Lekcja otwarta z pływania

O wewnątrzszkolnym doskonaleniu nauczycieli pisałem już kilka razy we wszystkich dotychczasowych edycjach programu „WF z Klasą”. Tego typu forma doskonalenia ma w naszej szkole bogatą i wieloletnią tradycją. W dniu dzisiejszym odbyła się kolejna lekcja otwarta. Tym razem mieliśmy okazję uczestniczyć w lekcji pływania przygotowanej przez p. Dorotę Szczerbę. Tematem lekcji w klasie I BL było „Doskonalenie koordynacji RR (ramion) i NN (nóg) z oddychaniem w kraulu na piersiach i grzbiecie”. Po krótkiej rozgrzewce przed wejściem do wody, uczestnicząca w zajęciach młodzież została podzielona z uwagi na poziom zaawansowania na dwie grupy ćwiczebne. Bardziej zaawansowani wykonywali ćwiczenia nieco inne od początkujących i przede wszystkim bez przyboru.

2

5

11

Początkujący po „rozgrzewkowym” przepłynięciu długości basenu z pracą nóg na grzbiecie, otrzymali pływaki i pierwszą część lekcji kontynuowali z przyborem.

1

3

6

Były w tej części zarówno ćwiczenia doskonalące pracę nóg jak i ramion. W dalszej części zajęć odbywały się już ćwiczenia bez przyboru. Ciekawe były zwłaszcza te fragmenty lekcji, w których ćwiczący po kilku cyklach pracy ramion i nóg na plecach przechodzili od razu do ćwiczenia kraula na piersiach. Przyznać trzeba, że obecność większej liczby nauczycieli w osobach p. Beaty Klępki, Ewy Jóźwiak, Piotra Chodunia, Alberta Czerniaka, mojej oraz Zastępcy Dyrektora p. Artura Korgula, mobilizująco wpłynęła na ćwiczących.

9 10

Wszystkie ćwiczenia wykonywane były przez nich z dużą starannością i nie było momentów rozluźnienia czy zwykłego „obijania się’. Na koniec zajęć odbyły się jeszcze ćwiczenia oddechowe przy brzegu basenu oraz zaliczenia na ocenę ćwiczonych elementów pływackich.

13

ocena1

ocena

Po lekcji, gdy młodzież z klasy I BL suszyła się i przygotowywała do powrotu do szkoły nastąpiło krótkie podsumowanie zajęć w gronie obserwatorów.

omówienie

Wszyscy zwracali szczególną uwagę na perfekcyjny pokaz prowadzącej zajęcia, indywidualne korygowanie błędów oraz dobór różnorodnych i ciekawych ćwiczeń zarówno z przyborem jak i bez.

7 8 12

Trudno się jednak temu dziwić. Pani Dorota, to była zawodniczka Lublinianki a obecnie instruktor pływania w szkółce „Wodna Akademia Pauliny Barzyckiej”, a także realizuje projekt „Umiem pływać” w innych szkółkach i klubach.

Piotr Nizioł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge