NAPIS

beznazwy

W sobotni wieczór  rodzice uczniów klasy piątej mieli  okazję do wielkich wzruszeń, emocjonalnych uniesień oraz oczarowań wykreowanym światem. Sztuka teatralna to obraz, ruch, światło, dźwięk, kolor, muzyka i rekwizyty, chodzenie do teatru to  możliwość stykania się z kulturą, co już jest walorem samym w sobie.

images2

„Napis” to spektakl który obejrzeliśmy w Teatrze im. Juliusz Osterwy w Lublinie w reżyserii Tadeusz Tyszkiewicza. Napis opowiada historię o tym, jak do eleganckiego bloku w bogatej dzielnicy wprowadza się młode małżeństwo Lebrun, a po zaledwie dwóch tygodniach w windzie pojawia się na temat pana Lebrun wulgarny napis. Znieważony i dotknięty niesprawiedliwym we własnym mniemaniu osądem nowy lokator rozpoczyna „śledztwo”, dzięki któremu będzie miał okazję poznać bliżej nowych sąsiadów, a przy okazji zderzyć się z ich „nowoczesnym” i „oryginalnym” światopoglądem. Jednocześnie ten początkowo prostolinijny, delikatnie broniący swej niezależności bohater zaczyna się zatracać w swym zacietrzewieniu.

safe_image

Przerysowane problemy przedstawione z dużą dawką humoru sprawiają, że spektakl wydaje się lekki i przyjemny. Lubimy coś, jeździmy gdzieś, ponieważ wszyscy to lubią. Może nie byłoby w tym nic dziwnego, ale ludzie zapytani dlaczego lubią internet/ czarnych/ Seszele/ Mauritius/ Żydów/ Solidarność odpowiadają, że przecież wszyscy to lubią. Lubienie tego, co większość jest łatwiejsze.

images1

 

Nie wyróżniamy się, jesteśmy poprawni politycznie, nikt nas nie atakuje, stajemy się pospolitymi, przeciętnymi obywatelami, chodzącymi na Święto Chleba, Dzielnicy. A przecież uważamy się za lepszych niż przeciętny Polak. 

 

Nasz wyjazd  okazała się bardzo dobrym polem do wymiany poglądów i niewątpliwie zintegrowała wszystkich uczestników wyjazdu, a kiedy rodzice pokochają teatr przekażą tę miłość swoim dzieciom –chociaż w dzisiejszych czasach taki przekaz nie jest modny.

Dodaj komentarz


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php