Zadanie I semestr

NOWE ZAJĘCIA POZALEKCYJNE

Zajęcia ruchowe przy muzyce mają w naszej szkole długą i bogatą historię i same w sobie nie są czymś nowym. Istotne jest jednak to, że nasi nauczyciele wychowania fizycznego nie popadają w rutynę, stale doskonalą swój warsztat i przez to gwarantują naszym uczniom najnowsze trendy w tej formie aktywności ruchowej.

Zaczynając pracę na Podwalu w roku 1994 zetknąłem się z zajęciami przy muzyce w formie zupełnie odmiennej od gier i zabaw ze śpiewem z jakimi miałem styczność w szkole podstawowej, w której wcześniej uczyłem. Pracująca wtedy w szkole p. Ewa Krzak była wielką entuzjastką aerobiku i elementy tej formy aktywności ruchowej wplatała w prowadzone przez siebie lekcje. Wtórowała jej w tym, zresztą robi to z powodzeniem do dziś, p. Ewa Jóźwiak. Zapał obydwu naszych nauczycielek udzielił się także panom uczącym wychowania fizycznego. Dwóch z nich, p. Piotr Choduń i ja, uczestniczyło w warsztatach z aerobiku i stretchingu. Umiejętności nabyte w tych warsztatach pozwoliły nam na uatrakcyjnienie prowadzonych zajęć z grupami żeńskimi. Dalszy rozwój zajęć sportowych przy muzyce w naszej szkole związany jest z zatrudnieniem p. Doroty Szczerby. To właśnie z jej inicjatywy pojawiły się w szkole profesjonalne stepy, które zastąpiły zwykłe ławeczki gimnastyczne wykorzystywane dotychczas do step aerobiku. Pojawienie się tego sprzętu w szkole bardzo uatrakcyjniło lekcje wychowania fizycznego. Zajęcia przy muzyce przestały kojarzyć się jedynie z dziewczętami. Na stepach chętnie zaczęły ćwiczyć grupy męskie i trzeba przyznać, że sprawia im to wiele frajdy. Przykładem tego może być opisywana w I edycji programu „WF z Klasą” lekcja otwarta prowadzona przez p. Alberta Czerniaka. Tych, którzy chcą przypomnieć sobie lub zapoznać się z tym przedsięwzięciem odsyłam do starego bloga ( http://blogiceo.nq.pl/zs1lublin/ ), do wpisu z 7 lutego 2014 roku. Wracając do wpływu p. Doroty na jakość naszych zajęć ruchowych przy muzyce wspomnieć należy, że z jej inicjatywy powstał szkolny zespół aerobiku sportowego, który swoimi występami często urozmaicał szkolne imprezy oraz uczestniczył w konkursach międzyszkolnych. Wcześniej działały w szkole grupy cheerleaderek, które prowadziły p. Ewa Krzak i p. Ewa Jóźwiak. Pani Dorota wraz z p. Ewą Jóźwiak była pomysłodawczynią i współorganizatorką „Wiosennych Turniejów Aerobiku Sportowego” organizowanych przez naszą szkołę. Gdyby Wydział Oświaty Urzędu Miejskiego nie wycofał się ze współpracy, to kolejne edycje konkursu mielibyśmy co roku. Zainteresowanie szkół biorących udział w konkursie było bardzo duże. Może, jak znajdziemy zamożnych sponsorów chcących nas wesprzeć finansowo,  kiedyś wrócimy do tego przedsięwzięcia. Pani Dorota Szczerba jest autorką programu „Bądź fit”, który propaguje wśród uczestników zdrowy styl życia poprzez właściwe odżywianie oraz aktywne spędzanie czasu wolnego. W ramach tego programu p. Dorota zaprosiła do naszej szkoły w celu przeprowadzenia zajęć warsztatowych dla nauczycieli oraz uczniów, instruktorów pilatesu i zumby. Zajęcia te cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Tak w dużym skrócie wyglądały dotychczas w naszej szkole zajęcia przy muzyce. Myślę, że w tym względzie na tle innych szkół nie mamy powodów do wstydu. Wręcz przeciwnie, mamy się czym pochwalić. Niedawno okazją do tego była lekcja otwarta p. Doroty, którą opisywałem na tym blogu 2 grudnia. Wspomniałem wówczas, że w lekcji wzięły udział dziewczęta uczestniczące w zajęciach pozalekcyjnych w ramach programu „Bądź fit”. Zajęcia te od początku obecnego roku szkolnego prowadzi p. Dorota w ramach zajęć z ART. 42 KN. Uczestniczy w nich stale około 20 dziewcząt. Innymi, nowymi zajęciami ruchowymi przy muzyce są cotygodniowe „spotkania z zumbą” prowadzone przez instruktora, Pawła Borówkę. Zajęcia te gromadzą także kilkunastoosobową grupę miłośników zajęć przy muzyce, w tym także chłopców. W styczniu przyszłego roku, p. Borówka poprowadzi w naszej szkole zajęcia warsztatowe dla nauczycieli lubelskich szkół. Grupa p. Borówki nie jest jedyną, która przy gorących rytmach spędza czas na zajęciach pozalekcyjnych. Inną stworzył p. Piotr Choduń spośród uczennic klasy I BT. Pan Choduń może nie jest rasowym „zumbiarzem” ale ten kto go zna, wie że jest on wielkim miłośnikiem zabaw i niezastąpionym wodzirejem. Grupa przez niego stworzona uświetniła swoim występem imprezę charytatywną „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”, a on sam , po brawurowym odegraniu roli wieloryba w przedstawieniu „Tylko Biedronka nie ma ogonka” , rozkręcił szkolne karaoke.

Opisane nowe zajęcia pozalekcyjne przy muzyce to jeszcze nie wszystko. Jest jeszcze coś, co o tej porze roku powtarzamy systematycznie. Dużymi krokami zbliża się studniówka i trzeba przygotować naszą młodzież do zatańczenia poloneza i walca. Inne tańce, przypominające kocie ruchy, pląsy zaklinanego węża czy skutki użycia gazów paralityczno – drgawkowych są naszej młodzieży znane. Te tradycyjne i klasyczne wymagają natomiast wielu godzin żmudnej pracy. Odbywa się ona na lekcjach wychowania fizycznego ale także w ramach zajęć pozalekcyjnych. Tradycją naszą jest próba generalna w miejscu zabawy studniówkowej z zaproszonymi gośćmi. Chodzi o to, żeby właśnie ci zaproszeni poznali nasz układ poloneza i opanowali wszystkie jego figury. O to, że nasi uczniowie poradzą sobie z tym i nie będą podpierali ścian możemy być spokojni. Nasza praca podczas lekcji wychowania fizycznego  oraz na zajęciach pozalekcyjnych to gwarantuje.

fitball

Zajęcia aerobiku sportowego

zumba

Występ grupy p. Chodunia

4

Zumba z Panem Zumbiarzem :)

Choduń rozkręca imprezę

Pan Choduń rozkręca imprezę

polonez

„Poloneza czas zacząć…”

Piotr Nizioł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge