Projekt edukacyjno – biegowy czyli Szkolny Klub Biegowy

Od pierwszej, pilotażowej edycji programu „WF z Klasą”, dużo piszę na blogu o różnych, masowych imprezach biegowych i o startach w nich naszych nauczycieli, uczniów i absolwentów. Nie znaczy to, że wcześniej nikt w naszej szkole tego nie robił. Nie było tylko miejsca, w którym można było o tym informować i osoby, która by to opisywała. Inicjatorem tej formy aktywności fizycznej jest w naszej szkole p. Robert Podlecki, który jako czynny sędzia piłkarski musi dbać o swoją kondycję fizyczną z wytrzymałością na czele.

Poldek sędzia1

1448206740251

Angażując do przygody z gwizdkiem coraz to nowych adeptów, amatorów biegania na dłuższych dystansach stale w szkole przybywało, aż uzbierała się całkiem pokaźna grupa. Nową jakość do naszej szkolnej biegającej braci wniósł p. Marcin Jonik, który regularnie biega maratony i od niedawna jest u nas nauczycielem języka angielskiego.

 

Jonik

Kiedy tylko nadarza się okazja zamieniam z p. Marcinem kilka słów o kolejnych zaliczonych przez niego imprezach i planach na kolejne. Podczas naszych rozmów pojawił się pomysł, aby wykorzystać pasję naszych biegających nauczycieli i uczniów do promocji szkoły w środowisku poprzez wspólny udział w imprezach biegowych. Tak powstał projekt edukacyjno – biegowy, którego autorem jest p. Marcin Jonik. Kilka dni temu otrzymałem od niego maila opisującego to przedsięwzięcie. Postaram się w skrócie przybliżyć wam ten pomysł. Najprościej będzie jak zacytuję p. Marcina:

„Tak jak rozmawialiśmy, chciałbym stworzyć w naszej szkole „szkolny klub biegowy”. Nie zrobię tego bez pomocy nauczycieli wychowania fizycznego… Co mam na myśli poprzez „pomoc”? Dwie rzeczy konkretnie: podpowiadanie mi kandydatów do takiego klubu oraz udostępnianie uczniom koszulek (w barwach szkolnych) do wykorzystania na imprezach biegowych. Szczególnie chodzi mi o to pierwsze, bo przecież nikt inny jak tylko nauczyciele wychowania fizycznego wiedzą najlepiej, którzy uczniowie potencjalnie stanowiliby dobrych kandydatów do mojego projektu. O co chodzi konkretnie w tym projekcie? Chciałbym aby nasi (wybrani) uczniowie w ramach takiego „szkolnego klubu biegowego” reprezentowali szkołę (odpowiednio ubrani) w różnych imprezach biegowych, a szczególnie tych organizowanych z myślą o upamiętnieniu ważnych narodowych wydarzeń. Mam tu na myśli (najczęściej stosunkowo krótkie) biegi pamięci, odbywające się corocznie w wielu różnych miastach Polski, które mają poważne narodowo – historyczne przesłanie.” 

Pan Marcin podaje w dalszej kolejności przykłady takich biegów. Poniżej zamieszczam listę:

luty (ostatnia niedziela miesiąca) – Biegi Pamięci Żołnierzy Wyklętych (oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego),

maj (03.05) – Biegi Konstytucji 3-go Maja (upamiętnienie rocznicy uchwalenia „Konstytucji 3 Maja”),

lipiec (ostatnia sobota miesiąca) – Biegi Powstania Warszawskiego (upamiętnienie rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego),

listopad (11.11) – Biegi Niepodległości (upamiętnienie rocznicy odzyskania niepodległości).

Istnieją także liczne, lokalne imprezy biegowo – edukacyjne:

czerwiec (pierwsza sobota miesiąca) – Biegi Solidarności (upamiętnienie rocznicy strajków „Lubelskiego lipca 1980″ i powstania NSZZ „Solidarność”),

październik – Biegi Papieskie (upamiętnienie wyboru Karola Wojtyły na Papieża oraz przybliżenie miejsc związanych z Papieżem Janem Pawłem II).

Na Lubelszczyźnie mamy wiele imprez edukacyjno – biegowych organizowanych dla uczczenia konkretnych wydarzeń historycznych:

luty – Bieg „Grzmią pod Stoczkiem armaty” (uczczenie rocznicy zwycięskiej bitwy pod Stoczkiem Łukowskim),

październik – Bieg Sobiborski (uczczenie pamięci pomordowanych w hitlerowskim obozie zagłady w Sobiborze).

Pan Marcin pisze dalej: „To tylko niektóre przykładowe biegi pamięci. Jest tego dużo więcej. Nie należy również zapominać o biegach charytatywnych. Społeczność biegaczy rozumie potrzebę pomagania innym i chętnie to robimy. Przykładowo w czerwcu odbywa się corocznie (w Lubartowie) bieg charytatywny „Dobro i Pokój”, którego celem jest zawsze pomoc ciężko chorym dzieciom.”

Pan Marcin spodziewa się pewnych problemów w realizacji tego projektu, które mogą być związane z faktem, że imprezy te odbywają się zawsze w dni wolne od szkoły (najczęściej w niedziele) lub w dni świąt państwowych (wolnych od zajęć). Takie imprezy to nie to samo co  co międzyszkolne rozgrywki w ramach Licealiady, które odbywają się w dni robocze. Warto jednak spróbować znaleźć chętnych. Pomysłodawca projektu obiecuje, że zajmie się całą resztą. Planuje utworzyć swoją grupę na portalu społecznościowym, proponuje wspólne treningi i porady dotyczące np. diety biegacza czy odnowy biologicznej. Oferuje także pomoc przy zgłaszaniu się do imprez biegowych, zrobieniu niezbędnych badań lekarskich, zbieraniu oświadczeń o stanie zdrowia czy pozwoleń od rodziców na udział w biegach. Wszelkie szczegóły są do uzgodnienia pod warunkiem, że znajdą się chętni do uczestnictwa w „Szkolnym Klubie Biegowym”. Biorąc pod uwagę wspomniane rzeczy pierwszym realnym terminem wspólnego biegu w ramach „SKB” wydaje się być 04.06 (sobota). Odbędzie się w tym dniu Bieg Solidarności. Wszystkich zainteresowanych projektem p. Marcina Jonika zachęcam do spotkania się osobistego i porozmawiania. Ja mam kilku potencjalnych klubowiczów, których polecę p. Marcinowi. Mam nadzieję, że nasi etatowi uczestnicy „Dych do Maratonu” też włączą się do wspólnego projektu. Pamiętajcie, W GRUPIE RAŹNIEJ !!!

Piotr Nizioł

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge