Po kilkunastu dniach siedzenia przy biurku czy też z laptopem na kolanach na pewno bolą Was już plecy. Nie potraficie znaleźć dla siebie odpowiedniej pozycji do siedzenia, ciągle się wiercicie, a Wasze plecy są twarde jak głazy. Z powodu napięcia pleców i bólu nie możecie skupić się na pracy? Ważna w tym momencie jest prawidłowa pozycja siedząca.
Konsekwencje nieprawidłowej postawy podczas siedzenia
- wzmożone napięcie w barkach
- ból i zawroty głowy
- sztywność mięśni i stawów
- ograniczenia ruchomości
- wady postawy – garbienie się, skolioza, odstające łopatki, wystający brzuch, nadmiernie spłycony lub pogłębiony łuk w odcinku lędźwiowym, koślawe kolana
- płytszy oddech
- zaburzenia widzenia
- szumy w uszach
- rozdrażnienie i spadek koncentracji
- mniejsza wydajności pracownika
- rwa kulszowa
- obrzęki nóg
- osłabienie mięśni dna miednicy
- ból w nadgarstkach, uczucie mrowienia, zaburzenia czucia lub zimne dłonie
- zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa
- większa podatnością na urazy i przeziębienia
Korzyści prawidłowej pozycji siedzącej
- równomierne napięcie mięśni po obu stronach ciała i optymalne obciążenie wszystkich struktur w obrębie kręgosłupa – stawów, więzadeł, krążków międzykręgowych oraz wszystkich 34 kręgów.
- pomaga zachować ładną sylwetkę i oddychać pełną piersią gwarantując dostarczenie odpowiedniej ilości tlenu do mózgu .To z kolei ma wpływ na poprawę koncentracji i wydajności pracy (czyli robisz więcej w krótszym czasie i mniej się przy tym męczysz).
- Prawidłowa postawa z otwartą klatką piersiową i lekko uniesioną głową pomaga także lepiej radzić sobie ze stresem! Ma bowiem wpływ na poziom hormonów – większe wydzielanie adrenaliny (hormon odwagi), a mniejsze kortyzolu (hormon stresu).
- Jeśli więc spędzasz dużo czasu w pozycji siedzącej, warto wytworzyć sobie nawyk prawidłowej postawy. W tym celu zeskanuj i skoryguj swoje ciało krok po kroku od stóp do głowy zgodnie z poniższą ściągą.
Higiena pracy przy komputerze – zalecenia:
- Korzystaj z przerw. Nie spędzaj ich przed monitorem, najlepiej jest wstać i poruszać się trochę. Dobrze jest wtedy zamknąć oczy na jakiś czas lub popatrzeć na coś zielonego – ten kolor wpływa kojąco na zmęczone źrenice.
- Spróbuj wprowadzić do swojego reżimu pracy system tzw. mikroprzerw.
- Ustaw optymalną dla danego monitora (i karty graficznej) rozdzielczość. Jeśli chodzi o częstotliwość odświeżania, lepiej nie schodzić poniżej 85Hz.
- Zadbaj o regularne wietrzenie pomieszczenia – o ile nie znajduje się w nim klimatyzacja
- Staraj się utrzymywać wyprostowaną sylwetkę (kąt 90 stopni), ręce wygodnie opieraj o blat biurka.
- Głowę powinno się trzymać prosto, nadmierne odchylenia do przodu lub do tyłu mogą spowodować uciążliwe bóle mięśni.
- Przy pracy z laptopem (zwykle mało wygodnej) zaleca się ustawienia go na biurku, a nie na kolanach. Dodatkowo warto podłączyć osobne peryferia – myszkę i klawiaturę.
- Dbaj o oczy. Postaraj się raz na jakiś czas je zamknąć, by odpoczęły. Dobrym pomysłem jest też odrywanie wzroku od monitora raz na jakiś czas i spoglądanie gdzieś w dal.
- Jeśli twoja praca wymaga od ciebie długotrwałego używania komputera, w czasie wolnym wybierz inne aktywności, nieangażujące wzroku.
Źródło: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-higiena-pracy-przy-komputerze-cz1
W myśl zaleceń proponuję kilka prostych ćwiczeń:
10 ćwiczeń – z krzesłem
https://www.youtube.com/watch?v=DP5Gib9SXo8
10 ćwiczeń – całe ciało
https://www.youtube.com/watch?v=qREgqFYxl-Q
10 ćwiczeń – koordynacja z piłeczką
https://www.youtube.com/watch?v=q8YgZR3GGU4
Opracowała
Ewa Jóźwiak