Sprawdź się

Wiosenne zdalne nauczanie, choć rozmiary epidemii w tamtym czasie były zdecydowanie mniejsze niż obecnie, trwało ponad trzy miesiące. Może zatem tak się zdarzyć, że i tym razem długo poczekamy na powrót do szkoły. Są wprawdzie zapowiedzi, że starsze klasy szkół podstawowych mają wrócić do systemu stacjonarnego 9 listopada, ale wydaje się to jednak mało prawdopodobne.

isf

Podczas zdalnych lekcji wychowania fizycznego staramy się przekazać wam wiedzę umożliwiającą samodzielne ćwiczenie i inspirujemy do aktywności ruchowej w domu. Mamy nadzieję, że korzystacie z naszych rad i jeżeli nadejdzie czas powrotu do szkoły, a nadejdzie, to płynnie wejdziecie w rytm normalnych lekcji. Ważną rzeczą w domowym ćwiczeniu jest systematyczność. W jej utrzymaniu znacząco może pomóc świadomość aktualnego poziomu waszej wydolności i rozwoju cech motorycznych. W dzisiejszym wpisie chciałbym przedstawić możliwości dokonania ich samooceny. W szkole służy do tego Międzynarodowy test sprawności fizycznej, do przeprowadzenia którego niezbędny jest specjalistyczny sprzęt i odpowiednia baza sportowa. W domu raczej nikt z was chyba tym nie dysponuje. Dlatego pomyślałem sobie, że przydatnym narzędziem w samoocenie sprawności fizycznej może być Test Krzysztofa Zuchory, który ponad dwadzieścia lat temu był powszechnie stosowany w polskich szkołach. Do jego przeprowadzenia nie potrzeba sal gimnastycznych czy specjalistycznego sprzętu. Do niektórych prób potrzebny będzie tylko ktoś kto zajmie się mierzeniem czasu, chyba że ustawicie sobie timer w waszych komórkach lub smartfonach. Test składa się z sześciu prób i każdą ocenia się według punktacji od 1 do 6. Opis poszczególnych prób z ilustracjami oraz zasady punktacji znajdziecie klikając w poniższy link:

http://sporttopestka.pl/test-sprawnosci-fizycznej-indeks-zuchory/

Spróbujcie za jakiś czas powtórzyć test i porównajcie wyniki. Da to obraz tego, na które z cech należy zwrócić szczególną uwagę w codziennym ćwiczeniu. Życzę fajnej zabawy.

Piotr Nizioł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge