W pogoni za Oskarem

Tytuł dzisiejszego wpisu może być nieco mylący. Starsi czytelnicy bloga pamiętają zapewne, że przez kilka ostatnich lat miałem okazję wiele ciepłych słów pisać o naszym absolwencie Oskarze Rudzińskim i jego rozwijającej się karierze rugbisty. Chcę uspokoić wszystkich. Oskar nikomu się nie naraził, nikt go nie ściga a jego kariera nadal się rozwija. Coraz więcej gra w seniorach Budowlanych Lublin a ja jako jego były wychowawca życzę mu dalszych sukcesów. Dzisiejszy tytułowy OSKAR , to obiekt westchnień wielu aktorów, reżyserów, kompozytorów i ludzi związanych z filmem, a także trenera Oskara Rudzińskiego i jego byłego wychowawcy :D :) :P

Oskar

A cóż to może mieć wspólnego z naszą szkołą, p. Piotrem Choduniem i moją skromną osobą? Postaram się to wyjaśnić w dzisiejszym wpisie.

Podczas mojej piątkowej obecności w szkole… (Tak, tak. Pomimo wakacji nauczyciele i inni pracownicy szkoły nadal mają wiele obowiązków, które wypełniają. W poniedziałek była rada, cały tydzień trwa rekrutacja i egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie, wielu nauczycieli przygotowuje zestawy na egzaminy poprawkowe, które notabene też odbędą się podczas wakacji) … zauważyłem osobliwą dekorację naszej sali gimnastycznej.

Unia na sali.jpg 1

Szybko wszystko skojarzyłem i wyszło mi, że nasz nauczyciel p. Piotr Choduń nie poprzestał na zmianie w swoim życiu polegającej na byciu radnym miejskim. Mojemu serdecznemu przyjacielowi marzy się chyba jeszcze większa kariera, której celem jest tytułowy OSKAR :) Początki tej drogi miały miejsce podczas naszych dorocznych inscenizacji w ramach akcji „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”. Do historii naszej szkoły weszły już kultowe kreacje w „Rzepce”, „12 miesiącach”, „Pchle Szachrajce”, „Tylko biedronka nie ma ogonka”, „Mrówce” czy podczas szkolnych uroczystości. Dla przypomnienia zamieszczam kilka zdjęć z tych pamiętnych występów.

Rzepka.jpg 112 miesięcyTylko biedronka nie ma ogonka

Mrówka

Mikołaje z Hawajów

Teraz p. Piotr Choduń wystąpi w poważniejszym przedsięwzięciu, którym będzie pokaz żywego obrazu „Unia lubelska” Jana Matejki. Wszystko to oczywiście w ramach obchodów 450 rocznicy podpisania porozumienia pomiędzy stanami Korony Królestwa Polskiego i Wielkim Księstwem Litewskim. Próby do tego przedsięwzięcia odbywają się właśnie w naszej sali gimnastycznej. Samo przedstawienie będzie miało miejsce 1 lipca o godzinie 16,00 przy Placu Czechowicza w Lublinie. W przedstawieniu tym wystąpią osoby publiczne oraz prywatne zaproszone przez organizatorów. Pan Piotr Choduń wcieli się w postać Wojewody poznańskiego Łukasza III Górki. To ten który w lewej części obrazu trzyma ramię na oparciu krzesła na którym siedzi arcybiskup Hozjusz (ten w czerwonym stroju). Tak to wygląda w oryginale Jana Matejki.

Unia lubelska.png 1 Unia Łukasz III Górka.jpg 1

A tak prezentuje się nasz nauczyciel w roli Wojewody poznańskiego.

Chodek jako Górka.jpg 1

Chodek jako Górka na tle obrazu.jpg 1

Myślę, że będzie musiał zapuścić brodę tak jak ja to kiedyś zrobiłem przygotowując się do roli Starego Ro(c)ku :)

Stary Rock

Ja nie goliłem się wtedy przez dwa tygodnie i mam wątpliwości czy p. Piotrkowi urośnie coś do jutra :D ;) :P

Przeglądając tekst przed publikacją na blogu zauważyłem, że na wszystkich zdjęciach ze szkolnych przedstawień obok bohatera dzisiejszego wpisu jestem także … ja :)   Może to jakiś znak i także dla mnie znajdzie się miejsce podczas jutrzejszego pokazu „Unii lubelskiej” na Placu Czechowicza. Przygotowałem się nawet do roli kasztelana krakowskiego Marcina Zborowskiego, gdyby przewidziany na jutro odtwórca tej postaci nagle zaniemógł. Tylko też miałbym problem z brodą.

Ja jako kasztelan.jpg 1

Niezbadane są wyroki boskie. Jak tak dalej pójdzie, to za jakiś czas obydwaj znajdziemy się na czerwonym dywanie w Dolby Theatre w Hollywood :D

Piotr Nizioł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge