynam cykl mający na celu przedstawienie szerszemu gronu, uczniów którzy w sporcie, a także w innych działaniach wymagających nieprzeciętnej sprawności fizycznej oraz służących zdrowiu, odnaleźli swoją pasję. Obserwując naszych uczniów w trakcie lekcji wychowania fizycznego i podczas zajęć pozalekcyjnych, rozmawiając z nimi i o nich z ich wychowawcami poznaję czasami ich wyjątkowe zdolności, z którymi śmiało mogliby brać udział w castingach do kolejnych edycji programu „Mam Talent”. Jedną z takich osób jest z pewnością Dawid Lipski z klasy I GT, który swoja pasję zaprezentował niedawno podczas „Dni Otwartych”.               W związku z tym, że pokazy adresowane były do naszych potencjalnych uczniów, to ci obecni raczej nie widzieli tego co Dawid potrafi robić ze zwykłą piłką nożną. Dyscyplina, którą uprawia od blisko pięciu lat nazywa się freestyle football. Pod tą nazwą kryje się żonglerka różnymi częściami ciała, w różnych pozycjach oraz wykonywanie trików z piłką.

1

Chyba tak jak każdy chłopak, Dawid w dzieciństwie fascynował się piłka nożną. Wychowywał się w Łęcznej, więc trenował w młodzikach Górnika. Jego idolem był w tamtych czasach Ronaldinho. Imponowało mu to jak panuje on nad piłką i co potrafi z nią zrobić. Chcąc naśladować swojego idola, Dawid wziął się za trenowanie trików. Po opanowaniu popularnego „dookoła świata” czyli żonglowania piłki dookoła własnego ciała dalszych inspiracji zaczął poszukiwać w internecie. Oto jak Dawid opisuje tamte czasy: ”Przez pierwsze 1,5 roku trenowałem zupełnie sam, potem poznałem graczy z województwa lubelskiego i obecnie regularnie w naszym województwie trenuje kilkanaście osób. Od trzech lat staramy się trenować w gronie większym niż składającym się z jednej osoby, a zazwyczaj zbiera się około 4-5 osób. Ktoś może pomyśleć, że mamy jakiegoś trenera, ale to nie jest tak. Nasz trening polega na tym, że bierzemy piłkę, sami staramy się udoskonalać oraz uczyć się nowych trików aż jest coraz lepiej. Wzajemnie motywujemy się i wspieramy w tym co robimy. Można powiedzieć, że jesteśmy taką freestylową rodziną.” Jak widzicie jest to spontaniczne działanie wąskiej grupy młodych chłopaków realizujących swoje fascynacje. Jak łatwo się domyślić poza treningami nie mają oni możliwości, żeby sprawdzić swoje umiejętności w konfrontacji z innymi. Zawodów freestylowych jest jak na lekarstwo. Niemniej jednak Dawid ma na swoim koncie udział takich zawodach. Osiągnął w nich znaczące sukcesy:

1 miejsce w ogólnopolskich zawodach „Błaszki Freestyle 2014” w kategorii sick 3,

3 miejsce w Pucharze Polski „Freestyle Żerków 2014” w kategorii sick 3,

3 miejsce w Pucharze Polski YLYF Czarnków 2015.

2

 

4

 

5

 

6

W planach ma oczywiście dalszą ciężką ale przynoszącą wiele zadowolenia i satysfakcji pracę. Chce uczestniczyć w kolejnych zawodach freestylowych i osiągać w nich jak najlepsze wyniki. A co ze zwykła piłką nożną? Na to  pytanie odpowiedział tak: „Obecnie w piłkę nożną gram tylko na wf’ach :) Kiedyś ktoś mnie zapytał czy nie żałuję tego, że porzuciłem piłkę nożną dla tego sportu (?). Bez wahania odpowiedziałem, że nie. Wiem, że zwykła piłka nigdy nie dałaby mi takiej radości i satysfakcji jak freestyle, tym bardziej, że to indywidualny sport i wszystko co w nim osiągnąłem zawdzięczam tylko i wyłącznie sobie. Nasze treningi można zazwyczaj oglądać w muszli koncertowej w Parku Saskim, albo na Placu Litewskim.”

3

Ostatnie zdanie zabrzmiało jak zaproszenie. Może znajdą się chętni do popatrzenia na popisy lubelskich freestylerów, a może są także chętni do spróbowania swoich sił w tej widowiskowej dyscyplinie sportowej? Odsyłam do Dawida.

Jeżeli znacie inne osoby „pozytywnie zakręcone”, to proszę o wiadomość. Ja mam na oku kilka osób i w najbliższym czasie, w kolejnych odcinkach cyklu zechcę wam je przedstawić. Zapraszam do lektury.

Piotr Nizioł

 


 

One thought on “Bardzo pozytywnie zakręceni

  1. Świetne opisy wszystkich działań! Pozazdrościć weny:) Ciekawe zajęcia, wycieczki i zawody. Pozdrawiam Katarzyna z Parszowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge