E-learning

Wewnątrzszkolne doskonalenie nauczycieli, obok szkoleń zewnętrznych i konferencji metodycznych, to bardzo istotny element pogłębiania wiedzy merytorycznej oraz poszerzania kompetencji przez nauczycieli. W naszej szkole ta forma doskonalenia ma długie i bogate tradycje. W poprzednich edycjach programu „WF z Klasą” kilka razy zamieszczałem relacje z lekcji koleżeńskich, otwartych czy szkoleń. Niemalże równo rok temu (2 VI 2015 roku) p. Robert Podlecki zastosował nowatorską formę szkolenia, odpowiadającą współczesnym czasom  czyli e – learning. Przypomnę, że tamto szkolenie dotyczyło futsalu. Jego atutem było to, że każdy z nas mógł w domowym zaciszu zapoznać się z otrzymanymi materiałami, a także poćwiczyć znajomość i interpretację przepisów gry w tę halową odmianę piłki nożnej.

Podobną formę szkolenia postanowiła przeprowadzić w tym roku p. Dorota Szczerba. Przygotowane przez nią szkolenie, jak zapewne się domyślacie, dotyczyło pływania. Konkretnie była to metodyka nauczania stylu grzbietowego i dowolnego (kraula). Materiały, które otrzymał każdy z nauczycieli wychowania fizycznego, zawierały szczegółowy opis danej techniki pływackiej z bardzo ciekawą animacją. Jeżeli zastosowane określenia mogły być dla kogoś niezrozumiałe, to dołączona wizualizacja rozwiewała wszelkie wątpliwości. Oprócz opisu techniki, p. Dorota przygotowała także szczegółową metodykę nauczania obydwu stylów pływackich z zastosowaniem zasady stopniowania trudności. W otrzymanej prezentacji były także pokazane i opisane ćwiczenia doskonalące oraz najczęstsze błędy popełniane przez uczniów. Ograniczenia niniejszego bloga w możliwości zamieszczania załączników o rozmiarze powyżej 1 MB nie pozwalają mi na podzielenie się z wami opracowanymi przez p. Dorotę materiałami szkoleniowymi. Pogadam jutro z naszymi informatykami i myślę, że znajdę sposób abyście jednak mogli to obejrzeć.

W bieżącym roku szkolnym miałem okazję prowadzić, wspólnie z p. Dorotą, zajęcia na basenie z klasą I BL. Z satysfakcją mogę zapewnić, że opisana w materiałach szkoleniowych metodyka nauczania zdała egzamin. Na rozpoczęcie naszych zajęć w październiku ubiegłego roku w klasie była grupa kilku osób, które w ogóle nie pływały. Po półrocznym kursie ich umiejętności są już na takim poziomie, że opiekunka naszej szkolnej drużyny pływackiej upatruje w nich kandydatów do startu w przyszłorocznej Licealiadzie. Osobiście wierzę, że z ich udziałem uda się poprawić tegoroczne osiągnięcia.

Piotr Nizioł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge