Warsztaty masażu.

Dzisiaj w małej sali gimnastycznej, w ramach edukacji zdrowotnej i teorii wychowania fizycznego i sportu, odbyły się warsztaty masażu, w których uczestniczyły klasy I BL i II BL. Inicjatorem spotkania był p. Robert Podlecki, który jak przed rokiem, zaprosił wykładowców oraz słuchaczy Szkoły Policealnej Pracowników Służb Społecznych im. A. Bączkowskiego z ul. Sulisławickiej 7 (SPPSS). Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego wprowadzenia p. Podleckiego, który sam jest dobrym masażystą. Wiem co piszę, bo już kiedyś skutecznie postawił mnie na nogi, gdy po zimowym wielogodzinnym wędzeniu na mrozie nie mogłem spojrzeć za siebie bez konieczności obracania się wokół własnej osi. Po jego krótkim wstępie „pałeczkę przejął” p. Michał Brzuchala – wykładowca SPPSS i jego podopieczni: Ola, Arpine, Robert i Mateusz.

1

2

Nasi uczniowie mieli możliwość poznania historii, różnych rodzajów i technik masażu. Dowiedzieli się także o wpływie masażu na funkcjonowanie organizmu i jego znaczenie w odnowie biologicznej sportowców. Ochotnicy, którymi byli Kasia i Krystian, dodatkowo mogli na własnej skórze poznać walory masażu. Zwłaszcza Krystianowi, szkolnemu „Mięśniakowi”, trafiło się jak „ślepej kurze ziarnko”, gdyż był on akurat po wczorajszym treningu, podczas którego pracował nad plecami.

3 4 5 6 7 8

W dalszej części dzisiejszego spotkania wystąpiła p. Katarzyna Policha – wykładowca SPPSS, która przedstawiła ofertę edukacyjną swojej placówki.

18

Wprawdzie dla uczestników spotkania to „melodia przyszłości”, bo konieczne jest ukończenie szkoły ponadgimnazjalnej. Trzeba jednak przyznać, że zakres kształcenia tej szkoły jest imponujący (szczegóły na zdjęciach poniżej).

20

21 22 23 24 25 26

W tym miejscu mam informację dla naszych tegorocznych absolwentów, którzy mam nadzieję, że jeszcze tutaj zaglądają. Jeżeli macie ochotę, to jutro w godzinach 13,00 -19,00 w siedzibie SPPSS przy ul. Sulisławickiej 7 odbędzie się Dzień otwarty „Szkoła dla dzielnicy”. Myślę, że warto skorzystać z okazji.

http://www.sppss.lublin.pl/szkola-dla-dzielnicy,255.html

Po części promocyjnej nasi dzisiejsi goście przygotowali niespodziankę dla naszych uczniów. Po masażach p. Michał przybliżył nam modną w ostatnich latach metodę fizjoterapeutyczną rodem z Japonii jaką jest tejpowanie (od ang. tape – taśma).

9

Uważni kibice sportowi z pewnością zauważyli w ostatnich latach prawdziwy wysyp zawodników pooklejanych kolorowymi taśmami. Nie jest to robione w celu, żeby ładnie czy groźnie wyglądać. Tejpowanie ma zapewnić prawidłowe funkcjonowanie mięśni, ustabilizowanie narażonych na przeciążenia stawów lub usztywnienie np. palców osobom, które są szczególnie wrażliwe na uderzenia piłki. Tym zabiegom zostali poddani nasi „połamańcy”: Patrycja, dwie Magdy i Paweł. Szczególnie pomogło Patrycji, która po oklejeniu zadeklarowała, że po pięciu latach wraca do treningu piłki ręcznej. :) To oczywiście żart, bowiem tejpowanie nie jest zabiegiem leczniczym lecz bardziej profilaktycznym.

10 11

12

13 14 15 16 17 19

Dzisiejsze warsztaty, to dla naszych uczniów bardzo pożytecznie spędzony czas. Oprócz możliwości zobaczenia, a nawet zażycia zabiegów fizjoterapeutycznych, mieli oni także okazję do powtórzenia i utrwalenia wiadomości z anatomii i fizjologii człowieka. W obliczu zbliżającego się wielkimi krokami zakończenia roku szkolnego, to bardzo ważny aspekt. Po dwóch kolejnych latach, w których odwiedzali nas pracownicy i słuchacze SPPSS, mamy nadzieję na dalszą owocna współpracę i wierzymy, że wejdzie ona na stałe do naszych zajęć z edukacji zdrowotnej i teorii wychowania fizycznego i sportu.

Piotr Nizioł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge