Film „Bogowie”

Witajcie po raz ostatni!

Naszym końcowym zadaniem jest napisanie krótkiej 3-zdaniowej recenzji do filmu, który wywarł na nas niesamowite i wyjątkowe wrażenie.

Film pt:.”Bogowie” Łukasza Palkowskiego opowiada o trzech latach z życia Zbigniewa Religi, czyli czterdziestoletniego lekarza, który dostaje propozycję prowadzenia kliniki kardiochirurgicznej w Zabrzu. Zbudzone w czasie stażu w Stanach Zjednoczonych Ameryki, marzenia lekarza o pionierskich przeszczepach serca w Polsce wreszcie będą mogły się ziścić, lecz los rzuca mu kłody pod nogi. Kardiochirurg przeżywa kolejne porażki, ale ze wszystkich sił robi to, co może by dopiąć swego…

pobrane

Nasza projekcja filmowa

Witamy w kolejnej odsłonie!

Dzisiaj przedstawimy Wam krótką recenzję do projekcji naszego filmu pt.: „Mój Nikifor” reżyserii Krzysztofa Krauze. W tym wpisie zamieścimy również zdjęcia z naszego seansu oraz projekt plakatu zachęcającego do obejrzenia ekranizacji.

4e40932534965d42474b70f8d3e2d580

http://www.cda.pl/video/1069619c/Moj-Nikifor-_2004_-PL-dram-biograf-

Akcja filmu toczy się w latach 60-tych.Film opowiada o losach Epifaniusza Dworniaka-artyście malarzu charakteryzującym się niespotykanym usposobieniem ( w rolę głównego bohatera doskonale wcieliła się Krystyna Feldman) pizap.com14328326414161

Reżyser wykorzystując elementy biografii cenionego dziś przedstawiciela prymitywizmu przeniósł nas w przepiękne plenery Krynicy. Skoncentrował się wyłącznie na ostatnich dziesięciu latach z życia chorego na gruźlicę oraz z zaburzeniami mowy i słuchu Nikifora. Na szczególną uwagę zasługuje postać Mariana Włosińskiego, którego Rolę zagrał Roman Gancarczyk

pizap.com14328330629611

 

Artysta – beztalencie, pozostający w cieniu początkowo przeliczał ile zarobi na obrazach naiwnego malarza. Później zdał sobie sprawę z ogromnego talentu i niewykorzystanych szans Dworniaka. Jednak humanitaryzm zwyciężył nad pogardą oraz stanął po stronie prostoty i ubóstwa. Włosiński postanowił wspierać Nikifora, zapewniając mu leczenie i minimum konieczne do egzystencji, stawiając na przeciwnej szali rodzinę i komfort własnego życia. W głębi duszy czuł sympatię do tego wykluczonego społecznie artysty. Marian Włosiński był przy łóżku tak cierpiącego, jak i umierającego „Łemka”. Wytrwał przy nim, aż po ostatnie dni w jego życiu.

„Mój Nikifor” – to film przedstawiający nie tylko życie i trudności tytułowego bohatera, ale również to, że każdemu z nas jest potrzebny drugi człowiek. W ukazanym przypadku był to Włosiński, który pomagał starszemu człowiekowi, nie oczekując nic w zamian.

Oto nasz plakat oraz fotografie z seansu: 

1

 

2

 

3  c

 

4

 

5

 

6

 

7

8

 

9

10

11

12

13

14

15

16

20150525_102354

 

 

 

Ocena obrazu

Obraz zatytułowany „Krzyk” Edwarda Muncha bardzo nam się podoba, gdyż zastosowana w dziele kolorystyka wkomponowała się w jego nastrój. Wzbudza on w nas ogromne emocje, dzięki którym odczuwamy ból oraz niepokój pierwszoplanowego bohatera, którym jak sądzimy był sam artysta. Owe malowidło jest doskonałą pracą, ponieważ Munch, w mistrzowski sposób ukazał wewnętrzne cierpienie duszy człowieka i jego odczuć przed samotnością. Obraz wywołał w nas ogromną ciekawość. Czym zainspirował się artysta wykonując takowe dzieło?

Malowidło to przemawia do nas nieregularnością kształtów, a kontrastujące barwy wiją się wokół linii dodając mrocznego wyrazu. Ukazane przez artystę przerażenie i lęk obsesji ludzkiej wzbudziło w nas grozę, a niekończący się most jest dla nas interpretacją drogi życia. Twórca włożył w ten obraz całą swą duszę, swoje odczucia, całkowicie poświęcając się dziełu.

Obraz został wykonany pastelami olejnymi na kartonowym podłożu. Jaskrawe i kontrastujące ze sobą barwy dodały mu dodatkowego charakteru, który wzbudza w nas ładunek emocjonalny. Artysta za pomocą silnych barw i wyraźnych opozycji między pionowymi, a poziomymi liniami, przedstawił postać w sposób schematyczny. Nie jesteśmy w stanie rozpoznać jej wieku, czy płci. Poprzez uproszczone formy twarz jest podobna do zjawy. Jest to wspaniały obraz, uważany za pierwsze charakterystyczne dzieło ekspresjonistów.

Według nas jest doskonały i profesjonalnie wykonany. Poprzez swą formę wyraża mnóstwo emocji, o co  zapewne chodziło artyście. Uważamy, iż obraz pt. „Krzyk”, jest odzwierciedleniem uczuć Edwarda Muncha, który być może był przerażony otaczającym go światem lub bał się odrzucenia i samotności. Clipboard01

 

Nasz ulubiony teledysk

Witajcie kochani!

Dzisiaj naszym zadaniem jest udostępnienie jednego z naszych ulubionych teledysków. Oto on: https://www.youtube.com/watch?v=bcnWysA9gxo

Najbardziej zaintrygował nas teledysk do piosenki pt. „Euphoria” w wykonaniu Loreen Sober. Ukazuje on młodą dziewczynę, która tańczy pośród wysokich traw, przy zmiennej pogodzie o różnych porach dnia. Taniec i słowa piosenki nie mają większej wartości w tym teledysku. Nas zaintrygował sposób w jaki został zbudowany obraz, który pobudza naszą wyobraźnię. Fragmenty, w których „gra się” natężeniem światła są fascynujące. Zdaję się jakby to wszystko miało miejsce w świecie baśni, gdzie mrok próbuje przezwyciężyć jasność, a w rezultacie i tak wszystko dobrze się kończy. Twórcy teledysku w mistrzowski sposób operują dwiema perspektywami: żabią i ptasią, łącząc je ze sobą. Sprawia to wrażenie, iż obraz jest w bardzo ciekawy sposób przedstawiony. Koncentrując uwagę na detalu, twórcy podkreślają piękno przyrody nawet najdrobniejszych elementów.

Podsumowując nasz wybór możemy powiedzieć, iż całość bardzo nam się podoba, ponieważ opowiada o wolnej miłości we wszechświecie. Obraz inspiruje nas  do pozytywnego myślenia, a metaforyczny przekaz jest według naszej czwórki dosyć czytelny. Polecamy obejrzeć ten teledysk, bo warto :) maxresdefault

Elementy filmu

Elementy, z których składa się film są bardzo ważne. Postanowiłyśmy podzielić się z Wami poznanymi już przez nasz informacjami. Dlatego umieściłyśmy na blogu mapkę z naszymi skojarzeniami, odnośnie filmu. Zapewne każdy z Was spotkał się z tymi słowami. Jeśli o czymś zapomniałyśmy prosimy o pomysły w komentarzu.

IMAGE00524

Perspektywy

Witajcie!

Naszym zadaniem na dziś, jest wykonanie po jednym zdjęciu w każdej perspektywie. Przedstawimy Wam jak wygląda i czym się charakteryzują następujące perspektywy:

1. Plan bliski (półzbliżenie) - ukazuje górę ramion i twarz człowieka oraz uchwyca mimikę i emocje. Tło jest zdecydowanie podrzędne do przedstawionej postaci. 20150423_144929

 

2. Zbliżenie (wielki plan) - większa część kadru skupiona jest na twarzy postaci. Ukazuje stan psychiki oraz emocje, jakie przeżywa postać

20150424_165226

 

3. Ptasia - kamera lub aparat znajduje się nad fotografowanym obiektem, dzięki czemu mamy wrażenie, iż patrzymy na coś z góry.

20150423_145054

 

4. Żabia - obiektyw ustawiony jest poniżej środka, fotografowanego obiektu. Często sprawia to wrażenie, że obiekt wydaje się większy niż jest w rzeczywistości.

20150423_145030

 

Mamy nadzieję, że udało nam się uchwycić każdą z perspektyw w prawidłowy sposób :)

Co myślimy o polskim filmie?

Naszym zdaniem filmy polskiej produkcji są różne. Całokształt statystyki pogarszają niemalże nieróżniące się między sobą komedie romantyczne. Jednak pozostałe polskie filmy, nadal są bardzo dobre lub przeciętne. Wiadomo, że zawsze można trafić na film, który okaże się porażką reżyserską, lecz takich jest na szczęście mało.

Twórcy idą w stronę kina bardziej poważnego, dotyczącego historii, bądź społeczeństwa i jego problemów, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Rodzime produkcje nie są gorsze od filmów hollywoodzkich, często wręcz przeciwnie. Bardzo lubimy chodzić do kina i oglądać produkcje filmowe, polskich reżyserów. Mamy duże pole do popisu jeśli chodzi o aktorów starszych, czy młodszych.

Widząc polskie napisy na ekranie nie zmieniamy kanału na inny, gdyż filmy naszej produkcji są interesujące.

Naszym zdaniem jest kilka świetnych i godnych obejrzenia polskich filmów. Poleciłybyśmy takie filmy jak: „Jan Paweł II”, „Katyń”, „Mój biegun”, „Pianista”, „Tylko mnie kochaj” i wiele wiele innych.

Wszystkich serdecznie zapraszamy do oglądania rodzimych produkcji, ponieważ są one naszym wielkim dorobkiem kulturowym.

Top Ten naszych ulubionych reżyserów

Witamy w kolejnej osłonie! Dzisiaj zaprezentujemy Wam listę reżyserów, których najbardziej cenimy. Życzymy przyjemnej lektury :D

1. Andrzej Wajda – jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich reżyserów filmowych i  teatralnych. Kawaler Orderu Orła Białego. Jako pierwszy filmowiec w polskiej historii, otrzymał Nagrodę Oscara za całokształt twórczości. Został uhonorowany tytułem doktora honoris causa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Popularność zdobył filmami: „Kanał” oraz „Popiół i diament” . Był autorem takich ekranizacji dzieł literackich jak: „Popioły”, „Brzezina”, „Ziemia Obiecana”, „Pan Tadeusz” i „Wesele”. Reżyserował film „Człowiek z marmuru” i jego kontynuację „Człowiek z żelaza”, nagrodzoną Złotą Palmą w Cannes. Do współczesnej twórczości Andrzeja Wajdy należą: martyrologiczny film „Katyń” i „Tatarak”. 

andrzej wjda 2.Roman Polański - polski reżyser, aktor, scenarzysta oraz producent filmowy. Za film „Pianista” otrzymał wiele nagród na międzynarodowych festiwalach m.in. zdobył trzy Oscary, Złotą Palmę na festiwalu w Cannes, dwie Nagrody BAFTA oraz siedem Cezarów. W czasach studenckich zrobił m.in. film „Dwaj ludzie z szafą”, za który otrzymał kilka nagród, w tym brązowy medal w Brukseli. Reżyserował swój pierwszy, głośny film „Nóż w wodzie”, który wzbudził zainteresowanie na całym świecie. Zadebiutował filmem „Dziecko Rosemary”, „Chinatown” oraz „Tess”.

roman polański .

3. James Cameron - kanadyjski reżyser kina akcji, scenarzysta i producent filmowy. Jednym z najsłynniejszych jego obrazów filmowych jest „Titanic”, który zdobył jedenaście Oscarów. Reżyserował produkcję fabularną w technologii 3D – „Avatar” oraz „Sanctum”. Słynnym jego filmem jest również „Terminator 2″, który zdobył wiele nagród głównie za oryginalne pomysły, ciekawą epokę i efekty specjalne.

james cameron

4. Marcin Głowacki - polski reżyser filmowy, realizator telewizyjny, dziennikarz i pisarz. Realizował programy m.in. „Nauka Jazdy”, „Nie do wiary”, „Usterka”. Reżyseruje seriale TVN – np. „W11 Wydział Śledczy”, „Szpital”, „Detektywi” i „Szkoła”. Zadebiutował filmem fabularnym: „Mój biegun”, który otrzymał Nominacje Orła i Węża.

marcin głowacki

5. Krzysztof Grabowski – polski producent, reżyser filmowy i telewizyjny. W swoim dorobku reżyserskim ma takie filmy jak: polsko – szwecka produkcja „Powrót” oraz film z cyklu Małe Ojczyzny „Mój dom w dolinie”. Producent seriali, takich jak „Ojciec Mateusz”, „Galeria”. Wyprodukował film „Jan Paweł II”, który został nagrodzony za dźwięk Polską Nagrodą Filmową Orzeł 2007.

Krzysztof Grabowski (1)

6. Peter Jackson - nowozelandzki reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Największe jak dotąd uznanie przyniosła mu ekranizacja powieści J.R.R. Tolkiena – „Władca Pierścieni”, dzięki której otrzymał siedemnaście Oscarów. Stworzył również filmy: „King Kong”, „Niebiańskie istoty” i „Złoty smak”.

Peter_Jackson_

7. Francis Ford Coppola - reżyser i scenarzysta, kompozytor, producent filmowy i aktor amerykański. Laureat Oscara za Całokształt Twórczości w 2011 roku. Międzynarodową sławę przyniosła mu trylogia „Ojciec chrzestny”, dzięki której otrzymał mnóstwo nagród i nominacji. Zadebiutował jako reżyser filmem „Obłęd” i „Drakula”. Za film „Czas Apokalipsy” otrzymał wiele nagród i nie jedną nominację.

francis ford coppola

8. Steven Spielberg - amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Stworzył film, który dziś uznawany jest za debiut – „Pojedynek na szosie”. Reżyserował filmy: „Szczęki”, „Bliskie spotkanie trzeciego stopnia” i „Park Jurajski”. Wiele sukcesów osiągnęły następujące filmy: „E.T.”, „Poszukiwanie zaginionej Arki”. Został dwukrotnie nagrodzony Oscarem za reżyserię „Listy Schindlera” oraz „Szeregowca Ryana”.

steven spielberg

9. Wojciech Adamczyk – polski reżyser teatralny i telewizyjny. Dwukrotnie uhonorowany został Nagrodą „Złotej Maski” za najlepszą reżyserię sezonu „Zemsta nietoperza” oraz za reżyserię opery komicznej „Boccaccio”. Otrzymał kilka nominacji za filmowy serial fabularny „Ranczo”. Reżyserował filmowe seriale telewizyjne m.in. „Rodzina zastępcza”, „Na wspólnej”, „Pensjonat pod różą”, „Miodowe lata” itp…

wojciech adamczyk

10. Gore Verbinski - amerykański reżyser i pisarz polskiego pochodzenia. Napisał i wyreżyserował krótkometrażowy film „The Ritual”. Jako reżyser zadebiutował filmem „Mouse Hunt”. Wiele sukcesów osiągnął film :”Piraci z Karaibów”. Również reżyserował obrazy filmowe: „Mexican” i „The Ring”.

g. verbinski

Wybrałyśmy powyższych reżyserów, ponieważ filmy ich produkcji zachwyciły nas, wywołując pozytywne emocje. Część naszej czwórki zafascynowały filmy, które w mistrzowski sposób przedstawiły miłość ludzi, na tle tragedii. Przykładem takiego obrazu filmowego jest „Titanic”. Wszystkich nas poruszył film pt:. „Katyń”, który przedstawia zbrodnię katyńską z dwóch perspektyw: kobiet czekających na powrót mężczyzn z rodziny oraz oficerów Wojska Polskiego, którzy wierzą w uwolnienie i szczęśliwy powrót do domu. Nasze serca poruszył film pt:. „Mój biegun”, przedstawiający  losy niepełnosprawnego chłopca, który odnalazł w sobie siłę charakteru. Zdobywając biegun udowodnił, że ludzie dotknięci kalectwem mogą dzielnie walczyć o swoje marzenia i powrót do normalnego życia. Każdy z nas lubi oglądać seriale, które opowiadają o życiu codziennym dorosłych i młodzieży, o ich kłopotach i rozterkach, dlatego też w naszej dziesiątce znaleźli się reżyserowie: Wojciech Adamczyk i Marcin Głowacki.

Witaj, świecie!

Jesteśmy w pierwszej klasie Gimnazjum o profilu humanistycznym. Cała nasza czwórka: Karina, Ewelina, Natalia i Patrycja, to osoby bardzo zgrane, o pogodnych charakterach. Dziewczyny z tej grupy twardo stąpają po ziemi. Mamy swoje ambicje, do których wytrawale dążymy. Chociaż każda z nas jest inna, świetnie się dogadujemy. Najbardziej lubimy filmy komediowe, ponieważ są w nich śmieszne sceny. Komedie poprawiają nasz humor i wprowadzają w lepsze samopoczucie.

Do zobaczenia wkrótce!

pizap.com14275704163971