Sportowe zapowiedzi na weekend

Z reguły na blogu podsumowuję wydarzenia sportowe z udziałem naszych uczniów, nauczycieli i absolwentów, które miałem okazję oglądać osobiście lub znalazłem o nich informacje w internecie. Jest to takie, można powiedzieć, „podawanie informacji na tacy”.  Dzisiaj odstąpię od tej reguły. Moją intencją jest zainteresowanie was wydarzeniami sportowymi, w których sami będziecie mogli kibicować swoim koleżankom i kolegom. Najwięcej okazji będzie oczywiście w piłce nożnej w wydaniu kobiecym. Po przerwie na rozgrywki reprezentacji, do gry na krajowych boiskach wracają piłkarki Ekstraligi. Na tym szczeblu rozgrywek, żeby zobaczyć nasze absolwentki grające w Górniku Łęczna (Agata Guściora) oraz w AZS PSW Biała Podlaska (Kinga Niedbała) trzeba zrobić nieco kilometrów. Przewodzący ligowej stawce Górnik gra mecz wyjazdowy z Unifreeze Górno, który jest na przeciwległym biegunie tabeli. Piłkarki z Białej Podlaskiej grają u siebie, ale to ponad 120 km od Lublina. Pozostaje zatem śledzenie informacji na:

http://kobiecapilka.pl/ lub  https://www.laczynaspilka.pl/

Zdecydowanie więcej okazji do obejrzenia swoich koleżanek w akcji będzie w niższych ligach. Grający w II lidze WIDOK SP 51 Lublin na bocznym boisku „Areny Lublin” będzie podejmował Bronowiankę Kraków. Mecz odbędzie się 23 IX o godzinie 16,00 i jest szansa, że będzie można zobaczyć Angelikę Stępień, Wiktorię Dymowską, Patrycję Włodarczyk czy Karolinę Koss. Dzień później o godzinie 14,00 na stadionie w Bystrzejowicach odbędzie się inne spotkanie w ramach II ligi pomiędzy miejscowym LKS a UKS Sparta Daleszyce. W drużynie gospodarzy wystąpią zapewne: Amanda Wasilewska, Aleksandra Jankowska, Natalia Szczygieł oraz Jagoda Tażbirek.

Dla tych, którzy niekoniecznie lubią piłkę nożną i wolą coś bardziej wyrafinowanego mam także ciekawą propozycję. W niedzielę (24 IX) o godzinie 14,00 na stadionie przy ul. Krasińskiego 11 rozegrany zostanie mecz Ekstraligi Rugby pomiędzy miejscowym KS Budowlani Pogonią Siedlce. W drużynie gospodarzy będzie można zobaczyć Oskara Rudzińskiego, który chyba na stałe zadomowił się już w drużynie seniorów. Po debiucie, który opisywałem na blogu, Oskar zagrał przed tygodniem swój drugi mecz w najwyższej klasie rozgrywkowej i pnie się w górę tabeli wśród zawodników Budowlanych pod względem ilości występów. Obecnie zajmuje w niej 274 lokatę i wyprzedza już ponad 70 zawodników. Jak zagra w niedzielę, to awansuje o kolejnych 20 miejsc. Zachęcam do kliknięcia w poniższy link i prześledzenia z uwagą całego zestawienia. Zapewniam, że znajdziecie w nim wiele znajomych nazwisk.

http://ksbudowlani.com/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=28&Itemid=69

A jeżeli zamiast wizyt na lubelskich i okolicznych boiskach wybierzecie inne atrakcje, to zapraszam do lektury w poniedziałek. Postaram się jak zwykle zebrać garść informacji o startach Podwalaków na wszelakich arenach sportowych całego świata ;)

Piotr Nizioł

Rosną następcy

Ci z was, którzy bardziej niż ekran swojego smartfona obserwują szkolną rzeczywistość, dostrzegli z pewnością nowe twarze na lekcjach wychowania fizycznego. Nie mam tu na myśli uczniów klas pierwszych, którzy mogą ćwiczyć równolegle na drugiej połowie sali gimnastycznej czy boiska, tylko młode osoby towarzyszące podczas lekcji prowadzonych przez p. Piotra Chodunia i p. Roberta Podleckiego. Od poniedziałku w naszej szkole odbywają praktyki studenci Akademii Wychowania Fizycznego z Białej Podlaskiej. Na razie obserwują oni swoich opiekunów, żeby z czasem móc samodzielnie poprowadzić zajęcia z wami. Cała trójka: Klaudia Rozwałka, Jakub Błaszczak i Michał Młynarczyk, to absolwenci klasy BL z wyjątkowego rocznika, który zakończył edukację na Podwalu w roku 2013.

III BL 2013

Foto: http://nk.pl/#szkola/61785/klasa/107/galeria/58

Wychowawcą tamtej „beelki” był p. Piotr Choduń. Do tej klasy uczęszczali wielokrotni medaliści Licealiady w wielu dyscyplinach sportowych na szczeblu miejskim i wojewódzkim, którzy mogą być przykładem i inspiracją dla obecnych uczennic i uczniów usportowionych klas mundurowych.

Piotr Nizioł

Pobudkaaaaaaaa !!!

Od kilku lat stało się już regułą, że jednym z najwcześniej oświetlonych pomieszczeń w szkole jest nasza siłownia. Wszystko za sprawą p. Alberta Czerniaka, który wychodząc naprzeciw oczekiwaniom dojeżdżającej do Lublina młodzieży, prowadzi poranne zajęcia na siłowni. Parkując dzisiaj samochód dostrzegłem to światełko, zastukałem do okna i po chwili zobaczyłem taki widok.

siłownia1 siłownia2

W latach poprzednich takie zajęcia odbywały się raz w tygodniu. W tym roku p. Albert oczekuje na chętnych aż trzy razy !!! We wtorek, środę i piątek w godzinach 6,30 do 7,30 można przyjść na poranny rozruch. Tegoroczna intensywność tych zajęć spowodowana jest chyba tym, że od pewnego czasu p. Albert przyzwyczaja się do porannego wstawania na głośną komendę POBUDKAAAAAAAAAAA !!! :D :D :D

Piotr Nizioł

Dwie porażki :(

W dniu dzisiejszym odbyły się dwa mecze piłkarskie z udziałem naszych uczennic oraz absolwentek. Obydwa zakończyły się niestety porażkami :( :( :(

Mundial2019

W swoim drugim meczu eliminacyjnym do Mundialu 2019 reprezentacja Polski uległa w meczu wyjazdowym Szwajcarii 1 : 2. Pełne 90 minut rozegrały obydwie nasze absolwentki, Katarzyna Kiedrzynek Agata Guściora.

kobieca reprezentacja Polski

Foto: http://kobiecapilka.pl/news,13800.html

Kolejny mecz w eliminacjach podopieczne trenera Miłosza Stępińskiego rozegrają w listopadzie z Albanią. To zdecydowanie najsłabsza drużyna z grupowych rywalek Polek i inny wynik niż wysoka wygrana nie wchodzi w grę. Oczywiście będziemy trzymać kciuki.

puchar_polski kobiet

Drugie dzisiejsze spotkanie rozegrała drużyna Widoku Lublin. Mecz odbył się na bocznym boisku „Areny Lublin”, a przeciwnikiem drugoligowej drużyny z Lublina w finale wojewódzkim Pucharu Polski była ekipa AZS PSW Biała Podlaska. Mecz zakończył się wysoką wygraną grającej w Ekstralidze drużyny gości 4 : 0. Na chwilę obecną nie mam informacji czy w lubelskiej drużynie zagrały nasze uczennice (Angelika Stępień, Patrycja Włodarczyk Wiktoria Dymowska), a wśród zawodniczek z Białej Podlaskiej była Kinga Niedbała, nasza absolwentka. Jak tylko dowiem się czegoś, to oczywiście uzupełnię dzisiejszy wpis.

PS Rozmawiałem dzisiaj z Angeliką. Potwierdziła, że wspomniana trójka grała we wczorajszym meczu. Jeszcze inną istotną informację otrzymałem od p. Piotra Chodunia. Okazuje się, że Patrycja od tygodnia nie jest już naszą uczennicą :( :( :(

Piotr Nizioł

 

Mila Pamięci Ofiar Komunizmu

Mila Pamięci plakat

W internecie nie udało mi się trafić na ślad wyników sobotniego biegu. Nie spotkałem także p. Marcina Jonika i nie mogłem go podpytać. Jedynym moim informatorem okazał się Wojtek Bano (III DL), który uczestniczył w imprezie. Dowiedziałem się, że trasa biegu wytyczona była w Parku Ludowym w okolicach Międzynarodowych Targów Lubelskich, że nie było zbyt wielu uczestników :( , a każdy kto dobiegł do mety otrzymał pamiątkowy dyplom. Wśród uczestników, oprócz Wojtka, były jeszcze jego dwie koleżanki z klasy: Patrycja Czapla Weronika Krzewska. Ciekawe, kto za kim biega? :) Jutro jestem w szkole od rana. Spróbuję dotrzeć do p. Marcina i może poznam więcej szczegółów.

Piotr Nizioł

4 : 1 na dobry początek

Przed blisko rokiem, gdy w Łęcznej Polki grały z Białorusinkami towarzysko, nie mogłem obejrzeć tego spotkania z uwagi na niezmiernie ważne obowiązki domowe

https://blogiceo.nq.pl/superstar22/2016/11/26/polska-vs-bialorus/

Klikając w powyższy link możecie zobaczyć co mnie zatrzymało w Lublinie :) Kiedy nadarzyła się kolejna okazja obejrzenia naszych absolwentek w akcji nie mogłem już jej przegapić. W zapowiedzi meczu pisałem, że wstęp na eliminacyjne spotkanie do Mundialu 2019 jest bezpłatny. W związku z tym  biletów szybko zabrakło i  musiałem poprosić p. Roberta Podleckiego o pomoc w zdobyciu wejściówki. Pan Robert wykonał kilka telefonów i umówił mnie z p. Anną Sznyrowską z Górnika Łęczna, która przed rozpoczęciem spotkania przekazała mi wyjątkowy bilet.

DSC_0208

Po odegraniu hymnów państwowych odbyło się przywitanie drużyn, po czym sędzia główny przeprowadził losowanie, w wyniku którego grę rozpoczęły Polki.

2 3

Gra toczyła się pod dyktando naszej reprezentacji i po 13 minutach gry Polska objęła prowadzenie.

4

Do przerwy nasze reprezentantki jeszcze raz trafiły do bramki rywalek. Druga połowa była już bardziej wyrównana. Drużyna prowadzona przez trenera Miłosza Stępińskiego podwyższyła wynik na 3 : 0 i nieco spuściła z tonu. Wykorzystały to rywalki, które próbowały zaskoczyć naszą defensywę kierowaną przez Agatę Guściorę strzałami z dystansu. Jeden z takich strzałów znalazł drogę do bramki, której strzegła Kasia Kiedrzynek. Można śmiało powiedzieć, że był to gol z kategorii „stadiony  świata”. Piątkowe spotkanie oglądałem w towarzystwie p. Małgorzaty Sobczuk, naszej katechetki, która jest wielką fanką kobiecej piłki nożnej i jednym tchem potrafi wymienić 12 apostołów i skład naszej reprezentacji :D :D :D

1

Wspólne kibicowanie z p. Małgosią, to niesamowite doświadczenie. Co chwila wykrzykiwała o Matko Boska, o Chryste Panie … !!! Oprócz nas i grających absolwentek na stadionie widoczne były jeszcze inne „Podwalanki” :) W tunelu prowadzącym na sektory przywitała nas Jagoda Tażbirek. Obok mnie na trybunach siedziała Sylwia Pietrasińska Andżelika Stefaniak. Przy ogrodzeniu odgradzającym sektor od boiska widzieliśmy jeszcze Olę Jankowską Ewelinkę Mazur. Gdzieś w tłumie była podobno Angelika Stępień. Wszystkie one jak wiecie, to byłe lub aktualne zawodniczki p. Roberta Podleckiego, który piątkowy mecz oglądał w domowym zaciszu. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem reprezentacji Polski 4 : 1. Nasze absolwentki zaprezentowały się z dobrej strony. Agata grała pewnie w obronie i kilka razy przy stałych fragmentach gry zagrażała bramce rywalek. Kasia przepuściła jeden strzał i trochę się zdenerwowała z tego powodu. W spotkaniu, które oglądał jej tata pewnie chciała zachować czyste konto ale prawdę mówiąc nie ma się czego wstydzić. Białorusince wyszedł strzał życia i problem z jego wyłapaniem miałby Fabiński, Szczęsny i Neuer razem wzięci :D :D :D

Po meczu obydwie nasze absolwentki/reprezentantki znalazły chwilę dla kibiców no i dla nas. Były autografy dla najmłodszych i wspólne zdjęcia z kibicami.

5 6 7 9 10 12 13

Piotr Nizioł

Mila Pamięci

Mila Pamięci plakat

W najbliższą sobotę odbędzie się druga edycja biegu dla uczniów, nauczycieli oraz rodziców pod nazwą „Mila Pamięci Ofiar Komunizmu„. W ubiegłym roku wśród nauczycieli najlepszy okazał się p. Marcin Jonik, wśród dziewcząt na II miejscu ukończyła bieg Emilia Gospodarek (III BL). W klasyfikacji chłopców na IV miejscu sklasyfikowany został Krystian Wieczorek (IV ET). Klikając w poniższy link możecie sobie odświeżyć ubiegłoroczną edycję biegu.

https://blogiceo.nq.pl/superstar22/2016/09/20/fotorelacja-z-mili-pamieci-czyli-zabawa-w-sherlocka-holmesa/

Trudno zgadnąć jak może być w tym roku. Z tego co wiem, to Emilka nie pobiegnie z uwagi na obowiązki wolontariuszki. Krystian ciągle zmaga się z kontuzją i trochę urósł … :) Wiem natomiast, że są inni chętni do biegu, którzy kontaktowali się z p. Marcinem i dokonali zgłoszenia. Jeżeli są jeszcze inni zainteresowani, to odsyłam do naszego anglisty.

Piotr Nizioł

Niespodziewani Goście

Wstając dzisiaj z łóżka i spoglądając za okno nie spodziewałem się jakiegoś wyjątkowego dnia. Na dworze było jeszcze ciemno i słychać było stukające o parapet krople deszczu. Dodatkowo kartka z kalendarza też nie wróżyła niczego dobrego. Szybko wykonałem poranną toaletę, ubrałem się, zjadłem śniadanie i udałem się do szkoły. Kiedy prowadziłem jedną z lekcji w drzwiach sali gimnastycznej pojawił się p. Andrzej Szum. Wizyta zastępcy dyrektora rzadko odbywa się bez jakiejś ważnej przyczyny. Pomyślałem sobie, że pewnie moja klasa znowu coś nawywijała :) , albo że ja mam jakieś braki w dokumentacji :) Mile się jednak rozczarowałem ponieważ wraz z nim do sali weszły dwie urodziwe kobiety w reprezentacyjnych strojach !!! Natychmiast rozpoznałem w nich Agatkę Guściorę Kasię Kiedrzynek, nasze wyjątkowe absolwentki, które przed piątkowym meczem eliminacyjnym do Mundialu 2019 z Białorusią znalazły chwilę na odwiedziny. Wyściskaliśmy się czule na przywitanie i korzystając z obecności p. Jarka Muchy, który przejął opiekę nad moja grupą, postanowiłem zrobić niespodziankę wychowawcy Agaty, p. Piotrowi Choduniowi i zabrałem dziewczyny na szkolne boisko. Kiedy tam dotarliśmy jeden z uczniów I BL powiedział ” Ja znam tę Panią. Ona gra w PeEsŻę :D :D :D  „. Widać, że nasi pierwszoklasiści znają się na piłce kobiecej, albo śledzą bloga. Końcówka tej lekcji upłynęła nam na rozmowie, w której trochę powspominaliśmy wspólne przygody szkolne i poznaliśmy najbliższe plany naszych gości. Na kolejną lekcję Agata udała się ze swoim wychowawcą i jego podopiecznymi do sali gimnastycznej, a Kasia poszła odwiedzić p. Małgosię Sobczuk.

Mistrz drugiego planu

Agata z I BL

Czas szybko mijał i nasze absolwentki musiały wracać do hotelu, żeby przygotować się do treningu na stadionie w Łęcznej, gdzie w piątkowy wieczór (18,00) odbędzie się wspomniany mecz. Tych co nie mają planów weekendowych zachęcam do wyjazdu na to spotkanie i kibicowania naszym piłkarkom. Wstęp na ten mecz jest bezpłatny. Sugeruję jednak zorientować się czy nie ma konieczności pobrania wejściówek.

Polska vs Białoruś

Zanim Kasia z Agatą opuściły swoją dawną szkołę znalazły chwilę na podpisanie plakatu „WF z Klasą” i pamiątkowe zdjęcie przy patronie szkoły.

Autograf Kasi Autograf Agaty Dziewczyny z plakatemZ patronem

Jak widzicie dzisiejsza wizyta była całkowitym zaskoczeniem. Nie miałem nawet aparatu, żeby pyknąć lepsze fotki. Postaram się naprawić moje zaniedbanie w tym zakresie, wybiorę się w piątek do Łęcznej i po meczu, jestem pewny że wygranym, zamieszczę stosowną fotorelację.

Piotr Nizioł

Zapraszamy na zajęcia pozalekcyjne

Nowy rok szkolny nabiera rozpędu. Krystalizują się wasze plany na najbliższe 8-10 miesięcy. Ci którzy przygotowują się do matury ustalają terminy fakultetów, konsultacji. Zanim jednak przystąpią do „kampanii majowej”planują działania duchowo – rozrywkowe w postaci pielgrzymki maturzystów i studniówki. Reszta szkolnej braci myśli jak tu łatwo i przyjemnie dotrwać najpierw do ferii zimowych, a później do wakacji. Dla jednych i dla drugich mamy propozycje, które sprawią, że czekające was zadania upłyną bezstresowo i z korzyścią dla zdrowia. Tą propozycją są pozalekcyjne zajęcia sportowe. Wzorem lat ubiegłych mamy do zaoferowania zajęcia z gier zespołowych, na siłowni, z fitnessu i tenisa stołowego.  Klasy I i II BL mają dodatkowo zajęcia z pływania, które będą odbywały się w „Aqua Lublin”. Poniżej zamieszczam szczegółowy harmonogram zajęć pozalekcyjnych w I semestrze. Serdecznie zapraszamy!!! Czekamy!!!

harmonogram1

Piotr Nizioł

 

 

 

 

 

 

 

Święto Brygady

Awaria mojego komputera okazała się poważniejsza niż mogłem przypuszczać. Dopiero dzisiaj, ze szkolnego sprzętu, mogę opisać pierwszą w nowym roku szkolnym wycieczkę przedmiotową. Okazją do wyjścia było Święto Lubelskiego Batalionu Dowodzenia Wielonarodowej Brygady, a klasą która otworzyła sezon wycieczkowy była oczywiście jedna z naszych usportowionych klas mundurowych - II BL. Ja z p. Markiem Garbaczem pełniliśmy rolę opiekunów podczas tego wyjścia. Moja obecność związana była z zastępstwem za wychowawcę klasy, a p. Marka, jak się dowiecie z dalszej części relacji, miała jeszcze inne uzasadnienie.

A

Uroczystość zorganizowana na placu apelowym jednostki przy ul. Kruczkowskiego rozpoczęła się od przywitania przez konferansjera dostojnych gości. Później przy akompaniamencie werblisty z orkiestry dętej, poczet sztandarowy najpierw przemaszerował z flagą państwową przez plac, a następnie, już przy dźwiękach Hymnu Polski granego przez całą orkiestrę wciągnął ją na maszt.

1

2

Po tej części uroczystości miały miejsce okolicznościowe przemowy, wręczenie odznaczeń państwowych, wojskowych oraz innych nagród i wyróżnień. Wśród wyróżnionych, co było dla nas bardzo miłe, znaleźli się: nasza p. Dyrektor Elżbieta Sękowska, p. Iwona Smyk i wspomniany wcześniej p. Marek Garbacz.

3 4

Nasi przedstawiciele zostali uhonorowani specjalnymi podziękowaniami od Dowódcy LBDWB p. ppłk Roberta Kasperczuka za „owocną i pełną życzliwości i zrozumienia współpracę”.

ES MG IS

Po części oficjalnej nastąpił krótki koncert orkiestry dętej z Bychawy ubarwiony występami cheerleaderek, a także pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczniów Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego im. Żwirki i Wigury z Dęblina.

orkiestra cheerleaders musztra musztra 2

Trzeba przyznać, że z przyjemnością oglądało się sprawność i zgranie tej formacji. Uroczystość zakończyła wspólna defilada świętującego batalionu, innych formacji wojskowych uczestniczących w święcie oraz wspomnianych uczniów z Dęblina i uczniów klas mundurowych z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Zbigniewa Herberta w Lublinie.

defilada defilada 2 defilada 3 defilada 4

Po defiladzie była okazja do zwiedzenia wystawy sprzętu wojskowego oraz spróbowania słynnej grochówki wojskowej. Zwłaszcza to drugie spotkało się z ciepłym przyjęciem przez naszych wygłodniałych uczniów :) .

wystawa wystawa 2 wystawa 3 wystawa 4 wystawa 5 grochówka grochówka 2 grochówka 3 grochówka 4

Najedzeni i w dobrych humorach powróciliśmy do szkoły na pozostałe zajęcia.

Ż

Ta grochówka była chyba z jakąś wkładką :D :D :D

Piotr Nizioł