„Gdy ja dołożę, wtedy nie daj Boże”

Cytatem z utworu „King Bruce Lee karate mistrz” z repertuaru Franka Kimono oznajmiam kontynuowanie dokumentacji kursu podstawowych technik samoobrony rozpoczętego w ubiegłym tygodniu, który realizuje klasa I BL. Drugie zajęcia z p. kapitan Marią Adamowicz z Placówki Straży Granicznej w Lublinie odbyły się późnym popołudniem w miniony piątek w naszej sali gimnastycznej. Miałem okazję przyglądać się tym zajęciom osobiście i dokładnie poznałem czym jest wspomniany w ubiegłym tygodniu AEROBOX, który jest częścią zagadnień przewidzianych w zakresie kursu. Najprościej rzecz ujmując jest to połączenie aerobiku i technik bokserskich w postaci ciosów, bloków i uników. Zajęcia te odbywają się oczywiście przy muzyce. Mam nadzieję, że poniższe zdjęcia pozwolą na zrozumienie tej formy rekreacji ruchowej.

aerobox aerobox2 aerobox3 aerobox4 aerobox5

Po takiej rozgrzewce nasi kursanci przystąpili do utrwalania opanowanych na poprzednich zajęciach padów i przewrotów. Każde ćwiczenie poprzedzał oczywiście pokaz.

przewrót przez bark

Następnie do ćwiczeń przystępowali uczestnicy zajęć. Robili to oczywiście pod bacznym okiem p. kapitan.

przewrót przez bark 2

Po tej części utrwalającej przyszedł czas na naukę i doskonalenie wyprowadzania ciosów. Zanim w ruch poszły pięści, łokcie i nogi nasi kursanci połączyli się w pary.

pary

W celu zapewnienia bezpieczeństwa ćwiczenia te odbywały się z wykorzystaniem tarcz. Wszystko oczywiście poprzedzał odpowiedni instruktaż i stosowny pokaz.

pokaz

Później przyszedł czas na ćwiczenia. Najpierw jedna osoba ćwiczyła ciosy, druga przyjmowała je na tarczę, a później następowała zmiana.

prawy prosty prawy prosty2prawy prosty3 prawy prosty4

Te wyjątkowo męczące i monotonne ćwiczenia wymagały częstych przerw na odpoczynek. Pani instruktor dbała o to, żeby były one efektywne i urozmaicone :)

nagroda2 nagroda

Po ciosach prostych przyszedł czas na sierpowe. Wymagały one zmiany w trzymaniu tarcz, które musiały być skierowane nieco do boku.

sierpowe sierpowe2

Kiedy ręce odmawiały już posłuszeństwa i nie zawsze trafiały gdzie trzeba :) przyszedł czas na kopnięcia. Najpierw ćwiczono technikę potocznie nazywaną  ”z kolanka”. 

pokaz z kolanka z kolanka2

Po wyjątkowo dokładnym pokazie  do ćwiczeń przystąpili uczestnicy zajęć.

ćwiczenie z kolanka ćwiczenie z kolanka2

Gdy ciosy „z kolanka” wychodziły już tak jak trzeba przyszła pora na kolejny stopień wtajemniczenia czyli kopnięcia „z buta” ewentualnie „z laczka” :D Żeby było wiadomo jak kopać i w które miejsce niezbędny był oczywiście pokaz w wykonaniu p. instruktor.

kopiemy z podbicia prostego staramy się trafić tu róbcie to tak

Po takim pokazie wszyscy raźno ruszyli do ćwiczeń.

low kick low kick2 low kick 3

Wychowawca klasy I BL, p. Piotr Choduń ze stoickim spokojem obserwował poczynania swoich podopiecznych, gdyż jeszcze nie nadeszła chwila na jego przyłączenie się do kursu. Jak będą ćwiczone uderzenia „z bani”, to zademonstruje jak się to robi po mistrzowsku :D :D :D

Jak widzicie zajęcia są bardzo urozmaicone i intensywne. Kolejne już jutro. Pewnie będzie równie ciekawie.

Piotr Nizioł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge