Sporty rakietkowe

We wczorajszym wpisie obiecałem, że zapoznam Was z moim poglądem na temat wyższości jazdy na rowerze nad bieganiem i odwrotnie. Moi drodzy !!! Idealnie będzie jak połączycie jedno z drugim, jak bieganie będzie kontynuacją jazdy na rowerze lub pobiegniecie gdzieś po to, żeby później pojeździć na jednośladzie. Ja tak robię.

ja na rowerze1

Powyższe zdjęcie pochodzi sprzed czasów koronawirusa, dlatego jestem na nim w „pełnej krasie” :) bez maseczki ochronnej i rękawiczek. Obecnie korzystając z rowerów miejskich trzeba pamiętać o tych zasadach bezpiecznego korzystania. Na dobrą sprawę powinien być jeszcze kask, ale trudno wymagać, żeby użytkownicy rowerów miejskich nosili je ze sobą. No i teraz postaram się wyjaśnić gdzie to tak pędzę na tym „stalowym rumaku”. Na tym konkretnym ujęciu była to trasa do Aqua Lublin na zajęcia z pływania, które kiedyś (tak, tak) były w programie nauczania klas usportowionych BL. Obecnie korzystam z jednośladu jeżdżąc na jeden z moich ulubionych, obok tenisa stołowego, sportów jakim jest tenis ziemny. Grając można naprawdę sporo pobiegać.

tenis 1a

 

I w ten płynny sposób przeszedłem do głównego tematu dzisiejszego wpisu jakim są sporty rakietkowe (rakietowe) czyli tenis ziemny, tenis stołowy, badminton i squash. Osobiście próbowałem trzech pierwszych i zapewniam Was, że sporo można się w nich nabiegać. Jak nie wierzycie, to zapytajcie p. Alberta Czerniaka :)

1 2

Tenis ziemny - Dyscyplina sportowa rozgrywana na boisku zwanym kortem tenisowym, polegająca na przebijaniu piłki przy pomocy rakiety tenisowej  ponad lub obok siatki na pole przeciwnika. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub koedukacyjnie (mikst). Z uwagi na sposób liczenia punktów mecz tenisa ziemnego nie ma ram czasowych  i może trwać kilka godzin. Najdłuższy w historii rozegrali ze sobą John Isner i Nicolas Mahut, którzy w trakcie turnieju wimbledońskiego w 2010 rywalizowali w przeciągu trzech dni :-o Spotkanie rozpoczęło się 22 czerwca o godzinie 18,18 na korcie nr 18 :) :D :P , a zakończyło się 24 czerwca o godzinie 16,48 wynikiem 6:4, 3:6, 6:7, 7:6, 70:68 dla Johna Isnera. W sumie zawodnicy spędzili na korcie aż 11 godzin i 5 minut. Można sobie wyobrazić jak się musieli nabiegać podczas takiego spotkania. Po tym meczu w kolejnych latach zrezygnowano z rozgrywania decydującego seta do dwóch gemów przewagi.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wimbledon_2010:_mecz_Mahut%E2%80%93Isner

Tenis stołowy -  gra, w której uczestniczą 2 (gra pojedyncza – singel) lub 4 osoby (gra podwójna – debel, mikst), polegająca na odbijaniu piłeczki rakietką tak, by przeleciała nad siatką lub obok siatki na drugą połowę stołu. Piłeczka może uderzyć o stół tylko raz (na połowie przeciwnika), niedozwolone jest odbijanie piłeczki z powietrza, tak jak to ma miejsce w tenisie ziemnym. Punkty przyznawane są m.in. za uderzenia, których przeciwnik nie odebrał. Teoretycznie walka o jeden punkt może trwać bardzo długo. Dowiedli tego Polak żydowskiego pochodzenia Alex Erlich i Ferenc Paneth z Rumunii, którzy podczas mistrzostw świata w Pradze w 1936 roku o jeden punkt grali aż 2 godziny i 15 minut. Ten przepis w kolejnych latach został także doprecyzowany i przy przedłużających się meczach stosuje się system przyspieszony, który kończy wymianę przy 13 prawidłowym przebiciu i punkt otrzymuje ten zawodnik który odbierał serwis.  Tenis stołowy jest jedną z najpopularniejszych gier na świecie, biorąc pod uwagę liczbę zawodników uprawiających ten sport.

http://www.pingpong.pl/ciekawe.htm

mini tenis 1a mini tenis 2a

Badminton - Gra polega na przebijaniu nad siatką lotki za pomocą rakietek; gra rozgrywana jest na punkty na boisku o długości 13,40 m i szerokości 6,10 m w deblu lub 5,18 w singlu. Siatka o szerokości 76 cm zawieszona jest na wysokości 1,55 m przy słupkach i 1,524 m na środku; lotka o masie od 4,74 g do 5,50 g wykonana jest z korka pokrytego warstwą skóry i 16 piórek naturalnych lub z materiałów syntetycznych. Mecz składa się z setów rozgrywanych do 21 punktów (wymagana jest przewaga dwóch punktów, jeżeli strony osiągną wynik 29:29 to seta wygrywa strona zdobywająca 30. punkt). Gra kończy się, gdy jeden z zawodników lub jedna z drużyn wygrywa dwa sety. W tym sporcie też trzeba się sporo nabiegać. Determinuje to prędkość z jaką leci lotka, którą nadają jej zawodnicy. Rekordową prędkość 493 km/h zmierzono podczas uderzenia Malezyjczyka Tan Boon Heonga. Ja uderzam zaledwie 300 km/h :) :D :P

https://facet.onet.pl/warto-wiedziec/493-kmh-nowy-rekord-szybkosci-lotki/d7edmr2

badminton 2a badminton 1a

Squash - dyscyplina sportowa polegająca na odbijaniu rakietą piłki o ścianę w sposób, który w maksymalnym stopniu utrudni ponowne odbicie piłki przez przeciwnika. Odbywa się to w pomieszczeniu zamkniętym i dozwolone jest odbicie piłki od wszystkich ścian. Obecnie nie jest jeszcze wpisany na oficjalną listę dyscyplin sportowych przez Ministerstwo Sportu RP. Squash nie jest też dyscypliną olimpijską, chociaż światowe władze czynią starania, by tego dokonać. Jest to jedyny ze sportów rakietowych, którego jeszcze nie spróbowałem. Może trwające zawieszenie zajęć wykorzystam jeszcze do nadrobienia tej zaległości. Jak widzicie sporty rakietowe można uprawiać w różnych warunkach, na różnym poziomie zaawansowania. Zachęcam do tego, żeby spróbować. Może złapiecie bakcyla takiego jak ja. Zapewniam, że to duża przyjemność. A jak opanujecie już umiejętności ze wszystkich wspomnianych dyscyplin, to możecie wziąć udział w turnieju interdyscyplinarnym pod nazwą racketlon.

Piotr Nizioł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge