Wybór należy do Ciebie

W dniu dzisiejszym p. Jarosłw Mucha podejmuje się rozwiązać dylemat, który śmiało można porównać do problemu budzącego od zawsze wiele kontrowersji: co było wcześniej, jajko czy kura ?. Kwestia, którą będzie rozważał nie jest może tak stara jak wspomniana, bo ogranicza się do przełomu wieków XVIII i XIX, na który datuje się początki roweru. W czasach współczesnych taki dylemat pojawia się zazwyczaj o tej porze roku, bo zazwyczaj w maju odbywają się pierwsze komunie święte, na których w moich czasach tradycyjnym prezentem był właśnie rower. Wczoraj minęło równo 45 lat od mojego pierwszego roweru :D ;) :P Właśnie 18 maja 1975 roku zacząłem zastanawiać się nad tym czy do sklepu lepiej pobiec czy pojechać na rowerze (?). Po tym krótkim wstępie zapraszam do rozważań p. Jarosława. Mam nadzieję, że po lekturze i Wy i ja dowiemy się co lepsze. Bieganie czy jazda na rowerze? Piotr Nizioł

„Bieganie a jazda na rowerze, co bardziej poprawia kondycję?”

Miłośnicy biegania pewnie będą zdania, że to bieganie bardziej poprawia kondycję, a osoby, dla których rower jest najlepszym rozwiązaniem stwierdzą, że to ich jednoślad ma większy wpływ na poprawienie kondycji. W rozwiązaniu tego dylematu może pomóc zestawienie korzyści wynikających z uprawiania tych dyscyplin sportowych.

Pobudzane partie mięśni:

mięśnie człowieka

Jazda na rowerze i bieganie pobudza te same partie mięśni lecz w różnym stopniu.

Podczas uprawiania tych sportów, duży wysiłek podejmują mięśnie ud i łydek. Podczas biegania ręce, barki i klatka piersiowa są zmuszone do większego wysiłku, aniżeli w przypadku jazdy na rowerze.

Natomiast rower, w większym stopniu pobudza mięśnie pośladków niż bieganie, dlatego podczas jazdy możemy wyrzeźbić sobie zgrabną sylwetkę.

Korzyści dla zdrowia wynikające z biegania i jazdy na rowerze:

Obydwie dyscypliny wymagają wysiłku fizycznego, pobudzają krążenie oraz układ oddechowy, poprzez to nasz organizm jest lepiej dotleniony. Dzięki temu poprawia się nasz nastrój, cera i sylwetka. Regularne treningi pozwalają zgubić wiele zbędnych kilogramów. Uprawianie tych sportów na zewnątrz, również wzmacnia nasz układ odpornościowy oraz pozwala odreagować stres.

Korzyści z biegania:

bieganie

Bieganie jest sportem, który wymaga większego wysiłku, dlatego bieganie pozwala spalić więcej kalorii niż jazda na rowerze.

Korzyści z jazdy na rowerze:

rowery

Ten sport umożliwia wysmuklenie sylwetki oraz poprawia wyczucie równowagi. Jest zdecydowanie zdrowszy dla stawów, mogą go uprawiać osoby otyłe.

Biegać nie powinny osoby zmagające się z dużą nadwagą, otyłością, chorobą niedokrwienną serca, wadami zastawkowymi, nie leczonym nadciśnieniem i cukrzycą, posiadające powiększony mięsień sercowy, osoby starsze oraz po przebytym zawale.

Jeździć na rowerze nie powinny osoby cierpiące między innymi na poważne choroby układu krążenia, zwyrodnienia stawów czy kręgosłupa oraz kobiety w ciąży.

Nie ma jednoznacznego, naukowego stwierdzenia, informującego nas o tym, który ze sportów ma większy wpływ na zbudowanie lepszej kondycji. Wszystko zależy od intensywności treningów poszczególnych osób. Tutaj największą rolę odgrywa zaangażowanie danej osoby. Prawda jest taka, że jazda na rowerze i bieganie z pewnością poprawiają kondycję i wytrzymałość. Jednak stwierdzenie, która z tych dyscyplin bardziej wpływa na kondycję to wciąż kwestia dyskusyjna.”

Źródło:

http://www.silownia.net.pl/bieganie-jazda-na-rowerze-co-bardziej-poprawia-kondycje/

Jarosław Mucha

PS

A ja znalazłem optymalne rozwiązanie poruszanej kwestii. O tym przeczytacie jutro :P

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge