„Bezpieczny Lublin, bezpieczna Lubelszczyzna”

Zbliżające się wakacje są odpowiednim momentem, aby przypomnieć naszym podopiecznym o czyhających podczas nich zagrożeniach. Wczoraj usportowione klasy mundurowe miały okazję przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy oraz poznać tajniki udzielania pomocy osobom tonącym. Relacjonowałem te zajęcia dość szczegółowo w poprzednim wpisie. Na temat tych zagrożeń prowadzimy także pogadanki na lekcjach wychowawczych. Dzisiaj natomiast usportowione klasy mundurowe i te, które miały lekcje wychowania fizycznego w godzinach 10,00 – 14,00 uczestniczyły w festynie służb mundurowych pod nazwą „Bezpieczny Lublin, bezpieczna Lubelszczyzna”, który odbywał się na błoniach Zamku Lubelskiego.

1

W drodze na festyn. Dobrze, że mamy blisko :)

Po oficjalnym otwarciu festynu, w którym uczestniczyło wielu ważnych gości w mundurach, można było zwiedzać szereg stoisk przygotowanych przez różne służby mundurowe oraz instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Zanim jednak udaliśmy się na zwiedzanie obejrzeliśmy dynamiczny pokaz samoobrony przygotowany przez młodzież z XIV Liceum Ogólnokształcącego, w którym działają klasy wojskowe.

2

Podobno któryś z oficjeli jest wiceministrem MSWiA a inny, to na bank nasz absolwent :D

3

Ciekawostką jest fakt, że wicedyrektorem tej szkoły jest p. Kamil Dąbrowski, mój wychowanek, który ukończył naszą szkołę w roku w 2002 roku.

z Kamilem

Opłaca się skończyć dobrą szkołę :D

Wśród wystawiających się służb mundurowych były:

policja

Policja,

itd i antyterroryści

Inspekcja Transportu Drogowego oraz grupa antyterrorystów z Policji

straż graniczna

Straż Graniczna,

straż pożarna

Straż Pożarna z ratownictwem wysokościowym i drogowym,

straż miejska

Straż Miejska i

służba celna

Służba Celna, która najbardziej interesowała p. Jarka :D :D :D

Oprócz służb mundurowych można było odwiedzić stoiska przygotowane przez Ośrodek Szkoleniowy Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego i Państwową Inspekcję Sanitarną.

Wojewódzkie pogotowie ratunkowe

inspekcja sanitarna

W trakcie festynu odbył się bardzo widowiskowy pokaz akcji ratowniczej prowadzonej wspólnie przez Ratownictwo Medyczne i Ratownictwo Drogowe Straży Pożarnej. Obydwie formacje prowadziły skoordynowane działania przy zaimprowizowanym wypadku drogowym. Podczas gdy ratownicy medyczni udzielali pomocy potrąconemu pieszemu i poszkodowanemu kierowcy zakleszczonemu w samochodzie osobowym, strażacy przy pomocy specjalistycznego sprzętu rozcinali karoserię i uwalniali rannego.

4

Jako pierwsi dotarli ratownicy medyczni i rozpoczęli akcję ratunkową wewnątrz pojazdu

ranny pieszy

zajęli się także rannym pieszym

5

Po chwili dotarli strażacy, którzy zabezpieczyli miejsce wypadku i przystąpili do akcji

7

W ruch poszły nożyce pneumatyczne i…

9

za chwilę nie było już drzwi.

10

Po drzwiach przyszedł czas na dach

11

Po kilku minutach z poczciwego Reanault Clio strażacy zrobili kabriolet i …

12

uwolnili rannego kierowcę przekazując go ratownikom medycznym

8

Akcji ratunkowej z zaciekawieniem przyglądali się nasi uczniowie.

Powyższa akcja zainspirowała mnie do podjęcia osobliwej współpracy ze strażakami. Jeżeli jutro, w dniu meczu z Niemcami podczas EURO, na szkolnym parkingu zobaczę samochody bez flag, to zadzwonię na 998 i ich zawołam :D :D :D

Oprócz stoisk związanych z instytucjami gwarantującymi nam bezpieczeństwo wystawiały się także firmy, które były sponsorami dzisiejszego festynu. Dużo było także atrakcji, zwłaszcza dla najmłodszych odwiedzających. Nasza młodzież szybciutko rozpierzchła się po terenie festynu a p. Ewa i p. Piotr czujnie obserwowali swoje grupy.

14

Gdzie oni są ?

A naszej młodzieży najbardziej przypadło do gustu stoisko OSM z Opola Lubelskiego, które serwowało pyszne napoje mleczne w tubkach :P

13

Gdyby byli troszkę młodsi i mniejsi, to mogliby korzystać z szeregu atrakcji przewidzianych dla najmłodszych grup odwiedzających dzisiejszy festyn.

byk kule symulator quady

Nie mogąc się pobawić, ale za to najedzeni wróciliśmy do szkoły.

Piotr Nizioł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge