Wszystko co powinniście wiedzieć o butach.

Dzisiejszy wpis nie będzie o wydarzeniu sportowym ani o kolejnej innowacji czy uczniu pozytywnie zakręconym. W całości zamierzam go poświęcić tematyce obuwia na lekcjach wychowania fizycznego.

buty

Przy okazji rozpoczęcia roku szkolnego zawsze przypominamy, a nowych uczniów informujemy o wymaganiach związanych ze strojem sportowym, którego nierozłącznym elementem są buty. Mówimy wtedy, że „uczeń powinien posiadać obuwie sportowe typu halowego, które zmienia w szatni”. Zwracamy także uwagę na to, aby podeszwa buta nie zostawiała rys na podłodze. Nie chodzi tu o to, aby podeszwa była biała czy w kolorze bursztynowym. Może mieć inną barwę, ale jeżeli na podeszwie znajduje się napis „Non marking”, to znaczy, że taki but spełnia te wymagania. Na naszej sali gimnastycznej jest już tyle różnych linii, że zawsze pytacie: „Sorze, do której linii gramy?” Nie ma co rysować nowych, bo wtedy będziecie mieli zupełny mętlik w głowie. Kolejną istotną rzeczą związaną z obuwiem sportowym jest to, aby było ono w odpowiednim rozmiarze. Jak moje !!! :) Znane jest powszechne zamiłowanie młodzieży do wszelakiego luzu. Nosicie luźne spodnie, koszulki, bluzy i inne części garderoby. Oczekujecie luzu na lekcjach, na przerwach czy na wycieczkach. Jeżeli chodzi o buty na lekcje wychowania fizycznego, to o luzie nie może być mowy. Zbyt luźny but po kopnięciu piłki potrafi dalej polecieć niż piłka. O ile latającej piłki spodziewa się każdy uczestnik zajęć, to latających butów już raczej nikt. Czasami jednak latają. Nie jest to zawsze spowodowane złym rozmiarem. Częściej przyczyna latających butów, to niezawiązane sznurowadła. Nie wiem czym jest to podyktowane, ale coraz częściej można zaobserwować młodych ludzi, którzy nie zadają sobie trudu w zawiązywaniu czy rozwiązywaniu sznurowadeł. Czyżby ta powszechna kiedyś umiejętność zanikała wśród współczesnej młodzieży? Chyba jest w tym trochę prawdy. Mam kilku takich uczniów, którzy z mizernym skutkiem potrafią przez całą rozgrzewkę zmagać się ze sznurówkami w swoich butach. Podsumowując sprawę sznurowadeł, to apeluję o to abyście nie brali przykładu w tym zakresie z p. Alberta. Zdarza się, że osoby nielubiące lub niepotrafiące „wiązać buty” przychodzą na lekcje w obuwiu pozbawionym tego uciążliwego sznurka. Co wtedy? Balerinom, „czeszkom” czy mokasynom mówimy STANOWCZE NIE !!! O czym jeszcze należy pamiętać wybierając obuwie na wychowanie fizyczne? Myslę, że warto zapoznać się przed zakupem z przeznaczeniem danego modelu. Niektóre buty są tylko do chodzenia lub do biegania. Kopanie w nich piłki może je uszkodzić i pozbawić prawa do reklamacji wyrobu. Warto mieć w domu kilka par obuwia sportowego i używać je do odpowiednich dyscyplin. Wtedy będą wam dłużej służyły a ćwiczenie w nich czy granie będzie bardziej komfortowe i bezpieczne. A o to na lekcjach wychowania fizycznego chodzi.

Wszystkie te powyższe wskazówki są bardzo istotne i stanowią dla was jedynie przypomnienie. Celem dzisiejszego wpisu jest to, żeby zwrócić waszą uwagę na fakt, że mamy już jesień. Po mglistych porankach, które opisywałem przedwczoraj, na chodnikach jest sporo wilgoci. Mokre buty łatwo łapią kurz i piasek i to wszystko później wnosicie do szkoły. Szkołę i sale gimnastyczne mamy bardzo czyste. Duża sala gimnastyczna jest dodatkowo myta podczas długiej przerwy każdego dnia. Przestrzegam przed ćwiczeniem w obuwiu, w którym przyszliście do szkoły. O ile w słoneczną pogodę możecie liczyć na to, że się uda, to w słotę jest to już niemożliwe. Wzmożone kontrole stanu obuwia rozpoczynamy od przyszłego tygodnia. Ja jako przewodniczący Komisji ds. zachowania uczniów w szkole będę w tej kwestii nadgorliwy. Spodziewajcie się mnie także na innych lekcjach. Musimy szanować pracę personelu sprzątającego oraz siebie nawzajem. Do zobaczenia!!! :)

PS  W zakładce „Do słuchania” znajdziecie wyznanie artysty, który w młodości pewnie ćwiczył w brudnych butach. Posłuchajcie co wam grozi za taki występek !!!

 

Piotr Nizioł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge