FAIR PLAY w sporcie.

1

W dniu dzisiejszym w ramach lekcji z Teorii wychowania fizycznego i sportu w klasie II BL realizowany był temat: Fair Play w sporcie. Temat jak temat. Można go realizować w dowolny sposób: w formie wykładu, pogadanki, można pokazać filmy. Możliwości jest wiele. Pan Robert Podlecki, który uczy tego przedmiotu, skorzystał z jeszcze innej możliwości. Postanowił zaprosić na lekcję osobę, której tematyka fair play jest szczególnie bliska; osobę, która ma za sobą wieloletnią karierę sportową w klubie i w reprezentacji kraju a obecnie realizuje się jako trener i działacz sportowy; osobę, która za swoja postawę na boisku została nagrodzona przez Polski Komitet Olimpijski „Dyplomem Fair Play PKOl za czyn czystej gry”. Tą osobą jest … PIOTR CHODUŃ !!!

Lekcja rozpoczęła się od przedstawienia Gościa. Następnie uczniowie II BL przedstawili w formie prezentacji genezę postawy fair play sięgającą czasów starożytnej Grecji. W ich wystąpieniu znalazły się także informacje o przyznawanych na świecie nagrodach za postawę fair play w poszczególnych dyscyplinach sportowych.

2

W dalszej kolejności na temat otrzymanej nagrody opowiadał p. Piotr Choduń. Przedstawił on okoliczności, które były inspiracją do zarekomendowania jego osoby do tego zaszczytnego wyróżnienia oraz zaprezentował pamiątki z tym związane.

3

Przypomnę zatem te okoliczności, gdyż miały one miejsce w roku 2011 i wśród obecnych uczniów naszej szkoły są nieznane. Warto jednak do tego wracać, gdyż w czasach galopującej komercjalizacji sportu tego typu czyny są coraz rzadsze.

Zdarzenie, które zostało dostrzeżone przez Polski Komitet Olimpijski miało miejsce w Łodzi 5 czerwca 2011 r. Tego dnia, na stadionie Budowlanych Łódź SA odbywał się mecz półfinałowy Mistrzostw Polski pomiędzy drużyną miejscową a Budowlanymi Lublin. Trenerem lubelskiej drużyny był w tym czasie nasz nauczyciel, p. Piotr Choduń. W trakcie spotkania groźnej kontuzji doznał zawodnik miejscowych. W tym czasie trener gospodarzy wykorzystał już limit zmian i jego drużyna zmuszona była grać w osłabieniu. Reakcja p. Chodunia była natychmiastowa. Postanowił on zdjąć z boiska jednego ze swoich zawodników czym wyrównał szanse obydwu drużyn. Mecz zakończył się porażką lubelskiej drużyny ale Moralnym Zwycięzcą okazał się trener Lublinian, dla którego czysta, uczciwa gra to jest wartość towarzysząca mu przez całą karierę sportową. Zdarzenie to wywarło ogromne wrażenie na miejscowych działaczach, którzy zgłosili kandydaturę p. Piotra Chodunia do nagrody fair play przyznawanej przez PKOl. Kapituła nie miała wątpliwości i uznała czyn naszego nauczyciela za godny naśladowania i uhonorowała go wspomnianym dyplomem. Pan Piotr Choduń odbierał wyróżnienie w doborowym towarzystwie. Wśród nagrodzonych w tej samej edycji był między innymi legendarny, nieżyjący już bokser Jerzy Kulej, wybitny polski zapaśnik Marek Garmulewicz czy dwukrotny medalista i czterokrotny uczestnik Mistrzostw Świata w piłce nożnej – Władysław Żmuda. W latach wcześniejszych i późniejszych podobnymi nagrodami wyróżniono między innymi takie sławy jak: Artur Boruc, Thomas Morgenstern, Simon Ammann, Adam Małysz czy Łukasz Kubot. Przyznacie, że to zacne grono, a my jako szkoła możemy być dumni z takiego NAUCZYCIELA.

4

http://www.olimpijski.pl/pl/319,laureaci-za-rok-2011.html

http://www.ksbudowlani.com/index.php?option=com_content&view=article&id=702:piotr-chodu-wyroniony-nagrod-fair-play-przez-polski-komitet-olimpijski&catid=77:marzec-2012&Itemid=127

http://eurosport.onet.pl/pilka-nozna/piotr-chodun-i-mlode-plywaczki-lauretami-45-konkursu-fair-play-pkol/s69mh

http://www.lublin.sport.pl/sport-lublin/1,130862,11345506,Piotr_Chodun_otrzymal_od_PKOl_wyroznienie_Fair_Play.html

http://www.olimpijski.pl/files/Download/BIULETYN_FP_2012.pdf

PS

Na naszej stronie szkolnej też swego czasu informowałem o tym wydarzeniu, ale niestety bez pomocy naszych informatyków czy administratorów strony nie jestem w stanie dotrzeć do archiwum i podać linku do tamtego opisu. Postaram się zasięgnąć informacji w poniedziałek i ewentualnie wtedy poszerzę bibliografię do dzisiejszego wpisu.

Piotr Nizioł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge