WARSZTATY PIECZENIA CHLEBA

W wielu domach w naszym regionie do dzisiaj gospodynie pieką chleb w specjalnych piecach chlebowych. A jak przygotowują ciasto? Tak jak ich mamy i babcie – można usłyszeć prostą odpowiedź.

My poprosiliśmy panie z Zespołu Obrzędowego „Kowalanki”, żeby pokazały nam jak się piecze chleb.

I tak umówiliśmy się, że w przepięknej scenerii Muzeum Wsi Kieleckiej zorganizujemy warsztaty pieczenia chleba. Pani Jadwiga Brzoza oraz panie Wiesia i Małgosia przedstawiły nam ten tradycyjny obrzęd.

Najpierw dowiedzieliśmy się jak można zrobić mąkę. Zwiedziliśmy wiatrak, gdzie mielono zboże na mąkę, a w jednej z chałup zobaczyliśmy żarna do ręcznego mielenia zboża.

Z dobrej mąki można zrobić ciasto na chleb.

Żeby chleb był dobry trzeba mieć dobrą zaczynkę, którą robi się dzień wcześniej. Do zaczynu dodajemy mąkę i wodę. I… wyrabiamy około godziny. Później ciasto trzeba odstawić w ciepłe miejsce, żeby odpowiednio wyrosło.

Następnie do nagrzanego pieca /koniecznie drewnem sosnowym/ wkładamy uformowane ciasto na chleb lub bułeczki i pieczemy.

My własnoręcznie lepiliśmy bułeczki pod fachowym okiem naszych instruktorek.

 Następnie bułeczki zostały upieczone….

Były pyszne!!!!

Dziękujemy naszym zaprzyjaźnionym paniom z  Zespołu Obrzędowego KOWALANKI za kolejne wspaniałe spotkanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge