Śladami legend lubelskiego sportu

W dniu dzisiejszym nasza szkoła zapełniła się uczniami ostatnich klas gimnazjów i szkół podstawowych. Wszystko to oczywiście w ramach Dnia Otwartych Drzwi. Na ten szczególny dzień nasza młodzież pod opieką swoich nauczycieli przygotowała szereg atrakcji, które prezentowała kandydatom na przyszłych uczniów. Były pokazy artystyczne, sportowe oraz szereg innych przedsięwzięć. Nie wszyscy jednak uczestniczyli w tych działaniach. Ci dla, których zabrakło zajęcia przy organizacji Dnia Otwartych Drzwi skorzystali z okazji i pod opieką innych nauczycieli mogli udać się na przeróżne wycieczki przedmiotowe. Mnie przypadła w udziale opieka nad pozostałością klasy I EL, gdyż duża jej część uczestniczyła w pokazach artystycznych oraz w oprowadzaniu po szkole naszych dzisiejszych gości. Zaplanowałem dla nich wycieczkę „Śladami legend lubelskiego sportu”. Na miejsce zbiórki przybyła bardzo skromna, trzyosobowa grupka z tej klasy: Klaudia Biskup, Patrycja Pawłowska i Karol Jakubczyk. Pomimo tak nielicznej reprezentacji postanowiliśmy udać się na wspólną wycieczkę, aby nie wyjść na niepoważnych, bo wcześniej telefonicznie pytałem o możliwość zwiedzania lubelskich obiektów sportowych i zarezerwowałem wizytę w Centrum Historii Sportu w Lublinie. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Stadionu Lekkoatletycznego przy al. Piłsudskiego. Obiekt ten został przebudowany i ponownie oddany do użytku w roku 2017. W ubiegłym roku odbyły się na nim 94 Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce z udziałem ponad 400 wybitnych sportowców. Korzystając z obecności na tym obiekcie zapoznałem naszych uczniów z najbardziej znanymi postaciami lubelskiej lekkoatletyki z Leszkiem Duneckim jego małżonką Małgorzatą czy Ewą Pisiewicz, którzy szlifowali tutaj swoją formę przed igrzyskami olimpijskimi, mistrzostwami Europy czy Polski. Wspomniałem także o współczesnych gwiazdach tej dyscypliny sportu związanych z naszym regionem, o Pawle Fajdku, Sofii Ennaoui czy Malwinie Kopron. Nasza trójka wycieczkowiczów miała także możliwość zapoznania się z nawierzchnią bieżni i wystartowała do dalszego zwiedzania.

0

Kolejnym obiektem, który odwiedziliśmy była sala sportowa Startu Lublin, w której przed laty trenowali i grali wybitni lubelscy koszykarze. Wychowankiem tego klubu był Ireneusz Mulak olimpijczyk z Moskwy (1980). Innym lubelskim koszykarzem olimpijczykiem był wychowanek Lublinianki Andrzej Kasprzak. W sali, do której z racji prowadzonego remontu zaglądaliśmy jedynie przez okno, grał także legendarny Kent Washington, pierwszy czarnoskóry koszykarz na polskich parkietach. Na mecze z jego udziałem przychodziły tłumy kibiców.

4

Tuż obok obiektów Startu Lublin znajduje się Stadion Miejski, który „pamięta” największe sukcesy piłkarzy Motoru Lublin, który kiedyś grał w ekstraklasie oraz niezapomniane wyścigi żużlowców. Przy okazji wizyty na tym stadionie nie mogłem pominąć nazwisk takich lubelskich piłkarzy jak: Władysław Żmuda, Jacek Bąk czy Arkadiusz Onyszko. Dwaj pierwsi występowali w Motorze, trzeci natomiast był zawodnikiem Lublinianki. Jeżeli chodzi o żużlowców, to na torze przy Al. Zygmuntowskich ścigał się niezapomniany Marek Kępa oraz legenda światowego speedwaya Hans Nielsen, który w latach 1991 – 1994 był zawodnikiem Motoru Lublin. To właśnie od niego rozpoczął się napływ obcokrajowców do polskiej ligi i trwa on nieprzerwanie do dziś kiedy nasza PGE Ekstraliga jest najsilniejsza na świecie. Już w najbliższą sobotę rusza kolejny jej sezon z udziałem naszych lubelskich żużlowców ze Speed Car Motoru, którzy po 24 latach przerwy wracają do elity. Przy okazji odwiedzin tego stadionu spotkaliśmy legendę lubelskiego radia i telewizji redaktora Witolda Miszczaka, z którym odbyliśmy rozmowę na temat lubelskiego siatkarza nr 1 Tomasza Wójtowicza, który z pewnością wielokrotnie odwiedzał te same co my dzisiaj obiekty. Grać może w nich nie grał, bo był zawodnikiem Avii Świdnik.

3

Po drugiej stronie Al. Zygmuntowskich znajduje się największy lubelski kompleks sportowy pod dachem czyli Hala MOSiR im. Zdzisława Niedzieli połączona z AQUA LUBLIN. 

1

Przy wejściu do hali natknęliśmy się na podążające na codzienny trening koszykarki Pszczółki AZS UMCS Lublin. Już w środku mogliśmy podejrzeć trening tenisistów stołowych, moich kolegów z Lubelskiej Ligi Tenisa Stołowego Amatorów. Odwiedzając główną halę tego kompleksu wspomniałem naszym uczniom o sukcesach lubelskich piłkarek ręcznych, które mają na koncie 20 tytułów Mistrzyń Polski, 11 zdobytych Pucharów Polski oraz Puchar EHF. Wypada w tym miejscu wspomnieć o paru nazwiskach związanych z klubem. Ograniczę się do tych, które rodzinnie związane są z Lublinem. Nie może w tym gronie zabraknąć Iwony Nabożnej, Izabeli Puchacz, Kingi Achruk córki Małgorzaty Byzdry czy Moniki Marzec. Obecnie domową salą MKS Perła Lublin jest Hala Globus, ale za czasów MKS, Montexu czy Bystrzycy Lublin była nią stara, dobra hala MOSiR.

2

Z Al. Zygmuntowskich udaliśmy się w ostatni etap naszej dzisiejszej wycieczki, którym była Arena Lublin. Pokazałem naszej młodzieży boiska boczne ze sztuczną nawierzchnią, na których trenują i grają drużyny młodzieżowe a także rugbiści KS Budowlani Lublin. Przy tej okazji wspomniałem wycieczkowiczom o naszych nauczycielach, absolwentach i uczniach związanych z tym klubem. Z pewnością w kategoriach legendy lubelskiego rugby można mówić o p. Piotrze Choduniu, który w barwach lubelskiej drużyny rozegrał aż 183 mecze w ekstralidze i 11 razy wystąpił w reprezentacji Polski. Był także uczestnikiem Mistrzostw Świata Juniorów w roku 1988. Takimi legendami mogą w przyszłości stać się nasi aktualni uczniowie Gabriel Brożek (II AL) i Paweł Siedlecki (II FT), którzy już teraz są reprezentantami Polski U 18.

6

Z bocznych boisk przeszliśmy pod właściwy stadion piłkarski i na zakończenie dzisiejszej wycieczki zwiedziliśmy Centrum Historii Lubelskiego Sportu.

7

Tam moi wycieczkowicze przekonali się, że nie bujałem opowiadając o znanych postaciach lubelskiego sportu. W tym niewielkim muzeum zgromadzonych jest wiele pamiątek przekazanych właśnie przez te „Legendy Lubelskiego Sportu”.

Piotr Nizioł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge