KOWALANKI W NASZEJ SZKOLE

Kilka dni temu panie z Zespołu Obrzędowego Kowalanki, z którymi jesteśmy już zaprzyjaźnieni odwiedziły naszą szkołę. Tym razem nasza grupa projektowa zorganizowała spotkanie dla wszystkich uczniów, żeby każdy mógł usłyszeć, zobaczyć     i poznać tradycje naszego regionu.

Zatem usłyszeliśmy „godanie” bajarki pani Henryki o zwyczajach związanych z Wielkim Tygodniem i samą Wielkanocą, o przygotowaniach do Świąt, o przystrajaniu koszyczka,  o wycinaniu serwetek i oczywiście palmach wielkanocnych.

Nie obyło się też bez ludowych przyśpiewek, które nagradzane były gromkimi brawami.

Panie przyjechały do nas – rzecz jasna – w swoich ludowych strojach, które wszystkich bardzo zaciekawiły. Było omówienie i przymierzanie przez dziewczyny poszczególnych części stroju. Ale o tym więcej napiszemy już wkrótce…

A na koniec wszyscy wzięliśmy się do pracy – sami.                                                 Podzieleni na grupy wycinaliśmy serwetki z papieru i robiliśmy palmy!                   Oczywiście pod czujnym okiem naszych instruktorek.

A z czego się robi tradycyjne palmy wielkanocne?                                                                Z bazi wierzbowych, bukszpanu i krepiny. Przydaje się jeszcze drut, może być nitka i klej.  I sami zobaczcie jakie mogą być efekty….

 

 

Na naszym spotkaniu obecna była też dziennikarka kieleckiej gazety ECHO DNIA                pani Iwona Rojek i napisała o nas artykuł.

One thought on “KOWALANKI W NASZEJ SZKOLE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge