Świętokrzyski strój ludowy

Strój ludowy regionu świętokrzyskiego  składa się z :

Wełnianej chusty w kwiaty, najczęściej czerwonej, ozdobionej frędzlami, która była noszona i przez pannę, i przez mężatkę. Pod chustę mężatka zakładała czepek, zaś dziewczyna przypinała z boku kwiaty. Kołnierzyk i mankiety białej koszuli zdobił haft krzyżykowy o geometrycznych motywach. Krótki wełniany gorset z baskinką, zakładany na koszulę, związany był czerwoną wstążką. Wełniana spódnica, gładka lub pasiasta, przepasana była wełnianą zapaską uszytą z samodziału w czerwono-czarne paski. Jeśli dzień był chłodny, kobiety nosiły zapaskę naramienną, szytą z tego samego materiału, co zapaska do pasa. Odświętne skórzane trzewiki do połowy łydki oraz sznury czerwonych korali uzupełniały strój.

Na spotkaniu  z paniami z Zespołu Obrzędowego  „Kowalanki” mogliśmy z bliska zobaczyć świętokrzyski strój ludowy damski i poznać wszystkie jego elementy:

 

Czlonkinie Zespołu Obrzędowego prezentując nam swoje stroje zaśpiewały piosenkę , którą pozwoliły zamieścić na naszym blogu. Oto jej tekst w oryginalnej wersji:              

 

Dziewczyny bardzo chętnie przymierzały poszczególne części tych pięknych strojów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge