Przyroda wśród nas-Układ Słoneczny

Siema to ja Bartek ;)

a to…

wpis o układzie słonecznym!

Kosmos!

Układ Słoneczny to układ planetarny składający się ze Słońca i powiązanych z nim grawitacyjnie ciał niebieskich. Ciała te to osiem planet, ponad 160 znanych księżyców planet, pięć znanych planet karłowatych i miliardy małych ciał Układu Słonecznego, do których zalicza się planetoidy,komety, meteoroidy i pył międzyplanetarny.

Zbadane regiony Układu Słonecznego zawierają, licząc od Słońca: cztery planety skaliste (1.Merkury, 2.Wenus,3.Ziemia,4.Mars), pas planetoid składający się z małych skalistych ciał, cztery zewnętrzne gazowe olbrzymy (5.Jowisz, 6.Saturn, 7.Uran,8.Neptun) oraz drugi pas – pas Kuipera, składający się z obiektów skalno-lodowych. Odkryto także co najmniej pięć planet karłowatych: Ceres , Pluton , Haumea, Makemak i Eris.

Sześć z ośmiu planet i trzy z planet karłowatych mają księżyce.Każda z planet zewnętrznych jest otoczona pierścieniami złożonymi z pyłu kosmicznego. Wszystkie planety, z wyjątkiem Ziemi i Urana, noszą imiona bóstw z mitologii rzymskiej.

Droga Mleczna…

… to galaktyka spiralna z poprzeczką, w której znajduje się m.in. nasz Układ Słoneczny. Droga Mleczna inaczej nazywana jest Galaktyką.

Zawiera od 100 do 400 miliardów gwiazd. Ma średnicę około 100 000 lat świetlnych i grubość ok. 1000 lat świetlnych.

Na niebie widziana jest jako jasna smuga przecinająca niebo

. Wynika to z faktu, że oglądamy dysk Galaktyki z jej wnętrza, jako że Układ Słoneczny znajduje się w pobliżu płaszczyzny tego dysku.

Droga Mleczna świeci najjaśniej w okolicy gwiazdozbioru Strzelca, w którym to kierunku znajduje się jej centrum. Pas Drogi Mlecznej sięga na północy do gwiazdozbioru Kasjopei, a na południu do gwiazdozbioru Krzyża Południa.

Płaszczyzna Galaktyki jest także silnie nachylona do płaszczyzny ekliptyki, czyli orbity ziemskiej.

Odkrywamy Mars!

Niesamowite zdjęcia z powierzchni Marsa

Mars to czwarta według oddalenia od Słońca planeta Układu Słonecznego.

Nazwa planety pochodzi od imienia rzymskiego boga wojny – Marsa.

Zawdzięcza ją swej barwie, która przy obserwacji z Ziemi wydaje się być rdzawo-czerwona i kojarzyła się starożytnym z pożogą wojenną.

Postrzegany odcień wynika stąd, że powierzchnia planety zawiera tlenki żelaza. Mars jest planetą wewnętrzną z cienką atmosferą, o powierzchni usianej kraterami uderzeniowymi, podobnie jak powierzchnia Księżyca. Występują tu także inne rodzaje terenu, podobne do ziemskich: wulkany, doliny, pustynie i polarne czapy lodowe.

Na Marsie znajduje się najwyższa góra w Układzie Słonecznym – Olympus Mons i największy kanion – Valles Marineris.

Gładki obszar równinny Vastitas Borealis na półkuli północnej obejmuje 40% powierzchni planety i może być pozostałością ogromnego uderzenia.

W przeciwieństwie do Ziemi, Mars jest geologicznie i tektonicznie nieaktywny.

?CIEKAWOSTKA?

Mars przypomina budową Ziemię: pod skorupą znajduje się gruby płaszcz, a w głębi planety jądro, złożone głównie z żelaza

Pierwszy człowiek w kosmosie…

Jurij Aleksiejewicz Gagarin, urodził się 9 marca 1934 w Kłuszynie, zginął 27 marca 1968 w okolicach Kirżacza – radziecki kosmonauta, pierwszy człowiek w kosmosie,

Bohater Związku Radzieckiego, Lotnik Kosmonauta ZSRR.

 

Urodził się we wsi Kłuszyn koło miasta Gżacka (przemianowanego w 1968 na Gagarin), w obwodzie smoleńskim.

Jego ojciec (Aleksiej Iwanowicz) był stolarzem, matka (Anna Timofijewna Gagarin) pracowała fizycznie jako dojarka w kołchozie. W 1949, po ukończeniu 15 lat, rzucił szkołę średnią w Gżacku.

W 1949 został przyjęty do szkoły zawodowej przy zakładach metalowych w Lubiercach. Tam szkolił się na odlewnika.

Wiosną 1951 rozpoczął naukę w Szkole Technicznej w Saratowie nad Wołgą. W 1954 wstąpił do aeroklubu i rozpoczął naukę pilotażu. W lipcu 1954 wykonał pierwszy samodzielny lot na Jaku-18.

24 sierpnia 1955 roku ukończył kurs w saratowskim aeroklubie. W tym samym roku Jurij, w wieku 21 lat, skończył szkołę z najwyższą oceną i rozpoczął naukę w Wojskowej Szkole Lotniczej w Orenburgu nad rzeką Ural. Tam poznał Walentinę Goriaczewą, młodszą od niego o rok, z którą zawarł związek małżeński 27 października 1957 roku. 10 kwietnia 1959 roku urodziła się ich pierwsza córka Lena, a 7 marca 1961 r. druga córka Gala.

8 stycznia 1956 złożył przysięgę, w lutym awansował na sierżanta. 26 marca 1957 wykonał pierwszy samodzielny lot odrzutowcem MiG-15. 6 listopada ukończył szkołę i awansował na stopień porucznika. W czasie lotu został awansowany do stopnia majora. Kolejne awanse: 12 lipca 1962 r. stopień podpułkownika, a 6 listopada 1963 pułkownika. Po locie w kosmos Nikita Chruszczow odznaczył go Orderem Lenina.

Pod koniec lat 50. XX w. był pilotem MiG-ów w 769 pułku lotnictwa myśliwskiego w Luostari w obwodzie murmańskim.

W dniach 20-22 lipca 1961 r. Gagarin przebywał w Polsce (Warszawa, Katowice, Zielona Góra) na zaproszenie rządu PRL i PZPR.

21 grudnia 1963 roku pułkownik Gagarin został mianowany zastępcą dyrektora ośrodka szkolenia kosmonautów, podlegającemu bezpośrednio Nikołajowi Kamaninowi.

W styczniu 1960 został jednym z 20 pilotów, którzy rozpoczęli przygotowania do lotów w kosmos. Treningi odbywały się w tajemnicy, a grupa kandydatów do pierwszego lotu w kosmos została potem zmniejszona do sześciu. 10 kwietnia 1961 Komisja Państwowa zdecydowała, że to właśnie on będzie pierwszym człowiekiem, który poleci na orbitę okołoziemską.

Pod koniec lat 60. władze ZSRR planowały, aby Jurij Gagarin był także pierwszym człowiekiem, który wyląduje na Księżycu.

To by było tyle.

Pozdrawiam

;)

O Łukaszu Piszczku

Hej,tu Patryk,dziś opowiem wam o Łukaszu Piszczku

 

Łukasz Piszczek (ur. 3 czerwca 1985 w Czechowicach-Dziedzicach) – polski piłkarz grający na pozycji bocznego obrońcy. W przeszłości występował także jako napastnik ipomocnik.

Jako junior występował najpierw w latach 2000–2001 w drużynie LKS Goczałkowice-Zdrój, a potem w latach 2001–2004 w Gwarku Zabrze. W 2004 roku został dostrzeżony przez włodarzy niemieckiej Herthy Berlin, którzy postanowili ściągnąć go do swojego klubu. Piłkarz odszedł do Herthy na zasadzie wolnego transferu. Po podpisaniu kontraktu został od razu wypożyczony do występującego w polskiej Ekstraklasie Zagłębia Lubin. W polskiej lidze, w której zagrał w 69 meczach i strzelił 14 goli, występował na pozycji napastnika. W sezonie 2006/07 wraz ze swym zespołem świętował mistrzostwo Polski. W 2007 roku dobiegło końca wypożyczenie i Piszczek dołączył do kadry „Die Alte Dame”. Trener Herthy Berlin, Lucien Favre, ustawiał go na boisku jako pomocnika, lub też bocznego obrońcy. Przez cały swój pobyt w zespole ze stolicy Niemiec, tylko w sezonie 2009/2010 był podstawowym zawodnikiem drużyny, która po wspomnianym sezonie spadła do 2. Bundesligi. Wraz z końcem sezonu 2009/10 dobiegł końca kontrakt Piszczka i stał się on wolnym zawodnikiem. Od lipca 2010 roku, Łukasz Piszczek reprezentuje barwy Borussii Dortmund, drużyny z Zagłębia Ruhry.

Piszczek od 2007 roku jest reprezentantem Polski. Jego debiut w kadrze przypadł na spotkanie z reprezentacją Estonii. Rok później został powołany do kadry na Euro 2008.

Łukasz Piszczek na przełomie czerwca i lipca 2010 roku stał się piłkarzem Borussii Dortmund. Dostał koszulkę z numerem 26.

Jego pierwszym meczem w barwach nowej drużyny było spotkanie z azerskim Qarabağ Ağdam (4:0), które odbyło się 19 sierpnia 2010 roku w ramach IV rundy kwalifikacji do Ligi Europejskiej. 22 sierpnia 2010, w 1. kolejce Bundesligi, w meczu z Bayerem Leverkusen (0:2), wszedł na boisko na ostatnie 23 minuty. W trakcie rundy jesiennej, zdołał wywalczyć sobie miejsce w podstawowym składzie BVB.

W kwietniu 2011 roku portal goal.com sklasyfikował zawodnika na 3. miejscu listy najbardziej udanych transferów Bundesligi sezonu 2010/11.

W sezonie 2010/2011 zdobył z Borussią mistrzostwo Niemiec i został wybrany do jedenastki sezonu wyprzedzając Philipa Lahma na pozycji prawego obrońcy.

W sezonie 2011/2012 25 września zdobył swoją pierwszą bramkę dla Borussii Dortmund. Był to mecz ligowy jego drużyny z FSV Mainz wygrany przez podopiecznych trenera Jurgena Kloppa 2:1.

Wystawa ciał

Hej tu Magda dziś wam opowiem o wystawie ciał zapewne nie wiedzie co to jest ale nic takiego ochydnego jak sobie na pewno myślicie to już mówię wystawa ciał to są chinczycy którzy umarli ale przed śmiercią podpisali to że
się zgadzają aby być właśnie wystawionym tak na wystawie to jest kilka zdjęć z niej

Zapraszam was do krakowa w internecie jak wpiszecie sobie wystawa ciał kraków będzie wszystko podane ulica i wogóle ale zapraszam ludzi oczywiście z mocnymi nerwami!!!:D

O Jakubie Błaszczykowskim

Hej,tu Patryk,dziś opowiem wam o Jakubie Błaszczykowskim

Wychowywał się w niewielkiej miejscowości Truskolasy koło Częstochowy. Miał siedem lat, gdy – wraz ze starszym o trzy lata bratem Dawidem – rozpoczął treningi w Rakowie Częstochowa, gdzie spędził osiem lat. Latem 2002 trafił do Górnika Zabrze i przez kilka miesięcy występował w szkółce piłkarskiej tego klubu. Wiosną 2003 wrócił jednak do Częstochowy i rozpoczął grę w IV-ligowym KS Częstochowa. Swą pierwszą bramkę w barwach tego klubu zdobył 25 października 2003 w meczu z rezerwami Górnika Zabrze, a do końca sezonu 2003/2004 trafił jeszcze 4 razy (hat-trick w spotkaniu przeciwko GKS Tychy’71 i gol w pojedynku z Szombierkami Bytom). W rundzie jesiennej kolejnego sezonu strzelił 6 bramek. Błaszczykowski był na testach w różnych klubach wyższych lig, m.in. w GKSie Bełchatów, Tirolu Innsbruck i Lechu Poznań. Był bliski przejścia do tego ostatniego klubu, jednak strony nie doszły do kontraktu.
8 lutego 2005 Błaszczykowski przyjechał na testy do Wisły Kraków. Jego talent dostrzegł czeski trener tego zespołu Verner Lička i 24 lutego zawodnik podpisał 5-letni kontrakt z krakowskim klubem. W polskiej ekstraklasie zadebiutował 20 marca 2005, w wygranym 3:1 spotkaniu przeciwko Polonii Warszawa. W sezonie 2004/2005 zdobył Mistrzostwo Polski, a rok później został wicemistrzem kraju. Zdobył również piłkarskiego Oscara za rok 2006 w kategorii: „Najlepszy pomocnik Orange Ekstraklasy”, w plebiscycie Canal Plus, w którym wyboru dokonują piłkarze 16 klubów ekstraklasy. W barwach Wisły rozegrał w ekstraklasie 51 spotkań, w których strzelił 3 bramki.

Borussia Dortmund

22 lutego 2007 Wisła Kraków poinformowała, że Błaszczykowski przejdzie po zakończeniu sezonu 2006/2007 do Borussii Dortmund[5]. Zawodnik podpisał z niemieckim klubem 4-letni kontrakt[6]. Na koszulce piłkarskiej zdecydował się umieścić zdrobnienie swojego imienia – Kuba, zamiast nazwiska. Zrobił to na prośbę kierownictwa klubu, Niemcy mieli bowiem problemy z wymówieniem jego nazwiska[7].

Pierwszy mecz w barwach Borussii rozegrał przeciwko włoskiemu zespołowi AS Roma. Strzelił w nim gola i zaliczył asystę, a po zakończeniu spotkania został uznany za najlepszego piłkarza meczu. W grudniu 2008 został wybrany przez tygodnik Piłka Nożna najlepszym polskim piłkarzem roku[8]. W styczniu 2009 roku Błaszczykowski został wybrany przez kibiców najlepszym piłkarzem roku Borussii, za nim uplasował się Neven Subotićoraz Alexander Frei, na Polaka głosowało 35% fanów[9].

W sezonie 2010/2011 zdobył z Borussią Dortmund mistrzostwo Niemiec. W następnym sezonie ponownie wygrał z zespołem rozgrywki Bundesligi oraz zdobył Puchar Niemiec. W sezonie 2012/2013 zajął z Borussią Dortmund drugie miejsce w lidze niemieckiej oraz doszedł do finału Ligi Mistrzów.’

urodzony 14 grudnia 1895 roku

 

 

O Robercie Lewandowskim

Hej, tu Patryk , dziś opowiem wam o Robercie Lewandowskim

Wychował się w rodzinie sportowej, tata uprawiał judo oraz piłkę nożną w warszawskim Hutniku, zaś mama była siatkarką AZS-u Warszawa. Sportowe geny widziało w młodym wieku u Roberta wielu trenerów, głównie lekkiej atletyki.Chciał grać w Legii, ale przy Łazienkowskiej usłyszał, że jest za młody i ostatecznie tata zapisał syna do Varsovii.  Trafił pod opiekę trenera Marka . Wkrótce jednak nadszedł czas aby posmakować futbolu w seniorskim wydaniu.

Robert miał grać na Konwiktorskiej, ale „Czarne Koszule” nie przejawiały nim większego zainteresowania. Występował więc w barwach Delty Warszawa. W oficjalnych spotkaniach IV-ligowych strzelił cztery bramki. W końcu udało mu się trafić do wymarzonej Legii, ale jedynie do drugiego zespołu. Tam zdołał strzelić dwie bramki i doznał urazu, który leczył dość długo. Kiedy wrócił już do pełni sił i miał zacząć grać i pokazywać swoje umiejętności, wydano mu kartę zawodniczą i został bez klubu.

Trafił wtedy do III-ligowego Znicza, w czym pomogła mu mama, która była trenerką siatkówki w Pruszkowie.  W pierwszym sezonie strzelił 15 bramek i został królem strzelców III ligi. Jego zespół awansował do wyższej klasy rozgrywkowej gdzie Robert trafił do siatki rywali 21 razy i został ponownie królem strzelców – tym razem II ligi. Wtedy też związał się z menedżerem Cezarym Kucharskim. Wkrótce napastnika chciały mieć w swoich szeregach największe polskie kluby – Lech Poznań, Wisła Kraków oraz… Legia Warszawa.

Razem ze swoim menedżerem zdecydował się na wybór oferty Lecha Poznań. W barwach nowego klubu już w debiucie zdobył swoją pierwszą bramkę w lidze, a wkrótce także w europejskich pucharach. Otrzymał powołanie do reprezentacji Polski gdzie w pierwszym meczu strzelił bramkę San Marino. W debiutanckim sezonie przy ul. Bułgarskiej strzelił w sumie 20 bramek (14 w lidze, 2 w rozgrywkach Pucharu Polski i 4 w Pucharze UEFA), w drugim powtórzył swój wyczyn. Z tym, że 18 goli w Ekstraklasie dało mu kolejny tytuł króla strzelców. Zdobył też z Lechem tytuł mistrza kraju i zaczął rozmyślać o nowych wyzwaniach. Ostatecznie podpisał kontrakt z Borussią Dortmund. Niemcy zapłacili poznaniakom za transfer rekordową kwotę.

W Borussi zauważono, że Robert posiada nieprzeciętne umiejętności. Doceniono także fakt, że na kolejnych szczeblach rozgrywek zostawał królem strzelców. W pierwszym sezonie „Lewy” pomógł w zdobyciu tytułu mistrza Niemiec, nabrał doświadczenia, rozwinął się piłkarsko, poznał kulturę i język. To wszystko pomogło mu w zostaniu w drugim sezonie w BVB kluczową postacią zespołu. Robert stał się nie tylko napastnikiem od którego trener rozpoczynał ustalanie składu, ale też najlepszym strzelcem zespołu i trzecim snajperem Bundesligi. Wydatnie przyczynił się do zdobycia przez Borussię podwójnej korony czyli mistrzostwa i Pucharu Niemiec. Robert został wybrany tez najlepszym graczem Bundesligi, był w czołówce w kwestii odkryć sezonu, stał się piłkarzem uznanym i rozpoznawalnym w Niemczech.

Po tak udanym sezonie zagrał w reprezentacją Polski na EURO 2012, zdobył pierwszą oficjalną bramkę na Stadionie Narodowym.

 

Manga…

Dziś pokarzę wam jak rysować manga,

TROCHĘ INFORMACJI O NIEJ

Manga wyewoluowała z połączenia ukiyo-e i wschodniego stylu rysowania, a swoją obecną formę przybrała krótko po II wojnie światowej. Manga jest drukowana głównie w czerni i bieli, nie licząc okładek i ewentualnie kilku pierwszych stron.

Tutaj jest filmik na którym widać jak rysuje się manga

To na tyle Papa Magda.

Cały skład Realu Madryt

Hej,tu Patryk,dziś opowiem wam o składzie Realu Madryt

Real Madrid Club de Fútbol – hiszpański klub sportowy powstały w 1902 roku. Słynie głównie z sukcesów istniejącej od chwili założenia drużyny piłkarskiej, która trzydzieści dwa razy zdobyła mistrzostwo Hiszpanii, dziewięć razy Puchar Europy/Ligę Mistrzów, a także wiele innych trofeów, w tym przyznany w 2000 roku przez FIFA tytuł najlepszego klubu w XX wieku. Od 1947 roku drużyna ta rozgrywa domowe spotkania na stadionie Santiago Bernabéu, nazwanym na cześć byłego prezesa, za czasów którego klub zdobył najwięcej trofeów.

Real Madryt odegrał ważną rolę w historii hiszpańskiej i światowej piłki nożnej – to z inicjatywy jego działaczy powstał Puchar Króla. Klub reprezentował również Hiszpański Związek Piłki Nożnej, stając się jednym z współzałożycieli FIFA w 1904 roku. W 1928 roku znalazł się w pierwszym zestawie drużyn tworzących Primera División, zaś w 1955 roku stał się jedną z drużyn biorących udział w pierwszej edycji Pucharu Europy, którą następnie wygrał, broniąc następnie to trofeum cztery razy z rzędu. Na całym świecie znana jest też wypełniona podtekstami polityczno-historycznymi rywalizacja z tegoż klubu FC Barceloną.

Od 1931 roku Real Madryt posiada też utytułowaną drużynę koszykarską, która zdobyła trzydzieści tytułów mistrza kraju i odniosła osiem triumfów w Eurolidze. W przeszłości istniały także inne sekcje, m.in. siatkówki, tenisa i piłki ręcznej.

Głównym sponsorem sekcji piłkarskiej jest największa na świecie firma bukmacherska bwin.com, której logo widnieje na koszulkach „Los Blancos”. Inni oficjalni sponsorzy drużyny to producent bezalkoholowych napojów gazowanych Coca-Cola, firma odzieżowa Adidas, firma samochodowa Audi, linie lotnicze Emirates, telefonia komórkowa Movistar oraz browar Mahou. Według rankingu firmy Deloitte, Real Madryt jest najbogatszym klubem piłkarskim na świecie.

Garnitury zawodnikom Realu Madryt dostarcza firma Hugo Boss. Na mecze „Królewscy” podróżują arabskimi liniami lotniczymi Emirates.

O Karim Benzema

Hej,tu Patryk,dziś opowiem wam o Karim Benzema

Benzema urodził się i mieszkał w Lyonie, lecz jego rodzice przybyli do Francji z Algierii, z krainy Kabylia. Ojciec Hafid pracował w merostwie w Villeurbane, a matka Malika była przedszkolanką. Ma ośmioro rodzeństwa. Dziadek, Da Lakehal Benzema, w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku emigrował z algierskiego miasta Beni Djellil do Lyonu. Piłkarz wychowywał się w dzielnicy Bron, gdzie grał w swoim pierwszym zespole, Bron Terraillon. W 1996 swoją grą zaimponował skautom Olympique Lyon i w wieku 9 lat dołączył do akademii oraz zamieszkał w klubowym internacie. Zanim przeszedł do Olympique, uczył się w prywatnej szkole St Louis-St Bruno, a dopiero potem w centrum szkoleniowym klubu. W 1997 z drużyną juniorów zwyciężył w rozgrywkach o Puchar Francji. W krótkim czasie stał się kluczowym zawodnikiem młodzieżowych zespołów, w jednym z sezonów, gdy występował w drużynie U-16, zdobył 38 bramek. Z uwagi na dobrą grę, trener Paul Le Guenwłączył zawodnika do pierwszej drużyny.

Zadebiutował 15 stycznia 2005 w wygranym 2:0 meczu ligowym z FC Metz, wchodząc na boisko w 77. minucie. Asystował przy drugiej bramce, strzelonej przez Bryana Bergougnouxa. Pięć dni później, w wieku 17 lat, podpisał swój pierwszy profesjonalny kontrakt, wiążąc się z klubem na okres trzech lat. W sezonie2004/2005 rozegrał w sumie sześć spotkań i zwyciężył z klubem w rozgrywkach. W tym samym sezonie zdobył również z drużyną U-18 mistrzostwo w tej kategorii wiekowej.

źródło:www.wikipedia.org

Malowanie pędzlem:)

Hej!Tu Magda pokażę wam dzisiaj kilka bardzo ładnych obrazów które znalazłam w internecie oraz opisze jak mniej więcej je zrobiono i co one przedstawiają.

oto one:

http://www.bing.com/images/search?q=obrazy

A to 2 obraz:

Te 2 obrazy mają 1 wspólną ceche są namalowane pędzlem.Na obrazie nr.1 jest przedstawiona baletnica wygląda jakby płakała lub nie wyszło jej coś,odrazu widać że jest ciemniejsze tło.Obraz nr.2 przedstawia piękny krajobraz na którym widzimy dom, kaczki z młodymi, piękną wielką rzekę  na której jest odbity blask słońca w tym obrazie zostało użyte dużo różnych barw nie tak jak na obrazie nr.1

http://www.bing.com/images/search?q=obrazy