Zadanie II semestr

Zadanie, które wybraliśmy do realizacji w II semestrze, to „WF poza szkołą/salą gimnastyczną”. W zasadzie powinienem użyć określenia „opisania” zamiast „realizacji”, gdyż zajęcia poza salą gimnastyczną są dla nas czymś naturalnym i nie wymagają uczestnictwa w programie „WF z Klasą”. Nasi uczniowie sami także oczekują zajęć na szkolnych boiskach, na basenie czy w plenerze. Nie musimy ich siłą wyciągać ze szkoły. W poprzednich edycjach programu poświęcałem zawsze trochę miejsca na blogu do opisania mojej autorskiej akcji, którą nazwałem „Hartować czy chorować?”. Pokazuje ona jak trudno utrzymać naszych uczniów w budynku szkoły. Tyle tytułem wstępu. W dalszej części sprawozdania opiszę co takiego robimy poza szkołą/salą gimnastyczną.

Dysponując boiskiem wielofunkcyjnym ze sztuczną nawierzchnią mamy możliwość realizacji tematów ze wszystkich gier zespołowych. Gramy zatem w piłkę:

2

nożną,

12

siatkową,

G

koszykową i

6

ręczną.

Na szkolnym boisku realizujemy także zajęcia ogólnorozwojowe oraz mniej popularne gry takie jak ringo czy „siatkonoga”.

10

1

Wyżej wymienione gry oraz zajęcia ogólnorozwojowe są najczęstszym sposobem korzystania z boiska , ale nie jedynymi naszymi zajęciami na dworze. Z drugiej strony budynku szkolnego mamy bieżnię i skocznię w dal, z których także bardzo często korzystamy.

9

Jako jedna z niewielu szkół dysponujemy także kortem i niewielką ilością zabytkowego sprzętu :) do tenisa. Użyczając dodatkowo prywatne rakiety dajemy naszej młodzieży możliwość zapoznania się i spróbowania swoich sił w tym sporcie. Ta forma aktywności cieszy się zwłaszcza popularnością pod koniec roku szkolnego, kiedy frekwencja jest niższa i nie można zwyczajnie „zaharatać w gałę” :)

H

W bieżącym roku szkolnym powróciliśmy po kilku latach przerwy do prowadzenia zajęć na pływalni. Z zajęć tych korzystają dwie usportowione klasy mundurowe I BL i II BL. Zajęcia odbywają się w wymiarze 1 godziny tygodniowo. Podczas tych zajęć uczestnicząca w nich młodzież uczyła się pływać, doskonaliła swoje posiadane umiejętności, a także korzystała z atrakcji części rekreacyjnej kompleksu AQUA Lublin.

3

2

Na basenie odbyliśmy także bardzo ciekawe zajęcia z ratownictwa wodnego z udziałem ratowników WOPR.

1918

10

Specyfika pracy z usportowioną klasą mundurową jest dla nas inspiracją do częstych wycieczek przedmiotowych, podczas których nasi uczniowie mają okazję uczestniczyć w warsztatach, pokazach oraz grach i zabawach terenowych. Podczas tych wycieczek jest także możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy w służbach mundurowych.

samoobrona 1

Warsztaty z samoobrony w Szkole Policealnej Pracowników Służb Społecznych

ratownictwo 22

Warsztaty z udzielania pierwszej pomocy w SPPSS

 pokazy samoobrony

Pokazy samoobrony

pokazy ratownictwa drogowego

Pokazy ratownictwa drogowego

18

Gra w paintball

8

Olimpiada na wesoło

Policja foto

Wycieczka do Komendy Miejskiej Policji

Organizowane przez nauczycieli wychowania fizycznego wycieczki przedmiotowe mają także wymiar sportowy, podczas których uczestnicząca w nich młodzież nabywa i doskonali umiejętności, wdraża się do podejmowania samodzielnych działań służących zdrowiu oraz kształtuje nawyk aktywnego wypoczynku. Nasze działania skutkują między innymi coraz liczniejszym uczestnictwem naszych uczniów w imprezach biegowych o charakterze masowym. Podczas wspólnych wyjść na różnego rodzaju imprezy sportowe przygotowujemy naszych uczniów do pełnienia roli kibica sportowego. Inspirujemy ich także do zaangażowania się w wolontariat sportowy oraz nabywania uprawnień sędziowskich.

DCIM100SPORT

Spływ kajakowy po Bystrzycy

2

Umiejętność jazdy na łyżwach powoli zanika. Ale nie u nas !!! :)

7

Wycieczka rowerowa „Poznajemy obiekty sportowe najbliższej okolicy”

Szkolny Klub Biegowy

Szkolny Klub Biegowy

10

Kibicujemy podczas Zimowych Mistrzostw Polski w Pływaniu

wolontariuszki

Wkrótce będzie jeszcze więcej wolontariuszek sportowych

BB

Sędziów także ciągle nam przybywa

Kończąc to sprawozdanie chcę napisać, że nasze grono nauczycieli wychowania fizycznego zna i docenia walory prowadzenia zajęć lekcyjnych na świeżym powietrzu. Nawet jeden z punktów regulaminu korzystania z sali gimnastycznej i siłowni mówi, że „Z uwagi na walory zdrowotne środowiska naturalnego, z sali gimnastycznej/siłowni korzystamy przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych”. Mam nadzieję, że w tym krótkim sprawozdaniu udało mi się zapewnić organizatorów programu „WF z Klasą”, że zadanie jakie wybraliśmy w II semestrze zrealizowaliśmy i zostanie ono przyjęte i pozytywnie ocenione.

Piotr Nizioł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge