Ostrożnie nad wodą

Za moich czasów szkolnych funkcjonowało takie powiedzonko „W Boże Ciało właź do wody śmiało”. Widać, że było w nim trochę, a nawet sporo, takiej mądrości ludowej.

ratownik

W tym roku, po tym święcie, też dało się zauważyć początek sezonu plażowego nad morzem i jeziorami. Jak zwykle zwracamy się wtedy do was o zachowanie szczególnej ostrożności podczas wypoczynku nad wodą. Do tych corocznych przypomnień obecnie dochodzi jeszcze jedna niezmiernie ważna sprawa, mianowicie epidemia koronawirusa. Ze zdumieniem oglądałem migawki znad Bałtyku czy naszego pojezierza. Tłumy ludzi na plaży, na molo, w barach i restauracjach. To nie są dobre praktyki. Zdaję sobie sprawę z tego, że trudno na niewielkiej plaży utrzymać dystans. Wypada zatem zastanowić się czy taki wypad nad jezioro do niezbędna potrzeba życiowa. Jeżeli tak, to może trzeba wybierać takie miejsca nieco mniej oblegane, których na Pojezierzu Łęczyńsko – Włodawskim nie brakuje. Ostrożność należy zachować także w punktach gastronomicznych, w wypożyczalniach sprzętu wodnego oraz w ogólnodostępnych toaletach. Jadąc na wypoczynek nad wodą nie zapominajcie o środkach odkażających, maseczkach i rękawiczkach i używajcie ich tam, gdzie jest to zalecane. Pamiętajcie też, że polski wynalazek w postaci parawanu nie gwarantuje 100 % izolacji od otoczenia :)

Oprócz spraw związanych z koronawirusem pamiętać należy o tym co zawsze. Postaram się w kilku zdaniach przypomnieć najważniejsze zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą. To taki mój „dekalog” plażowicza.

1. Korzystaj ze strzeżonych kąpielisk z wyznaczonymi strefami do zabawy i pływania.

2. Nie skacz do wody w miejscach zabronionych i do wody o nieznanej głębokości.

3. Pływaj w bezpiecznej odległości od innych i jednocześnie obserwuj otoczenie.

4. Jeżeli przebywałeś długo na słońcu, to zanim wejdziesz do wody stopniowo schładzaj ciało.

5. Chroń swoje ciało przed nadmiernym działaniem promieni UV.

6. Nigdy nie pływaj i nie pozwól innym na robienie tego pod wpływem alkoholu i innych substancji psychoaktywnych.

7. Współpracuj z ratownikiem oraz innymi służbami i nigdy nie stwarzaj utrudnień w akcjach ratowniczych nad wodą

8. Miej respekt do wody.

9. Oceń stan pogody przed planowaniem wypoczynku nad wodą.

10. Nie zaśmiecaj miejsca, w którym wypoczywasz.

Stosując powyższe zasady wypoczynek nad wodą będzie bezpieczny oraz przyjemny dla Was i wszystkich innych użytkowników plaży.

Piotr Nizioł

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge