Warsztaty z ratownictwa wodnego

Na zakończenie naszych tegorocznych lekcji pływania w AQUA LUBLIN zaplanowany mieliśmy następujący temat: „Bezpieczny wypoczynek nad wodą”. Wobec zbliżających się wielkimi krokami wakacji jest to temat jak najbardziej na czasie. Korzystając ze swoich kontaktów ze środowiskiem pływackim, p. Dorota Szczerba zorganizowała dla usportowionych klas mundurowych: I BL i II BL, warsztaty z udziałem ratowników WOPR. Na naszych cotygodniowych zajęciach gościliśmy Prezesa WOPR Lublin,p. Roberta Wawrucha oraz dwóch ratowników: p. Krzysztofa i p. Krzesimira.

1

Dzisiejsze zajęcia rozpoczęliśmy od udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach utraty przytomności, zatrzymania oddechu i akcji serca. Dla naszych uczniów było to w zasadzie powtórzenie wiadomości oraz umiejętności z edukacji dla bezpieczeństwa. Takie rzeczy ćwiczy się u nas z p. Markiem Garbaczem. Mamy także takiego samego fantoma. Ćwiczeń jednak nigdy za wiele. Sytuacje ekstremalne zdarzają się zazwyczaj w najmniej oczekiwanych okolicznościach i na niesienie pomocy trzeba być zawsze gotowym. Poniżej zamieszczam kilka zdjęć z krótkimi opisami służącymi przypomnieniu sobie najważniejszych zasad.

2

Do osoby ratowanej podchodzimy zawsze z jej lewej strony

3

Najpierw trzeba sprawdzić funkcje życiowe (oddech i puls) poszkodowanego

5

Jeżeli jest to konieczne, to przystępujemy do RKO czyli resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Pamiętać należy, że w tym celu uciskamy klatkę piersiową 30 razy i wykonujemy 2 wydechy do jamy ustnej poszkodowanego. Przy uciskaniu klp wydajemy konkretnej osobie polecenie wezwania pogotowia ratunkowego. Numer powinniście znać, ale przypomnę: 999 lub tel. alarmowy 112

4

Błędem przy uciskaniu klp są ugięte ramiona . Tak jak na zdjęciu powyżej nie robimy !!!

7 8 9

Na trzech zdjęciach powyżej macie etapami pokazane układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej bocznej. Pamiętajcie, że kładziemy poszkodowanego na lewym boku.

10 11

Później do ćwiczeń praktycznych przystępowały chętne osoby. N ie wiem dlaczego były nimi jedynie dziewczęta z II BL.

Po części zajęć związanych z udzielaniem pierwszej pomocy w nagłych wypadkach przystąpiliśmy do tego co nas najbardziej interesowało. Panowie Krzysztof i Krzesimir najpierw słownie, później w formie pokazu zaprezentowali zasady wykonywania skoków ratowniczych do wody, podpływania do tonącego i holowanie go do brzegu. Jeżeli chodzi o skoki, to wyróżniamy trzy ich rodzaje: wykroczny (rozkroczny), bieżny (w biegu) i na klatkę piersiową. Ważne jest, aby przy wykonywaniu skoku do wody głowa znajdowała się cały czas nad jej powierzchnią. Chodzi o to aby nawet na moment nie stracić orientacji, gdzie znajduje się osoba tonąca.

1213

Następnie należy ostrożnie do niej podpłynąć. Pływanie ratownicze wygląda nieco inaczej niż style sportowe. Tutaj także płynie się z głową nad powierzchnią wody.

14 16

Do tonącego należy podpłynąć z tyłu. To po to, aby nie mógł on swoimi chaotycznymi ruchami ograniczyć możliwości ratowniczych i nie zagroził bezpieczeństwu ratownika.

17

Istnieją trzy sposoby holowania tonących. Pierwszy sposób nazywa się żeglarski. Stosuje się go w stosunku do „agresywnych tonących”, które ratownika traktują jak „ostatnią deskę lub nawet brzytwę”. Takiego „gościa” należy obezwładnić. Łokieć ręki obezwładniającej tonącego powinien znajdować się na jego kręgosłupie, dłoń wyraźnie na poziomie pachy powinna trzymać ramię (a nawet bark) poszkodowanego, nogi pracują nożycowo, górna ruchem do tyłu, dolna wchodzi pod tonącego. Ręka wolna pracuje ruchem żabkowym, stale kontrolujemy stan poszkodowanego i kierunek płynięcia. Jest to sposób bardzo męczący i gdy uda nam się poszkodowanego uspokoić, przechodzimy do innego sposobu holowania.

18

19

Innym sposobem jest holowanie oburącz pod pachy. Tonący nieprzytomny lub spokojny nie wykonuje żadnych ruchów. Ratownik płynie na plecach trzymając  wyprostowanymi ramionami osobę ratowaną pod pachy. Nogami wykonuje ruchy żabkowe.

20

Trzecim sposobem jest holowanie „pod żuchwę” jednorącz lub oburącz. Te sposoby są zalecane dla „spokojnych” tonących. Przy holowaniu oburącz ratujący jest pod ratowanym, trzyma go oburącz pod żuchwę a nogami wykonuje ruchy żabkowe. Przy holowaniu jednorącz ratownik wykonuje ruchy nożycowe nogami.

21 22

Przy wszystkich sposobach holowania pamiętać należy o tym, aby zawsze kontrolować głowę ratowanej osoby . Musi ona zawsze być nad powierzchnią wody. Ważne jest także kontrolowanie kierunku holowania i po dopłynięciu do brzegu wezwanie pogotowia ratunkowego. Po instruktażu naszych prelegentów nasi uczniowie przystąpili do ćwiczeń praktycznych. Tym razem byli to uczniowie klasy I BL, gdyż to na ich zajęciach odbywały się dzisiejsze warsztaty.

25

Aleks prezentuje skok techniką bieżną ale…

26

… „stracił głowę”

27

Holowanie Wojtka poszło mu już zdecydowanie lepiej

28

Michał podgląda prawidłową pracę nóg

24

Edytka spieszy na ratunek niczym bohaterka „Słonecznego patrolu” :D

30

Przy skoku poszło coś nie tak ? Teraz Edytka jest ratowana przez Angelikę

29

Jeszcze kilka wskazówek p. Roberta

32

i można wracać do szkoły.

Na zakończenie, obecni w warsztatach nauczyciele mieli okazję porozmawiać z p. Robertem Wawruchem. Z rozmowy dowiedzieliśmy się, że właśnie odbywa się nabór na I etap szkolenia ratowniczego. Trzeba mieć tylko skończone 18 lat i 570 PLN w kieszeni. Informacji szukajcie na stronie

www.woprlublin.pl

31

Zanim uczestnicy zajęć się wysuszyli my pogadaliśmy jeszcze z p. Prezesem WOPR i dowiedzieliśmy się o szkoleniach i Mistrzostwach Polski.

Na koniec chciałbym poinformować, że w najbliższy weekend w AQUA Lublin rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Wodnym. W tej bardzo widowiskowej dyscyplinie sportowej Lublin jest prawdziwą potęgą światową, jeszcze większą niż w piłce ręcznej kobiet. Nasz MKS Selgros (w przeszłości Montex, Pol – Skone, Bystrzyca, Safo Icom, SPR Asseco i SPR) zdobył jedynie 19 tytułów Mistrzyń Polski :) . Lubelscy ratownicy natomiast aż 25 razy zdobywali taki sam tytuł. Ponadto mamy w Lublinie Mistrzów Świata. Wojciech Blechar w Mistrzostwach Świata zwyciężał dwa razy (1983 i 1987), Krzysztof Wabicz raz (1987). Trzecim medalistą MŚ jest Jarosław Mazurek, który w 2008 roku zdobył medal brązowy. Obecnie najlepszym polskim ratownikiem wodnym jest  Adam Dubiel, który w zbliżających się zawodach będzie bronił tytułu mistrzowskiego. Warto wybrać się w weekend do AQUA Lublin i podziwiać naszych ratowników w akcji. Wstęp na zawody będzie prawdopodobnie bezpłatny. Ale nawet gdyby przyszło zapłacić kilka zyli, to uważam, że warto.

Piotr Nizioł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge